День сім'ї: 12 кращих книжок про сімейні стосунки і виховання дітей
В Міжнародний день сім'ї підготували для вас добірку книжок, присвячених сімейним стосункам, вихованню дітей і взаєминам у родинах, які ви можете придбати на сайті книжкового інтернет-магазину laboratoria.pro. Експертні видання від кращих українських видавництв; психологічна література, яка допомагає зрозуміти одне одного; важливі тексти про всиновлення і виховання дітей — більше про книжки до Дня сім'ї розповідаємо у матеріалі.
Книжки про виховання дітей
«Важливо, щоб ваші батьки прочитали цю книжку (а ваші діти радітимуть, якщо і ви це зробите)», Філіппа Перрі
Ця книга докорінно змінить ваше уявлення про спілкування з дитиною: в ній авторка розглядає комплексний підхід до процесу виховання, який охоплює сприйняття дитини та важливість подолання батьками власних психологічних травм та бар’єрів. Авторка доводить, що стосунки з вашими батьками впливають на ваші стосунки з дитиною, тож вона надає практичні поради, як же ж пропрацювати цей аспект, навчитися контролювати свої емоції та сформувати якнайкращі умови для комфортного розвитку вашої дитини. У книзі ви також знайдете чимало корисних вправ, які зміцнять ваші родинні стосунки.
«Емоційний інтелект у дитини», Джоан Деклер та Джон Ґоттман
Всі батьки знають, яким важливим є інтелектуальний розвиток дитини, але, на жаль, багато хто випускає з уваги таку ґрунтовну складову розвитку своєї малечі, як емоції. Ця книга-посібник допоможе вам навчити свою дитину розуміти свій емоційний стан та регулювати його.
Окрім цього, ви також знайдете відповідь на такі запитання:
- Як усвідомлювати емоції дитини?
- Як допомогти малечі знайти правильний спосіб до розв’язання різних проблем?
- Як навчити дитину справлятися зі смутком та іншими негативними емоціями?
- Як правильно позначати емоції словами, зрозумілими для дитячого сприйняття?
«Книга РДУГ: перезавантаження. Ефективні стратегії для повноцінного життя з розладом дефіциту уваги та гіперактивності в дітей і дорослих», Едвард Гелловелл
Більшість людей навіть не здогадуються, яким серйозним є розлад дефіциту уваги та гіперактивності та як він впливає на якість життя. За останні роки наука зробила величезний стрибок у дослідженні РДУГу, розвінчуючи низку стереотипів, які завдавали шкоди мільйонам людей, що навіть і не здогадувались про наявність цього розладу в себе і через це не зверталися по допомогу. Автори цього дослідження є сертифікованими психіатрами й самі мають РДУГ. Вони детально аналізують особливості цього розладу, описують симптоми та демонструють, як організувати комфортне середовище для людей з РДУГ та реалізувати свій потенціал на повну.
«Як виховати найщасливіших дітей у світі», Кайя Пуура
Щоб вирости дорослою людиною зі здоровою самооцінкою, дитині потрібні тільки любов і межі. А всі батьки хочуть для своєї дитини найкращого, але в метушні повсякденного життя буває важко врахувати точку зору дитини та її потреби. Дитина щодня вчиться бути людиною. Багато емоцій і ситуацій здаються їй дивними й несподіваними, а на навчання впливають стадії розвитку, темперамент дитини і приклади з оточення. Найважливішою залишається взаємодія між дорослими і дитиною. Кайя Пуура представляє спостереження за світом дитини через повсякденні приклади. Книжка дає поживу для повсякденного життя, допомагає батькам помітити риси власної поведінки і показує, як діяти по-іншому у складних ситуаціях. Щоб вирости щасливими дорослими, діти потребують любові та кордонів, розвитку емоційного інтелекту та вдячності.
Реальні історії про виховання дітей, материнство і всиновлення
«Матера вам не наймичка, або Чому діти це... Прекрасно», Катя Бльостка
Перед вами реаліті-шоу материнства: від перших двох смужок тесту на вагітність, що викликали сльози захвату до соплів і незручних дитячих запитань. І немає значення, планували ви дітей чи ні, ця книжка допоможе пройти довгий шлях, який знайомий ледь не кожній дорослій людині. Розіб'є багато дурних стереотипів, зруйнує шаблони і дасть уроки як відбивати удари від непроханих порад самопроголошених експертів.
«Не вагітна», Каріна Саварина
Це може бути ваша сусідка, яка щоранку виходить на пробіжку, блогерка, за якою вам подобається слідкувати у соцмережах, або навіть близька подруга. Усі вони можуть виявитися жінками, які безуспішно намагаються стати мамами. Роман «Не вагітна» створений на особистому досвіді авторки. Понад п'ять років невдалого планування вагітності стають болісною, місцями смішною, але відвертою історією про молоду жінку, яка мріє про материнство. Про соціальний тиск і походи до лікарів, нетрадиційну медицину і спроби штучного запліднення, подвійне життя у соціальних мережах, еміграцію і повернення в Україну — цей автобіографічний роман порушує чимало непростих тем. Але найголовніше питання — чи треба народжувати, щоб стати мамою? І авторка знайшла цю відповідь: і у житті, і у романі «Не вагітна».
