Письменники, книжки, книгарні і читачі: 15 кращих книжок про книжки
Яка справжня насолода книголюба? Нам здається, що це коли ми читаємо історії в яких одним із головних елементів є книжка, або ж дія відбувається у книгарні, або герой чи героїня пишуть свої книжки — будь-який елемент сюжету, що стосується книжок і книговидання. Тож якщо ви досі у пошуках тієї самої історії — ця добірка для вас! Від милих коміксів про книжки до книгарні, що пахне абрикосами; від культової антиутопії до таємничого детективу; від гостросюжетного роману про письменництво до серйозного історичного нонфікшну про книги на війні — обирайте, що прочитати для марафону #LabBookGame, що проходить в інстаграмі (@laboratoria.ua) та у фейсбуці (laboratoria.ua) видавництва Лабораторія. Детальніше про 12 кращих книжок про книжки розповідаємо у матеріалі.
«Задум», Джин Ганфф Кореліц
Джейкоб Фінч Боннер колись був перспективним молодим романістом з фантастичним дебютом. Сьогодні він викладає у непримітному коледжі і намагається зберегти те, що залишилося від його самоповаги. Роками йому не вдається написати чогось справді цікавого. Еван Паркер — талановитий, але зарозумілий учень містера Боннера, який готується до видання своєї першої книжки. Він самовпевнено відкидає допомогу вчителя, адже його задум має приголомшити книжковий світ своєю новизною. Та його роман так і не виходить — Еван несподівано помирає. І тут Джейкоб вирішує скористатися можливістю і переказати сюжет книжки свого учня під своїм іменем. Роман успішно продається, а автор насолоджується популярністю. Та несподівано йому приходить анонімний лист всього із двох слів: «Ти злодій».
Хто за цим стоїть? Ким насправді був Еван Паркер? І яка історія задуму цієї книжки?
«Книга Балтиморів», Жоель Діккер
Це надзвичайно цікава й заплутана родинна сага з карколомним детективним сюжетом, в якій відомий письменник Маркус Ґольдман намагається розгадати таємниці кількох поколінь своєї родини, пишучи при цьому нову книжку. Розв’язка доленосних подій в його сім’ї свого часу призвела до трагедії, адже вона роками накопичувалася серед Ґольдманів під виглядом конкуренції, боротьби за визнання та цілої низки секретів. А може, то все ж був звичайний поворот долі? А що, якщо ця Драма насправді так і не добігла свого кінця..?
«Книжкове життя Ніни Гілл», Ваксман Еббі
Єдина дитина матері-одиначки Ніна живе так, як їй хочеться: робота в книгарні, крута команда і кіт Філ. Коли раптово помирає батько, про існування якого Ніна не знала, і залишає по собі незліченну кількість сестер, братів, племінників і племінниць, дівчина жахається. Вони всі – або майже всі – з нетерпінням чекають на зустріч із нею! Їй доведеться говорити. Перед... незнайомцями. Це катастрофа! І наче цього було недостатньо: Том, її заклятий ворог, виявився милим, кумедним і дуже зацікавленим у тому, щоб познайомитися з нею ближче. Невже він не розуміє, яка це жахлива ідея? Настав час Ніні вийти зі своєї зручної мушлі, але вона не впевнена, що реальне життя може коли-небудь дотягнутися до книжкових світів. Чи вдасться їй перегорнути власну нову сторінку життя?
«Остання бібліотека», Фрея Семпсон
Джун Джонс працює помічницею у бібліотеці і вірить, що кожна книжка має власний унікальний запах, а запах бібліотеки — це поєднання ароматів тисячі різних історій. Увесь свій час вона проводить за читанням — працює з книжками, повертається додому до книжок та й розважається, перетворюючи людей навколо на персонажів історій. Єдине, що Джун не любить — це виходити у світ. Але одного дня бібліотека, яка зберігає найдорожчі спогади про її матір, опиняється під загрозою закриття. Саме тому Джун з пані Б, що злісно критикує романи Ішіґуро і Маркеса, шкільним другом і фанатом «Гри престолів» Алексом Ченом, восьмирічним Джексоном, що любить читати «Володаря мух», та групою інших чудернацьких місцевих жителів вирішує боротися за збереження найдорожчого місця в Чалкоті і вперше після смерті матері відкривається іншим людям. Щоб врятувати бібліотеку і книги, які так багато означають для кожного з них, Джун мусить нарешті змінити своє життя. Адже бібліотека — це не лише книжки і, рятуючи її, є шанс врятувати себе.
