«Ну він же не пʼє, не бʼє…» - це той наратив, який давно пора викорінити і перестати цими словами переконувати жінку, що цього може бути достатньо у стосунках.
Ця історія зачепила мене, інколи до сліз, бо авторка дуже чітко показує в книзі, як важко, насправді, жінці просто взяти і піти. А тим паче, ще й з дітьми…Банально: де жити, як поєднати материнство без допомоги із роботою?
Тому жінка сумнівається, постійно переконує себе, що все налагодиться, чоловік зміниться, бо він же обіцяв! Та й діти мають рости з батьком…Але нічого не змінюється, абʼюз повторюється, посилюється!
Рошін ОʼДоннелл без прикрас показує цей нелегкий шлях жінки, яка нарешті обирає себе і йде у невідомість. Ця історія, я впевнена, не залишить байдужою жодну жінку, яка її прочитає, при тому, незважаючи на те, проходила вона схожий досвід чи ні.
Ця книга, як маніфест для жінок, який би я назвала «Зі мною так чинити не можна!».
Читати кожній жінці!
Видавництво Лабораторія
Не дивлячись на те що це дебютний роман авторки, він вийшов потужним, емоційним, тригерним і глибоким. Це історія про тихий побутовий абьюз, з яким стикаються багато жінок(і не лише) і про який часто мовчать. Це те лихо що лишається за зачиненими дверима, руйнуючи особистість, спричиняючи біль й перетворюючи жертву на привида.
Ірландія, 2018 рік. Благополучна з першого погляду сімʼя. Кіра мати 2 доньок, вже не перший рік живе під постійним тиском та страхом, адже її чоловік контролює кожен крок дружини, маніпулює нею, не дозволяє мати друзів, роботу та власне життя. Цей егоцентричний хижак змушує героїню постійно відчувати свою провину… а його гнів до панічних атак лякає жінку. Вона впевнена що одного разу психологічне насилля перейде у фізичне.
Кіра давно виношує план втечі, але постійно зупиняє себе, адже чоловік начебто не зовсім монстр - забезпечує сімʼю, має авторитет у суспільстві та й загалом куди їй податися якщо в неї немає навіть мінімальних засобів для існування… та все ж одного дня вона вирішує що заради дітей має лишити чоловіка й припинити власне страждання…
Із невеличкими заощадженнями, валізою речей вона із доньками тікає з власного будинку…. Жінка не має чіткого плану, але дійшовши до межі вирішує рухатися вперед… попереду в неї боротьба із Райаном за себе та дітей, пошуки справедливості, роботи, житла та власне й себе самої, адже у цьому шлюбі вона перетворилася на примару…
Це прекрасно прописана психологічна драма- вона життєва, правдива і болюча. Говорити про емоційне та психологічне насилля необхідно! Це важлива тема, адже зруйнувати людину може не лише фізична сила але й сила слова та ментальний тиск з боку насильника.
Таких чоловіків як Райян безліч, так само і жінок як Кіра, та на жаль далеко не всім жертвам домашнього насилля вдається вирватися з пастки. Тому прислухайтеся до своїх близьких - можливо комусь із них потрібна допомога.
Це не проста але потрібна проза, тому рекомендую всім прочитати.
Моя оцінка 10/10
Рошін О'Доннелл. " Гніздо".— Лабораторія, 2025.
Історія дуже болюча, складна, але така, що не можна відірватись. Історія, читаючи яку, я місцями не могла дихати, я відкладала книгу на кілька хвилин— і знову поверталась. Я таки заглянула насамкінець, бо не могла витримати напругу. Як же це талановито написано, ніби авторка сама пережила всю історію Кіри.
