12 книжок, які допоможуть зрозуміти історію
Від стародавньої історії Великого шовкового шляху до війн ХХ століття, від розкриття секретів Середньовіччя до винайдення ядерного озброєння, від короткого екскурсу Піднебесною до історії українських палаців — зібрали для вас дванадцять історичних видань від провідних дослідників та істориків з усього світу. Детальніше про книжки, які допомагають зрозуміти світ та історію краще читайте у матеріалі.
«Закохані Тюдори. Як любили і ненавиділи в середньовічній Англії», Сара Ґріствуд
Чому Генріх VIII одружувався шість разів? Чому Анні Болейн довелося померти? Чи правда, що придворні Єлизавети І вітали її як богиню, яка зійшла на землю?
Драми куртуазного кохання століттями захоплювали читачів і мрійників. Проте надто часто їх відкидають як таке, що існувало лише в казках та піснях — старих легендах про Короля Артура і лицарське благородство. Насправді все значно цікавіше. Сара Ґріствуд у книжці «Закохані Тюдори. Як любили і ненавиділи в середньовічній Англії» розкриває, як куртуазне кохання творило і руйнувало династію Тюдорів: від того, як Генріх VIII оголосив себе «вірним слугою» Анни Болейн, до поезій, щедро розкладених навколо Єлизавети I її шанувальниками. Тюдори відтворювали ролі відданих коханців і примхливих коханок, уперше викладених у романах середньовічної літератури.
«Доба постів і карнавалів. Як жили, пили і кохалися у середньовіччі», Стефанія Демчук
Милися в ті часи кілька разів на рік і страшенно смерділи. На голову могли вилити помиї чи нечистоти. Темні і страшенно релігійні часи, коли кохалися лише заради продовження роду. А ще це епоха чуми. Всі ми бачили саме такий образ середньовічної Європи, але чи справді все було так жахливо?
Історикиня Стефанія Демчук, стверджує, що ні і у своїй книжці розповідає, як усе відбувалося насправді: що їли та пили люди, як виховували дітей, чого боялися і як святкували.
Якої дієти дотримувалися вагітні? В які ігри грали діти? Якими були середньовічні лікарі? Чи був тоді туалетний папір? Як виглядала секс-іграшка ХV століття?
Усе це і набагато більше описує авторка у своїй книзі, де оживляє людей середньовіччя, розповідаючи про цей час без міфів і табу.
«Стисла історія Англії», Саймон Дженкінс
«Стисла історія Англії» – це надзвичайно цінна книжка для тих, хто прагне більше дізнатися про цю країну, ключові події, які сприяли її розвитку, а часом і занепаду, а також хоче оглянути діяльність її найбільш ключових постатей.
Від загарбників темних віків і до наслідків коаліції, відомий британський публіцист Саймон Дженкінс розповість і про норманське загарбання, і правління Генріха VIII, і славнозвісну вікторіанську епоху, і те, як Англія перенесла дві світові війни.
Абсолютний must-read, написаний простою мовою, який проведе вам лаконічну, але надзвичайно інформативну подорож минулим Англії.
«Великі шовкові шляхи. Нова історія світу», Пітер Франкопан
Сьогодні азійські економіки зростають із шаленою швидкістю. Регіон, який займає найбільшу частину світу, знову поміщений у центр уваги. Через глибоку та детальну історію Великого шовкового шляху Пітер Франкопан розкриває феномен азійського стрімкого розвитку, запрошуючи читача у подорож стародавніми торговельними шляхами аж до їхнього сучасного відновлення.
Багато століть тому на Великому шовковому шляху Схід і Захід вперше зіткнулися один з одним через торгівлю та війни. Від піднесення до падіння імперій, від поширення буддизму до приходу християнства та ісламу, аж до великих війн XX століття — ця книга показує, як доля Заходу завжди була нерозривно пов’язана зі Сходом.
«Великі шовкові шляхи. Нова історія світу» — актуальне дослідження драматичних і глибоких змін, які зараз зазнає наш світ, з точки зору азійських держав і їхнього швидкісного зростання.
«Найкоротша історія Китаю», Лінда Явін
Сучасний Китай сприймають по-різному: як економічну потугу, символ урбанізації, пропагандистську та агресивну наддержаву, що прагне світового панування. Авторка книги «Найкоротша історія Китаю» Лінда Явін перетворює кількатисячолітню історію на коротку читабельну розповідь: від філософських витоків до політичної системи Китаю, від пандемії COVID-19 до гіпотетичної гегемонії КНР у майбутньому.
«Коротка історія релігії», Річард Голловей
У своїй книзі Річард Голловей розглядає найцікавіші та найбільш неоднозначні питання про історію релігії. Що спільного між думками Будди та Паскаля? Чому Ісуса сприйняли за революціонера і розіп’яли? Чому мусульмани готові збройно мститися за насмішки над Мухаммадом? Голловей висвітлює історію релігії з уважністю дослідника, легкою іронією та гумором коміка й допитливістю того, хто бачить красу, схожість та унікальність у кожному віруванні. Щоб розгледіти спільне й відмінне в індуїзмі, буддизмі й джайнізмі, вам не доведеться читати священні тексти. Щоб розуміти віхи християнства достатньо цієї книжки, де зібрано все найважливіше й найцікавіше.
«Лінгвістика на карті світу», Рустам Гаджієв
Мовознавець Рустам Гаджієв у своїй книзі розповідає про лінгвістичні історії з усього світу, бо мові байдуже, чи ви місцеві діти з Нікарагуа, які самі для себе створили жестову мову, чи ви кат з Великої Британії, який започаткував власні слова. Якщо ви зробили щось визначне, або просто незвичне, то мова з радістю збереже це для нащадків. Ця книжка пояснить вам, як мовне питання стосується картини Брейгеля чи зіткнення потягів у Бельгії. Хто такі лінгвокриміналісти? Що особливого в китайських ієрогліфах? І як пов'язані легендарна «паляниця» і сумнозвісний «поребрик»?
«Поговорімо про Ізраїль. Путівник для допитливих, розгублених та обурених», Деніел Сокач
Сьогодні відносини між ізраїльським та палестинським народами є одним із найскладніших конфліктів у світі. «Чи не могли б ви коротко і ясно розповісти про ситуацію у Ізраїлі?» На це питання Даніель Сокач звик відповідати майже щодня. Як голова фонду «Новий Ізраїль», метою якого є збереження рівності та демократії для всіх ізраїльтян по обидві сторони конфлікту, він добре обізнаний з актуальним станом справ на цій території.
Ця книжка — спроба розповісти історію конфлікту і примирити столітню боротьбу двох народів. Автор намагається пояснити, чому Ізраїль та ізраїльсько-палестинський конфлікт викликає такі суперечливі думки. Разом із путівником, який проводить читача актуальними проблемами регіону, автор подає історичний огляд країни від біблійних часів до сьогодення.
«Атоми і попіл: глобальна історія ядерних катастроф», Сергій Плохій
У цій книзі Сергій Плохій ретельно досліджує шість найбільших ядерних катастроф за всю історію людства, серед яких аварія на Чорнобильський АЕС, руйнування станції «Фукушіма-1», ядерне випробування на атолі Бікіні та інші. Автор розкриває невідомі факти про ці трагедії, спираючись на глибокі дослідження та показання свідків, після чого аналізує, якими ж були наслідки кожної катастрофи, які були рішення учасників подій та як уряди намагалися приховати наслідки цих трагедій…
«Атоми і попіл: глобальна історія ядерних катастроф» – книга, обов’язкова для прочитання кожному, хто цікавиться світовою історією, адже в ній автор розширює історичні фактори й аналізує, чи можна було б оминути цих інцидентів, якби у вищезгаданих країнах були інші політичні вектори та ідеології…
«Після війни. Історія Європи від 1945 року», Тоні Джадт
Друга світова війна змінила весь світ, але особливих змін зазнала Європа. Саме тут відбувалися найбільші битви цього протистояння і приймалися найважливіші рішення. У масштабному дослідженні «Після війни» провідний світовий історик й інтелектуал Тоні Джадт показує, як розвивалася Європа після 1945 року аж до початку XXI століття.
Це перша сучасна історія, яка охоплює всю Європу — не тільки Західну, а й Східну, в тому числі Україну. Автор описує політичні й культурні трансформації, які відбувалися протягом 60 років. І найголовніше — демонструє, як вони вплинули на становище різних держав сьогодні. Насичена фактами, роздумами й цікавими деталями, ця книжка аналізує актуальний стан європейських країн і окреслює їхній шлях до сучасності.
«Подолати минуле: глобальна історія України», Ярослав Грицак
Новаторська та фундаментальна історія України від одного з провідних публічних інтелектуалів. У цій ґрунтовній історії, що стала бестселером в Україні, історик Ярослав Грицак розповідає масштабну історію української нації через ретельний аналіз основних подій, конфліктів та змін, які формували її протягом століть. Грицак створив багатий, детальний, а головне – об’єктивний гобелен про країну, яка постійно трансформується.
«Українські палаци. Відновлення історії. Золота доба», Акім Галімов, Руслан Шаріпов
Українська культурна спадщина не одну тисячу років піддавалася знищенню, тож ця книжка несе надзвичайно важливу місію – вкотре наголошує про те, наскільки важливим є відновлення знищеної історії України і нагадує, якою багатою є наша культурна спадщина.
Особлива увага авторів зосереджується на палацах, розташованих на території України. Ця книжка спонукатиме вас дізнаватися більше про історичні об’єкти нашої держави та цінувати їх, адже вони приховують у собі ключ до розуміння нашого минулого й майбутнього.