«Кіт, що рятував книжки», Сосуке Нацукава
Затятий книголюб-старшокласник Рінтаро ось-ось має зачинити букіністичну крамницю, яку він успадкував від свого дідуся. Аж тут з’являється дивний балакучий кіт Тигр, який звертається до нього з дивним проханням: вирушити в магічний лабіринт рятувати книжки. Світ напхом напханий самотніми книгами, які припорошуються пилом навіть попри свою силу, глибину якої неможливо виміряти, тож Рінтаро та Тигр рушають у мандрівку, аби врятувати їх від недбайливих власників…
«Абрикосова книгарня», Ореста Осійчук
Дорослий Михайло Фариняк приїздить до незнайомого міста, щоб віднайти втрачену ниточку свого життя. Його доля тісно сплетена з хлопчиком, який носить таке ж прізвище й ім'я. Саме його історію яскраво розповідає нам авторка книжки. У дев'ятирічному віці Місько Фариняк потрапляє на виховання до родичів свого покійного батька: суворої цьоці Касі, яка, здається, не дуже рада хлопчику, і сумирному вуйку Стефану, якого цікавить лише власна книгарня. Вправно балансуючи поміж часами, персонажами та епізодами, Ореста Осійчук відкриває перед нами справжню історію про дружбу, родинну пам'ять, дитинство і любов. Вона тягнеться крізь століття і таємничим чином поєднує між собою особливих людей. І, звісно ж, пахне абрикосами.
«451° за Фаренгейтом», Рей Бредбері
Майбутнє. Виснажене війною американське суспільство зазнало кардинальних змін: тепер на першому місці серед людських цінностей постають новітні технології. У зв’язку з цим докорінно змінюється і суть професії пожежників: тепер вони не борються з вогнем, а навпаки, запалюють його в тих будинках, у яких було знайдено заборонені речі – книжки. Ґай Монтеґ, один із таких пожежників, відчуває, що цей лад суперечить його власним притлумленим поглядам на життя: технології навпаки зіпсували йому життя, адже позбавили глузду колись кохану дружину. Та одного дня він знайомиться з юнкою, на ім'я Кларіс, яка розділяє його заборонені в цьому суспільстві майбутнього думки…
«Квартира на двох», О’Лірі Бет
Тіффі – мила рудоволоса редакторка, яка працює у видавництві і яка втекла від колишнього. Леон – медбрат у хоспісі, якому потрібні кошти, щоб витягнути брата з в’язниці. В обох не вистачає коштів, щоб повноцінно винаймати квартиру, але варіант день/ніч з 8:00 до 18:00 їм обом чудово підходить. Єдиний спосіб спілкування – це записки. І от романтичний шлейф минулих століть з листами та очікування став частиною життя двох сучасних людей. Чи можливо довірити свої таємниці людині, яку ніколи не бачив? Чи станеться їх справжня зустріч? І чи готові вони будуть порушити всі правила заради цього?
«Книга на війні. Бібліотеки й читачі воєнного часу», Ендрю Петтіґрі
Зазвичай не говорять про книги і війну в одному контексті — перші належать до найвидатніших винаходів людства, а другі — до найстрашніших. Але ці дві теми тісно переплетені між собою і книжки надто часто опиняються на передовій. Особливо гостро це відчувається в епоху сучасних війн. Професор сучасної історії Ендрю Петтіґрі відкриває дивовижні шляхи, якими писемна культура — від путівників і наукових праць до Бігглза й Анни Франк — формується під впливом масштабних збройних конфліктів. Книжки, їх автори й читачі воювали раніше і продовжують воювати зараз — від Громадянської війни в США до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Вони — смертоносна зброя і найпереконливіший аргумент для перемоги.
«Список для читання», Сара Ніша Адамс
Мукеш нещодавно втратив кохану дружину, тож тепер його життя складається з кількох постійних ритуалів, яким він не зраджує: сходити в магазин, завітати до храму, подивитися якийсь фільм…Єдине, що дійсно його турбує, – це те, як же ж йому знайти зв’язок зі своєю онукою Прією, яку, здається, нічого в житті не цікавить, окрім книг. Дівчина Аліша тим часом опиняється за бібліотечною стійкою. Її не особливо цікавлять книги, але їй необхідна робота на літо. Одного разу вона знаходить аркуш зі списком книжок, який вручає Мукешеві, котрий завітав до бібліотеки, бо вважає, що це єдиний спосіб порозумітися з онукою. І тоді й починаються карколомні хитросплетіння їхніх доль, які мають об’єднатися у боротьбі проти самотності…
«Жовтолика», Ребекка Кван
Атена Лю – юна літературна зірочка, гонорари якої складаються з шестизначних чисел. А от Джуніпер Гейворд, її університетська знайома, так і не здобула ніяких висот – у літературному світі вона буквально ніхто. