Психологічний нонфікшн: книги з псхології, які варто прочитати
Ми знаємо, як складно у наш час віднайти внутрішній баланс і спокій. Саме тому зібрали для вас книги, які дбають про ментальне здоров'я, а також підійдуть у рамках марафону #LabBookGame, що проходить в інстаграмі (@laboratoria.ua) та у фейсбуці (laboratoria.ua) видавництва Лабораторія. Потурбуйтеся про себе, а книжки нехай стануть вашим надійним супутником. Про п'ятнадцять книг від кращих українських видавництв, які допоможуть видихнути й прислухатися до свого внутрішнього «я», детально розповідаємо у матеріалі.
«Цінність смутку», Сьюзен Кейн
Сьюзен Кейн пропонує покласти край нав'язливому позитиву, що інколи нагадує насилля й визнати, що смуток має вагому цінність та силу. Чому важливо проживати різні емоційні стани? Чому так цінно відпускати старі історії? Чи можемо ми успадковувати біль через покоління, як спадок? І як прийняти власну смертність та стати цілісним? Авторка переконує, що без суму не буде й радості: якщо не давати виходу печалі — ми не проживатимемо щастя. Книжка навчить нас тужити та сумувати, але водночас вірити в щастя та бути радісним.
«101 спосіб впоратися з тривогами, страхами й панічними атаками», Таня Пітерсон
«101 спосіб впоратися з тривогами, страхами й панічними атаками» — це план дій, який дає практичні інструменти, необхідні для того, щоб звільнитися від складних емоцій. Ця книжка вміщує 101 вправу, яка допоможе вам відновити контроль над власним життям і почати дихати вільно. Тривога на роботі, безсоння чи проблеми у стосунках? У цій книжці є й про це. Припиніть боротися з тривогою самообманом — користуйтеся ефективними методами. Беріть цю книгу і почніть своє життя з нової сторінки.
«Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення. Як зрозуміти своє минуле, щоб розчистити шлях у майбутнє», Брюс Д. Перрі, Опра Вінфрі
Часто ми шукаємо в собі причину наших негараздів і проблем, довго думаємо: «Що зі мною не так?» Автори цієї книжки пропонують подивитися на своє життя по-іншому й нарешті по-справжньому задуматися над тим, що з вами трапилося. Наші минулі травми, стреси й емоції впливають на наше майбутнє. І тільки прийняття цього факту допоможе зрозуміти власну поведінку, а також змінити ставлення до обставин, ситуацій та стосунків. «Що з тобою сталося?» — це книжка, яка допоможе легко, але ефективно пройти шлях від травми до розуміння себе. І головне — розібратися із власним минулим й відчинити двері у майбутнє.
«Без зусиль. Досягайте важливого легше», Ґреґ Маккеон
Навіть той, хто відкинув усе неважливе і дотримується своїх пріоритетів, може вигоріти. Саме це сталося з ідейником есенціалізму й автором цієї книжки Ґреґором Маккеоном. Його концепція тріщала по швах, а енергії не залишалося навіть на звичні справи. Нас з дитинства переконували, що тільки важка праця може привести до успіху. Ми звикли завантажувати себе списком на день і картати, якщо щось пішло не так. Та у цій книжці автор доводить, що навіть не докладаючи надмірних зусиль, ви можете досягнути власних цілей. Вона навчить вас перетворювати нудні завдання на приємні ритуали, розв'язувати проблеми ще до їх виникнення, відшукати зручний темп і спростити процеси своєї роботи. Написана на власному досвіді, книжка переверне ваше уявлення про ефективність і доведе, що єдиний правильний шлях до стабільного успіху в житті — без зусиль.
