Отже, це історія про пограбування банку, яке пішло не так, показ квартири й захоплення заручників. Про міст, або про прийняття поганих рішень. А може, навіть більше – історія про ідіотів. Бо всі ми іноді буваємо ідіотами.
Бакман тут заглиблюється в невдале пограбування та подальше захоплення групи людей у заручники під час перегляду квартири. Після того, як ситуація із заручниками вирішилася, грабіжника ніде не знайти. То що ж насправді сталося?
Ми знайомимось з дивним набором персонажів в цій ситуації. Досить забезпечена банкірка Зара, яка прийшла навіть не для того, щоб купити квартиру; одружені "стокгольмці" Юлія та Ру, які вічно гризуться; старенька Естель, яка запевняє всіх, що чекає поки її чоловік припаркує авто (але чи дочекається?); кролик, якого можна найняти, щоб зіпсувати перегляд квартири та інші.
Історія розказана з іронією та проникливістю в крихкість людського існування. Про те, як певні ситуації можуть тиснути на нас і змушувати нас приймати фанатично ідіотські рішення. Під час прочитання я справді заплуталась і намагалась зрозуміти – грабіжник зник? випадково вистрелив у себе? сховався в стіні?. Зрештою, це стало очевидним, а в принципі не таким й важливим.
Книга розповідає про батьківство, про безумовне кохання та розлучення, про тягар бути взірцем для наслідування та годувальником. Вона розповідає про кохання та втрати, про старіння, про молодість та втечу від своїх страхів. Про дистанцію та близькість. Про каяття. Про те, як знайти нових друзів у дуже дивний спосіб. Про те, що ніколи не пізно для другого шансу.
Останні розділи мене розчулили та я навіть пустила сльозу. Мене не вразило, але сподобалось. Хоча мені справді імпонувала дотепність автора, в якийсь момент я вважала цю дотепність трохи занадто банальною чи недоречною. Можливо, я очікувала вав-ефекту через те, що мені з усіх сторін нахвалювали книгу, проте такого не сталось.
Для мене ця книга – це більше про деталі, як от обмін книгами Естель з сусідом, про лайми, які стали популярною деталлю інтер’єру на квартирних показах, улюблену піццу і не страшно, якщо вона навіть з бананами й арахісом, про людей, від яких нам іноді треба втомитися, про тих кого ми любимо і кому вигадуємо прізвиська, бо любов вимагає таких слів, які належатимуть лише нам та про багато іншого часом зовсім по-людськи ідіотського.
Уже після першої фрази я зрозуміла, що полюблю цей роман.
Одного передноворічного дня, в одному з квартирних будинків, проводився огляд квартири для потенційних покупців. І цього ж таки дня одна людина вирішила пограбувати банк. Усе пішло не за планом, і пограбування перетворилося на захоплення заручників.
Але це були найгірші в світі заручники і найгірший у світі грабіжник банку.
"Це історія про міст, про захоплення заручників, про огляд квартири та ідіотів. А ще це любовна історія. Навіть декілька любовних історій."
Книга така прекрасна, що навіть словами не передати. Кожне речення хочеться підкреслювати як цитату.
І я не з тих людей, які виділяють цитати з книг. Але книги Бакмана усі в помітках.
Я обожнюю творчість автора, і отримати з під пера Фредріка Бакмана новорічну історію – це ніби він особисто для мене написав книгу (бо я обожнюю різдвяно-новорічні свята і книги про них).
Ця книга щось нове в творчості автора, і мені подобається на скільки багатогранними можуть будуть його книги.
Уже з нетерпінням чекаю, що він напише ще.