Ірландія, наш час: 2018-2019 роки. Зовні благополучна родина: Раян працює в Департаменті державних витрат, Кіра виховує двох маленьких доньок. Щаслива родина в гарному будиночку, домашні турботи і відпочинок. Але чи все так добре за затишним фасадом?! Чому Кіра намагається піти від чоловіка і забрати дітей, адже вона вагітна зараз третьою дитиною, вона практично не має засобів до існування, не має, де жити, а ще вона... боїться.
📖 "Роками вона була відрізана від світу. Раян такий упевнений у своїх переконаннях. Щоразу, коли Кіра висловлювала погляди, відмінні від його, спочатку сміявся, а потім довго пояснював, чому вона помиляється. Її сповнює тривожне відчуття, що вона втратила контроль над своїм розумом. "Я не можу чути власних думок"."
Неймовірна історія про те, як кохання засліплює, як важко вибратись з болота маніпуляцій, емоційної жорстокості і принижень, як складно буває чути свій голос. І як це потрібно: завжди бути собою, чути себе, щоб мати змогу передати своїм дітям впевненість у собі і приклад нормальних стосунків.
📖 "Коли переїхала до Ірландії та вийшла заміж, вона мала намір працювати й далі, але Раян завжди знаходив причину, чому ні. Коли була вагітною, він сказав, що це недобре для дитини. Потім сказав, що садочок обходитиметься їм надто дорого. Вона так багато енергії витрачала на те, щоб проживати кожен день. На те, щоб чути власні думки."
Книга про сміливість зробити крок зі стосунків, які знищують, про внутрішню силу, про свідоме материнство, про " червоні прапорці", які треба вчитись бачити. До заміжжя Кіра багато мандрувала світом, викладаючи англійську мову в різних країнах, здобула освіту для викладання у школі, мала багато друзів і підтримку родини, а за кілька років стала втомленою мамою з почуттям провини, без власного голосу і власних бажань.
А ще в книзі багато Ірландії: знакових місць, повсякденного життя і проблем. Так ,там теж є багато проблем, і авторка, яка сама живе в Ірландії і вивчала певні питання, чесно про це говорить.
📖 "Місце злочину не передає жодних емоцій. Ми стоїмо на полях битв і чекаємо, щоб до нас промовляли голоси історії, але чуємо лише птахів."
Коли заходить тема насилля, будь-якого - чи то емоційного, фізичного, сімейного, фінансового - у суспільства виникає (дурне насправді) питання, а чому просто не піти? В книзі якраз це чудово показано.
Складно піти від людини, якщо ти залежна від неї в усіх сенсах, якщо ти не маєш заощаджень і доводиться ховати гроші від власного ж чоловіка. Складно, якщо колись ти була самостійною й незалежною, а після одруження і народження дітей втратила всі навички.
Складно, бо ж були й хороші моменти. Та й не завжди чоловік був монстром. Та й зараз ніби буває добрим. Буває ж, правда?
А потім трапляється насилля. Після нього прийняти рішення ніби й простіше, бо ось воно, підтвердження правильності вибору піти. Але ж є діти, є родина, яка не хочеться руйнувати.
Такі думки постійно рояться в голові Кіри, головної героїні. Я тримала кулачки за цю вигадану героїню, яка списана із сотень, мільйонів реальних жінок.
Чудова книга! Вона звичайно не про сюжет, а про відчуття, про рефлексії, але все рівно до останього чекаєш фіналу і рішення Кіри. Чи вистачить їй сміливості піти, сил будувати життя самостійно? Не буду спойлерити, але повірте, історія варта того, щоб бути прочитаною. Одна з найкращих книг минулого читацького року. 5/5!
Історія доволі напружена, я переживала емоції разом з героїнею, я жахалась поведінці Раяна, який міг змусити купатись дітей у холодному морі чи маніпулювати дружиною, хоч здавалось нікого і не ображав. Він уміло маніпулює емоціями, робить винною і такі відносини вимотують, тому що не тільки фізичний абьюзинг болить. Злість та ненависть що її бачила Кіра в очах коханого просто лякала, людина яка не вбачала у своїй поведінці нічого поганого.