«Емоційний інтелект», Денiел Ґоулман
Поєднуючи психологію і нейронауку, психолог Деніел Ґоулман пропонує нове уявлення про раціональну й емоційну частину людського розуму і про те, як вони формують нашу долю. Автор пояснює причини, чому люди з високим інтелектом можуть залишатися у тіні, а ті, у кого немає таких глибоких знань, справляються напрочуд добре. Виявляється, що важливу роль відіграє не тільки IQ, а й самосвідомість, самодисципліна і емпатія. І хоч ці риси найкраще формуються у дитинстві, їх можна розвивати та зміцнювати протягом усього нашого дорослого життя.
«Практика усвідомленості», Меттью Соколов
У цій книзі вчитель медитації Меттью Соколов поділиться тим, як медитативна практика усвідомленості допоможе вам підвищити свою самоцінність і позбутися страхів і тривог, які заважають вам залишатися у врівноваженому стані. Він не закликає вас ігнорувати свої негативні емоції, а, навпаки, закликає перетворити їх на рушійну енергію, яка допоможе вам підкорювати нові висоти. Все, що потрібно від вас – це трішки часу та віра в себе.
«Самотність. Сила людських стосунків», Вівек Мурті
Чому ми почуваємося все більш самотніми, якщо сучасні технології покликані нас об’єднати? Це питання вирішив дослідити колишній високопосадовець і один з найголовніших лікарів у США Вівек Мурті. Він опитав багатьох людей, які почуваються самотніми, і визначив, що є фундаментом цього болючого стану та як його можна подолати. У цій книзі він вмістив справжні життєві історії про те, як в основі депресивних розладів, жорстоких вчинків, залежностей, стресових ситуацій вдома і на роботі стоїть саме самотність, покинутість і бажання, щоб тебе помічали. Впоравшись із майже хронічною проблемою самотності, яка тільки шкодить нашому здоров’ю та соціальним зв’язкам, можна буде глобально подолати нетерпимість, нетолерантність та зробити людей у світі і справді пов’язаними. І не штучно, за допомогою технологій, а якісно — завдяки усвідомленню кожним своєї ролі щодо інших.
«Застеляйте ліжко. Дрібниці, які можуть змінити ваше життя... і, можливо, світ», Вільям Г. Макрейвен
У цій книзі Макрейвен ділиться, здавалося б, звичайнісінькими дрібничками, які зможуть кардинально змінити ваше життя на краще. Десять розділів – десять оригінальних правил, які засновані на особистому досвіді автора та історіях тих людей, з якими він зіштовхувався на своєму карколомному та насиченому життєвому шляху. Це – мудрість великої людини, написана з надзвичайною легкістю та скромністю, яка гарантовано мотивуватиме вас на нові звершення.
«Сила жалю. Як погляд назад рухає нас вперед», Деніел Пінк
Опираючись на дослідження в галузі соціальної психології, неврології та біології, Деніел Пінк доводить, що неможливо ні про що не шкодувати. У книжці він використовує найбільшу статистичну вибірку ставлення американців до жалю, яку коли-небудь проводили, а також власне Всесвітнє дослідження жалю, у якому взяло участь 15 000 людей у 105 країнах. Наповнена справжніми історіями людей, структурована і доступно написана, книжка «Сила жалю» змусить вас подивитися на жаль як на щось, що не просто додає нам людяності, але й робить кращими. Та найголовніше — показує, як оглядаючись назад, ми можемо рухатися вперед.
«Купи собі той довбаний букет: та інші способи зібратися докупи від тієї, котрій вдалось», Тара Шустер
На перший погляд, Тара могла видатися абсолютно щасливою людиною: вона працювала на роботі своєї мрії, була успішною і, здавалося, все ж навчилася бути тією самою «правильною» дорослою, але…постійна боротьба з тривогою та депресія призвели до не надто приємного інциденту, після якого Тара зрозуміла, що їй бодай щось треба змінити у своєму житті. «Купи собі той довбаний букет: та інші способи зібратися докупи від тієї, котрій вдалось» – це історія жінки, яка наважилася і якій все вдалося. За допомогою простих щоденник ритуалів Тарі вдалося полюбити своє тіло й розум і сформувати з ними здорові стосунки. І вона залюбки поділиться своїм шляхом із вами.
