Що таке післяпологова депресія та як опанувати нову роль мами? Уривок із книжки Марини Шакотько «Летить лелека. Книжка-антистрес для батьків»
Вітаємо, до вас вже вилетів лелека! Ви от-от станете батьками, а маленьке диво вагою десь 3-4 кілограми змінить все ваше життя. Зазвичай, разом з усвідомленням своєї нової ролі у майбутніх батьків з’являються перші тривоги й незліченна кількість запитань: які потреби має новонароджена дитина і як їх задовольняти? Як підготувати простір для народження малюка? Які лікувально-діагностичні процедури варто обов'язково робити дитині в перші місяці життя і чому, а які симптоми і стани — не потрібно лікувати взагалі? Як налагодити грудне вигодовування і що робити, якщо материнство не приносить радість? Лікарка педіатр-неонатолог Марина Шакотько у своїй книзі «Летить лелека. Книжка-антистрес для батьків» доводить, що освічені, спокійні та впевнені батьки, які вчасно адаптуються до нових умов — це найкращий внесок у здоров’я дитини. На основі 17 років практичної роботи і 15 років власного батьківства авторка сформувала практичні, науково обґрунтовані поради та відповіді на найбільш поширені запитання, щоб подорож батьківством була впевненою і спокійною! Публікуємо уривок з книжки.
Післяпологова депресія
Післяпологова депресія — психічний стан, від якого потерпають близько 20 % породіль. Він може виникнути одразу як самостійне явище, або розвинутись на тлі «бебі-блюзу». Затяжний перебіг «синдрому сумної мами» (довше як 2–3 тижнів) — перший «дзвіночок» про післяпологову депресію.
До післяпологової депресії схильні жінки, що мали депресивні розлади до настання вагітності. Втім, це не є визначальним у розвитку цього стану. Факторами, що провокують його, є перебування в умовах хронічного стресу, в якому ми всі зараз живемо. Також це наявність хронічних захворювань, фізичне і сексуальне насильство протягом життя, недостатня соціальна чи фізична підтримка партнера.
Спрогнозувати наявність депресії неможливо, тому варто бути уважною до себе і звертатись по допомогу до лікаря за перших же тривожних сигналів.
______________________________________________________________________________________________________
Ознаки післяпологової депресії:
- порушення сну (є відчуття втоми, а заснути не виходить, поверхневий сон, часті прокидання без причини, нічні жахи, відсутність відчуття бадьорості після сну),
- порушення харчування (знижений апетит, байдужість до їжі, яку любила раніше, надміру підвищений апетит)
- відсутність цікавості до дитини (немає сил годувати, доглядати за дитиною)
- відсутність зацікавленості в стані свого здоров’я і самопочуття (не виконання звичних гігієнічних процедур)
- думки про завдання шкоди собі або дитині.
Звичайно, не всі ці симптоми мають спостерігатися під час післяпологової депресії, і вираженість цих симптомів також може різнитися. Для визначення наявності післяпологової депресії розробили спеціальний тест — Единбурзьку шкалу постнатальної депресії.
______________________________________________________________________________________________________
Единбурзька шкала постнатальної депресії
Дайте відповіді на запитання, наведені нижче. Тестування призначено для проведення в період від 6 до 8 тижня після пологів. Обирайте відповідь, яка найкраще описує ваші почуття за останні 7 діб.
- Я сміялась і була в змозі помічати позитивні аспекти життя:
- Так, як завжди — 0
- Рідше, аніж зазвичай — 1
- Набагато рідше, аніж зазвичай — 2
- Зовсім ні — 3
- Я дивилась у майбутнє з оптимізмом:
- Так, як завжди — 0
- Рідше, аніж зазвичай — 1
- Набагато рідше, аніж зазвичай — 2
- Зовсім ні — 3
- Я необґрунтовано звинувачувала себе, коли щось складалось не так:
- Так, здебільшого — 3
- Так, часом — 2
- Не дуже часто — 1
- Ні, ніколи — 0
- Я була схвильована і переймалась без видимої причини:
- Зовсім ні — 0
- Дуже рідко — 1
- Так, інколи — 2
- Так, дуже часто — 3
- Я відчувала страх і паніку без видимої причини:
- Так, досить часто — 3
- Так, інколи — 2
- Ні, не часто — 1
- Зовсім ні — 0
- Я не могла впоратись із багатьма справами:
- Так, здебільшого я зовсім не могла впоратись — 3
- Так, іноді я не могла впоратись так, як завжди — 2
- Ні, здебільшого я давала всьому раду досить добре — 1
- Ні, я давала всьому раду так само добре, як і завжди — 0
- Я почувалась настільки нещасною, що не могла нормально спати:
- Так, здебільшого — 3
- Так, інколи — 2
- Не дуже часто — 1
- Зовсім ні
- Я почувалась сумною і нещасною:
- Так, більшість часу — 3
- Так, досить часто — 2
- Не дуже часто — 1
- Зовсім ні — 0
- Я була настільки нещасна, що плакала:
- Так, більшість часу — 3
- Так, досить часто — 2
- Не дуже часто — 1
- Зовсім ні — 0
- Мені спадало на думку заподіяти собі шкоду:
- Так, досить часто — 3
- Інколи — 2
- Майже ніколи — 1
- Ніколи — 0
Результат: якщо сума балів складає 10 і більше — це привід звернутись по допомогу лікаря. Але ця шкала — це орієнтовна оцінка емоційного стану породіллі. Якщо кількість балів — менше 10, але жінка почувається погано, це не привід відкладати консультацію з лікарем.
Народження дитини — чудова подія в родині, але емоційна реакція на неї може бути дещо відстроченою. Це нормальне явище, оскільки опанувати нову роль — роль мами — дуже відповідально. Потрібно трішки терпіння і поблажливого ставлення до себе. Ідеально — це не завжди про здоровий підхід і здоровий глузд. А стосовно материнства — це взагалі утопія.
«Бебі-блюз» і постнатальна депресія — це стани, що можуть спіткати кожну жінку, що нещодавно народила дитину. Важливо прислухатися до себе і вчасно звернутися по допомогу.
Купити книжку«Летить лелека. Книжка-антистрес для батьків» Марини Шакотько
В нашому інтернет-магазині laboratory.ua представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними
Замовляйте книги на сайті інтернет-магазину laboratory.ua: кешбек і безкоштовна доставка за замовлення від 500 грн