Я повністю підтримувала героїню, єдине що ця втеча мала бути більш продуманою. Сама історія дуже щемка та щира, Кіра поступила сміливо та навчилась жити щасливо. Іноді треба обирати себе замість інших, мені книга неймовірно сподобалось.
"Схопивши трохи одягу й заштовхнувши до машини двох маленьких доньок, Кіра Фей вирішує, що настав час покласти всьому край. Вона не знає, що робити й куди втікати, але якщо залишиться, пекло продовжиться...
З боку її життя завжди здавалося казкою: добрий і уважний чоловік із взірцевої ірландської родини, галасливі дітки, дім. Ніхто не знав, що насправді Раян контролює кожен її крок, впадає в нестримну агресію, унеможливлює спілкування з друзями й забороняє працювати.
Наважившись на втечу, Кіра зазнає труднощів: відсутність житла, коштів та опор — і починає сумніватися у своєму рішенні. Однак найголовнішою цінністю для неї є спокій доньок.
Тим часом Раян намагається зробити все, щоб повернути дружину додому…"
Авторка майстерно показує, як діє аб’юзер (на скріншоті типова історія початку таких стосунків, виділила ред-флегі). Як поступово вибудовується газлайтинг, ізолювання від близьких, руйнування самооцінки. Вражає, що навіть освічену, сильну жінку можна зламати, зробити залежною, якщо системно тиснути ?
В книзі дуже точно передано внутрішній світ жертви — її суперечливі думки, страхи, сором, спроби знайти виправдання чоловіку, а потім нарешті прагнення вирватися з цього кола.
Це історія про трансформацію жінки, яка довго мовчала, терпіла, але все ж знайшла в собі сили сказати «досить». Її шлях непростий, але реалістичний — і саме тому такий сильний ?
"Піти – це одна річ, не повернутися – зовсім інша."
"Суд – це щось велике і невідоме, і це її лякає. Оголити своє життя, опинитися у владі чужого рішення."
"Але, Кіро, річ у тому, що дітям не потрібно, щоб ви весь час були з ними. Хочете – вірте, хочете – ні, але дітям потрібно, щоб із вами все було гаразд."
Що ще хочу відмітити:
✔️На сайті видавництва писали, що книга сподобається прихильникам Колін Гувер і Фредріка Бакмана. «Гніздо» мені сподобалося набагато більше, ніж «Покинь, якщо кохаєш». Вони схожі лише тематикою, але стиль і глибина в О’Донел зовсім інші. Можливо тому, що книга Гувер розрахована на молоду аудиторію, а "Гніздо" – на більш зрілу (героїні 36 років). А з Бакманом взагалі не побачила паралелей. Хіба що психологізм.
✔️В книзі чудово змальована Ірландія — її побут, соціальні реалії. Наприклад, мене приємно здивувало, що бездомним там надають готель, поки вони чекають на муніципальне житло. Хотілося б, щоб і в нас жінки в скрутних ситуаціях мали, куди піти. А з деякими речами в Україні набагато простіше. Наприклад, знайти житло в оренду. Або розлучитися.
"Як вам відомо, ви не можете почати процедуру розлучення раніше, аніж через два роки після розставання."
✔️Ще одна річ, яка мені сподобалась — вкраплення згадок про улюблені книжки героїні, що робить текст теплішим, а Кіру — ближчою.
У підсумку
Це книга, яка викликає і співчуття, і захоплення. Вона змушує задуматися і додає надії ❤️
Раджу всім, хто цікавиться психологією стосунків, темою аб’юзу, розлучення й жіночої трансформації.
І якщо ви вмовляєте себе, що «усе добре», а вам насправді погано, то ця історія може стати поштовхом, щоб змінити своє життя.
"Якщо ви — пташка, то гніздо — найнебезпечніше для вас місце. Бо ж хижаки знають, де вас знайти."