Бо, крім трагедії тридцятилітньої війни, в ній є ще й тиха людська драма . Тут дуже тонко й вкрай правдиво зображені жахи воєнного конфлікту через призму цілком буденних, звичних кожному речей.
📝мені вдалося вмістити спорожнілу кімнату Даялана в одну велику валізу — для ами було надто тяжко цим займатися. Гасова пляшка, що він мені дав, була порожня, але я все одно поклала її в шкільну сумку; згребла книжки з його полиці й помістила у валізу. Шкода, не можна було спакувати зелень дерев, незамкнену хвіртку, його давно загублений велосипед. Я відчувала себе такою ж спустошеною, як і цей дім.
За характером оповіді книга схожа на автобіографічну — я навіть перечитала відомості про авторку, аби переконатись, що це не так. Головна героїня не просто розказує, яке лихо випало на долю її родини та її народу, вона описує емоції, відчуття, страхи, біль від втрат і розчарувань. Дуже правдиво описує. Так, що не можна не повірити.
Саші, втратила старшого брата під час антитамільських погромів 1983 року, що увійшли в історію як «Чорний липень». Хлопець вийшов з дому в Коломбо у пошуках безпечного сховку для сестри та бабусі й зник назавжди. Та ніч, «безбратня ніч», стала початком краху сімʼї: інші двоє братів пішли з дому, щоб приєднатися до Тамільських тигрів (нині визнаних терористичним огрупуванням), а наймолодший став мішенню сингальських силовиків як потенційний терорист.
Пізніше Саші, тоді вже студентка медуніверситету, отримала пропозицію роботи в польовому шпиталі Тигрів й погодилась, хоч і не схвалювала їх методів. Просто не могла інакше.
Почуте й побачене там додало їй певності - вона мусить донести правду світові.
Декілька моментів із книги - це своєрідна реконструкція реальних подій. Наприклад, акт самопожертви Тіліпана (у книзі К.) став одним із найдраматичніших моментів, а привʼязаність героїні до К. ніби ілюструє суперечливу роль останнього в історії.
Ще один важливий персонаж — ака Анджалі (моя улюблена героїня💔) — списаний з реальної людини, докторки Раджані Тіранагами, яка, разом з колегами із Джафнійського університету, упорядкувала й видала книгу «Зламана пальміра». За це вона була застрелена прямо посеред вулиці у віці 35 років.
Імовірно, саме над цією книгою працюють Саші та ака Анджалі, а смерть наставниці - це ще один переломний момент, своєрідна точка неповернення.
Спалення публічної бібліотеки Джафни - місця, де минули найщасливіші моменти Саші поруч із братом і К. - це момент, що допомагає відтворити суспільні настрої й ніби пророкує подальшу долю героїв
📝Дев’яносто тисяч томів знищено, зокрема оригінали та єдині екземпляри. Наше минуле, а також — о, прекрасні дерев’яні столи, за якими я гортала сторінки підручників, своїх і братових! — майбутнє. Воно зникло.
Уявіть собі, що місця, де ви виросли, місця, де навчалися, місця, що належали вашому народові, — згоріли. Утім, не вдаватиму, ніби я вас знаю. Можливо, вам і не треба уявляти. Можливо, ваша бібліотека теж згоріла.
Цікаво, що читач не дізнається, як склалося життя Саші поза контекстом Тамільської визвольної боротьби. На момент остаточного краху Тамільських тигрів 2009 року вона живе в Нью-Йорку, працює в травматології й продовжує документувати відомості про громадянську війну в Шрі-Ланці для занепокоєної ООН. Авторка ніби підкреслює, що інші теми бліднуть перед лицем такої трагедії
Саші, звичайна дівчинка, що має 4 братів, старанно і багато вчиться, щоб стати лікаркою. Але в її дім приходить війна між сингалами і тамільськими тиграми. Боротьба, де ти маєш обрати на чий бік стати, і навіть це не гарантує, що тебе не вб’ють свої ж. Бути у вирі подій, втрачати один за одним братів, допомагати пораненим, намагатись вчитись і просто вижити. На долю цієї дівчинки випаде пекло повстанської боротьби, яке вимагатиме від неї все більшої і більшої ціни – навколо лише смерть, кулі, кров і знущання. Бути з повстанцями, але не вірити в їх методи боротьби, засуджувати і не підтримувати. Втратити все – домівку, рідних, друзів, втікати за кордон, але любити свою Батьківщину і повертатись, щоб задокументувати всі злочини та донести до світу, що твориться з її народом. Просити про зовнішню допомогу і потерпати від неї. Три воюючі сторони: сингалці, тамілці та індійські миротворці і цивільне населення в центрі їх вогню. Дуже раджу