Якщо ж ви ще не фанат Фредріка Бакмана, добре, варто поговорити детальніше. Якщо ви вже начиталися відгуків і думаєте, що це така собі рядова історія про заручників, злочинця і слідчого, який намагається все владнати, то це геть не так. Ну, тобто в книзі справді йдеться про заручників і все оце, але не чекайте звичної історії – тут багато гумору, який часто видається абсурдним, дуже абсурдним. Тут багато нереалістичних ситуацій, письменник ніби конструює саркастичну притчу, за допомогою якої, хоче поговорити з читачем про суїцид, самотність і порозуміння (чи непорозуміння). І це в певний момент навіть стає весело, а несподівані виверти сюжету тримають і зацікавлюють. І навіть якщо ви не зустрічали саме таких диваків у житті, не бачили схожих життєвих ситуацій, йдеться про людей, їхні емоції – це близьке і зрозуміле кожному. У мене залишилось приємне враження від книжки, головне не намагатись сприймати її як реалістичний твір. Як на мене, це такий грайливий філософський експеримент, за яким цікаво спостерігати.
Ситуація нагрівається всередині квартири та зовні - грабіжник думає здатися, оскільки його оточують лише ідіоти.
Я читала майже всього Бакмана і ця історія не стала улюбленою. Перші 150 сторінок я страшенно сердилась – поведінка персонажів мені здавалася абсолютно не логічною і не реалістичною.
Ну де ви бачили, що поліцейські не вміли вести допити, дозволяли перебивати себе, вислуховували відверте хамство і грубість, не могли відрізнити справжню кров від бутафорської, дозволяли підозрюваним диктувати свої умови?
Гумор Бакмана також не близький мені – замість посмішки він викликає іспанський сором.
Мені б зовсім не сподобалася книга, якби не цікаві та несподівані сюжетні повороти. І після прочитання я кілька разів поверталася до цієї історії думками.
Невдале пограбування банку. Невдалий показ квартири. Невдале взяття заручників. Невдале розслідування. Невдало складені долі.
Зі самого початку все пішло не так. Але не з початку книги, а ще задовго до неї. Все почалося з тривожних днів наших тривожних головних персонажів. Семеро людей, напередодні нового року, опинилися на показі квартири і були взяті у заручники, якщо це взагалі можна так назвати.
Семеро ідіотів з пораненими душами розкриваються, немов проліски на весні. Хтось нап'ється і закурить. Хтось закриється в гардеробній і плакатиме. Хтось травитиме жарти. Хтось плюватиметься отрутою. Хтось вагатиметься чи впустити собі кулю в лоба. Хтось замовить піцу, а хтось феєрверк. Хтось придумає план. Хтось провалиться крізь землю.
В результаті, на відміну від злочинця , стокгольмський синдром візьме в заручники кожного ідіота і тоді ідіоти здаватимуться не такими вже ідіотами. Тоді вони стануть тривожними людьми з минулим, яке не дає забутися кожному з нас. Зі сьогоденням, яке ми заледве вивозимо. З майбутнім, яке нас так лякає.
Зізнаюсь, що долі головних персонажів мене не розчулили. В якийсь момент я навіть подумала, що більшість з них і не знали навіть справжнього горя. Але ж горем не міряються чи не так? Проте класичний хеппі енд у стилі Бакмана мене потішив.
Бакман, як завжди, написав прекрасну книжку. Це не пустий текст з поверхневими діалогами чи з описом кавалькади дивних подій. Книжка про кілька годин одного дня злочинця, жертв і поліцейських. Кожен із них невипадково опинився саме у тому місці, зі своїм багажем життєвих здобутків і втрат. І кожен прийме важливе для себе рішення.
Постійно автор наголошує на тому, що ця історія про ідіотів. Але до кінця мені видалось, що історія про все, але не про ідіотів. Звісно, усі люди роблять дурниці, але це далеко не завжди означає, що вони погані чи ідіоти.
Окрім вартих співчуття життєвих історій, ця історія про злочин і покарання. Чи важливі обставини вчинення злочину і його мотив для покарання злочинця? Чи буває грабіж або захоплення заручників більш чи менш злочинним? Чи завжди покарання за законом є способом виправлення злочинця?
Після прочитання Бакмана у голові завжди повно думок і вражень. А ще він майстер іронії. Від реготу до переживання за героїв один крок, чи то пак одна сторінка.
Книжка однозначно варта того, щоб прочитати і залишити у домашній бібліотеці.