«Мам», Каріна Саварина
Хрусталина мріяла почути слово: «Мам!» із вуст своєї дитини. Аж ось після п'яти років невдалого планування вагітності вони з чоловіком усиновили тримісячне немовля. Позаду десятки оглядів у лікарів і заздрісні погляди на жінок із дитячими візочками, а попереду — радість і щастя. Та романтичні очікування від материнства розбиваються об сувору реальність. «Мам» — це продовження першого роману авторки «Не вагітна». Тут Хрусталина не тільки вчиться піклуватися і співіснувати разом з усиновленою дитиною, а й намагається змиритися із неприйняттям суспільства, містом, яке абсолютно не пристосоване для немовлят, непривітними лікарями, новими стосунками із чоловіком і навіть із власним тілом. Як і перша книжка, «Мам» написана на основі справжнього досвіду авторки. Відверто, іноді з іронією, а іноді із болем, вона відтворює трансформацію стосунків матері і дитини. І щоб стати мамою героїні доведеться пройти чимало, а передовсім — почути саму себе.
«Все одно буде п’ятниця. А потім неділя», Ольга Бартиш
Чи можливо полюбити чужу дитину, як свою кровну? Що заважає на цій площині зійтись лініям? Чому в цьому місці є так багато страхів, стереотипів та упереджень, які не дають проявлятися чистій любові? Відповіді на ці питання авторка книжки Ольга Бартиш шукала, коли вирішила написати власну історію та поділитись своїм досвідом усиновлення. Пошуки привели її до абсолютно інакших викликів — як полюбити свою внутрішню дитину? Як прийняти в собі ту маленьку дівчинку, що прагне свободи та проявлення і просто дозволити їй бути? «Все одно буде п’ятниця. А потім неділя» — це не розповідь про досвід усиновлення і точно не інструкція як діяти, якщо ви вирішили відкрити свій дім для дитини. Перед вами дослідження почуттів звичайної жінки, яка одного разу захотіла допомогти дитині, світові і в першу чергу собі.
Корисні книги для батьків
«Це почалося не з тебе. Як успадкована родинна травма формує нас і як розірвати це коло», Марк Волінн
Наше загальне самопочуття та ментальне здоров’я напряму залежить від нашої родини. Успадковані родинні травми, закодовані в наших поведінкових паттернах, відіграють у цьому значну роль, впливаючи на емоційне та фізичне здоров’я і, як наслідок, призводячи до низки хвороб. З тих пір, як дослідники довели, що травматичний досвід може передаватись із покоління в покоління, перед нами постає цілком очевидне питання: а як же розірвати це коло? Марк Волінн, провідний світовий спеціаліст у цій галузі, допоможе розібратися з цією проблемою і запропонує вам декілька порад та методів, які покращать ваше ментальне здоров’я та якість життя.
«Як розмовляти з дітьми про мистецтво», Франсуаза Барб-Ґалль
Перед вами вкрай незвичайна, але дуже корисна книжка – це повноцінний посібник для батьків, які люблять мистецтво і хочуть, щоб їхні діти також цінували й розуміли його. Авторка надасть цінні поради, як успішно відвідувати музеї з дітьми та з якими питаннями можна зіштовхнутися, якщо дитині все ж стане цікавою ця тема. Та й чимало з того, про що вона розповість, буде цікавим навіть для дорослих: наприклад, чому деякі картини підписані, а деякі – ні? Чому деякі художники надавали перевагу маленьким полотнам? А чого голландці малюють так багато фруктів..?
«Емоційний спадок», Ґаліт Атлас
Ми здобуваємо у спадок від своїх батьків не тільки біологічні гени, а й травми поколінь. Разом із сімейними таємницями й дитячими спогадами вони міцно вплітаються у наше життя і непомітно формують характери, вчинки й поведінку. То як жити, коли травми поколінь переслідують, мов примари? Як відпустити минуле і розпочати власний шлях? Психотерапевтка Ґаліт Атлас поєднала власний досвід, історії своїх пацієнтів і основи психоаналізу, щоб продемонструвати, як наші сьогоднішні страхи й проблеми пов'язані з емоційним спадком батьків, бабусь і дідусів. Написана доступно і з глибоким співчуттям, ця книжка проникає у найпотаємніші закутки людської психології і допомагає віднайти шлях до зцілення. «Емоційний спадок» надихає відкинути усі упередження та хвилювання й зануритися у власну сімейну історію. Адже тільки проживши наше минуле й залишивши старі травми позаду, ми зможемо впевнено і легко рухатися до майбутнього.
«Зрозуміти (і здолати) булінг», Настя Мельниченко
Від банальних «Він смикає тебе за коси, бо ти йому подобаєшся» до фізичних наруг – булінг має надзвичайно багато проявів, які часто ігноруються дорослими до тих пір, поки не стає занадто пізно. Це не просто протистояння сторін «булера» і «жертви» – це ціла система, яка включає в себе батьків, вчителів, інших дітей, атмосферу в школі й навіть історичні та суспільні передумови! Саме тому, аби зрозуміти, як працює булінг, потрібно оглядати всі його складові в комплексі та спостерігати, як її складники впливають на учасників цього процесу. У цій книзі авторка досліджує, які існують види булінгу та які передумови його виникнення. Вона також відповідає на безліч важливих питань про те, як слід говорити з батьками та дітьми про булінг, як мінімізувати негативний вплив від булінгу та якою має стати школа, аби бути вільною від цькувань.