«Дофамінове покоління. Де межа між болем і задоволенням», Анна Лембке
Нам пощастило жити в добу швидких задоволень. Кілька кліків по екрану — й інстаграм готовий потішити лайками, You Tube підсунути — цікаве відео, а мобільні ігри — почуватися переможцем тут і зараз. Зручно і все під рукою. Але трапляється так, що задоволення перетинають межу і перетворюють нас на залежних людей. Основна причина цього — надмірний рівень дофаміну внаслідок приємних, але не завжди корисних звичок. А це є не що інше, як своєрідна втеча від болю. У своїй книжці психіаторка Анна Лембке досліджує цей феномен і розповідає, як тримати дофамін під контролем. На основі реальних випадків своїх клієнтів та наукових досліджень вона демонструє, що підтримувати баланс між болем і задоволенням можливо. Але найголовніше — повертає надію у нашу силу змінити власне життя.
«Антикрихкість. Про (не)вразливе у реальному житті», Насім Ніколас Талеб
Антикрихкість — це наша здатність не просто виживати у світі змін, а й досягати успіху у ньому. Ця книжка охоплює широкий спектр дисциплін — від математики до містобудування, від філософії до медицини, тож буде корисна і для персонального розвитку, і для компаній, і навіть для ведення політики країн. Поєднуючи свої глибокі знання із різних сфер, мудрість грецьких та римських філософів, Насім Талеб створює унікальний практичний посібник для тих, хто прагне стати сильнішим та процвітати у світі, де панує безлад.
«Якщо він такий чудовий, чому мені так погано?», Ейвері Ніл
Більшість жінок навіть не усвідомлюють, що знаходяться в токсичних взаєминах. Помітити емоційне насильство і маніпуляції не так вже й просто. Але книжка «Якщо він такий чудовий, чому мені так погано?» допоможе вам у цьому. Від страху проявити себе до встановлення чітких особистих кордонів — разом з професійною психотерапевткою Ейвері Ніл ви крок за кроком пройдете шлях до зцілення. Незалежно від того, хочете ви налагодити діалог із партнером, висловити своє невдоволення, навчитися захищатися чи розірвати токсичний зв’язок, книжка допоможе при цьому насолоджуватися щасливим, здоровим, повноцінним життям без сорому чи звинувачень.
«Наука щастя: коли лайки – це ще не все», Тім Боно
Усі ми знаємо, що картинка в соцмережах нерідко відрізняється від правди. Однак ми все ще продовжуємо вестися на певні тренди та історії успіху, а це згубно впливає на нашу самооцінку, адже у постійних порівняннях себе з кимось ми втрачаємо відчуття власної цінності та ідентичності. Автор цієї книги, викладач з психології Тім Боно, розробив курс «Позитивна психологія», який ліг в основу цього видання. У ньому ви знайдете оригінальні результати його досліджень, історії їх учасників та дієві практичні поради, що навчать вас, як бути щасливим у сучасному цифровому світі.
«Розлучись без страху. Досвід тієї, яка наважилася», Bad Mama (Анжела Єременко)
Тема розлучення, хоч і є досить-таки табуйованою в українському суспільстві, все ж є актуальною і часом неминучою: що ж робити в тому випадку, коли шлюб «не спрацював»? Адже ми всі – люди різні: як же правильно вчинити в тому випадку, коли в чоловіка та дружини розходяться погляди та пріоритети для спільного «довго і щасливо»? Головне – усвідомити правильний вибір та зробити перший крок. У своїй книзі Bad Mama не тільки розповість, як морально підготуватися до розлучення і чому це нормально, а й поділиться порадами щодо того, як продовжувати жити далі в гармонії з собою та колишнім партнером.