Автори Лабораторії: Ендрю Петтіґрі про «Книги на війні», значення бібліотек і роль літератури
Ми продовжуємо нашу постійну рубрику «Автори Лабораторії» і сьогодні поговоримо про британського історика, професора історії Університету Сент-Ендрюса (Шотландія) Ендрю Петтіґрі. Він був дослідником витоків журналістики, ролі книгодрукування в епоху Відродження та Реформації, а також історії бібліотек. У своєму останньому дослідженні «Книга на війні» Ендрю Петтіґрі простежує дивовижні шляхи, якими писемна культура – від туристичних путівників і наукових статей до Біґґлза та Анни Франк – формувалася і формується під впливом конфліктів сучасності. Детальніше про взаємозв'язок книжок і війни розповідаємо у матеріалі.
Джерело: The University of St Andrews is a charity registered in Scotland
Що надихнуло на написання «Книги на війні»?
Одна з причин – це книга, яку я написав разом зі своїм колегою Артуром дер Ведувеном (The Library. A Fragile History). У ній є розділ про бібліотеки та воєнний час. Як люди уявляють взаємозв'язок книжок і війни? Вони думають, що книги майже святі, хоча не можна виключати і протилежного ефекту. Деякі з книг, які мали найбільший вплив у ХХ столітті, є книгами зла. Тут варто лише подумати про Mein Kampf Гітлера, щоб зрозуміти це.
Я вважаю, що книги є маркером цивілізації, і хоча визнаю, що протягом тривалого часу книги були величезною силою добра і жертвами війни. І саме цей парадокс я хотів покласти в основу книжки.
Чому в античну епоху бібліотека мала таке велике значення під час воєнних конфліктів?
У ті часи книги були рідкісним багатством. Зібрати колекцію з 30 текстів вже було чимось, що визначало вас як одного із найзаможніших членів суспільства. І так було протягом всієї рукописної епохи аж до XVIII століття. Тому наявність книг свідчила про те, що ви освічені і багаті. Якщо створювалася бібліотека, то це було здебільшого для демонстрації багатства, а не для того, щоб звичайні люди могли приходити і користуватися нею. Тільки привілейовані науковці могли потрапити до такої бібліотеки.
«Книги – це зброя у війні ідей»: у сучасній війні ідей паперова книга все ще домінує тому, що вона дійсно про ідеї, а не просто про передачу даних?
90% примірників моєї останньої книжки «Книга на війні» будуть продаватися саме як друковані книги, а не як аудіокниги чи електронні. Люди все ще мають прихильність до книги як до фізичного об'єкта. Ви можете бачити це на прикладі війни в Україні, де роль книг дуже велика. Як і під час Другої світової війни, коли бомбили бібліотеки і знищували літературу. І водночас ми використовуємо технології, які стають все більш важливими, особливо у воєнний час. Багато сучасних технологій спрямовані на швидке, але неглибоке отримання інформації. І ми ще не знаємо, як ці нові технології поєднуються з друкованою книгою для вдумливого читання та осмислення.
Під час нещодавньої пандемії ми провели надзвичайний експеримент з нашими дітьми, зобов'язавши їх здобувати освіту онлайн. І пройде ще багато часу перш ніж ми дізнаємося усі наслідки цього і який вплив це мало на їхнє психічне здоров'я та здатність до запам'ятовування.
Використані джерела: Lowy Institute, The Wall Street Journal, A Book with Legs Podcast, paradisebookshop.com.au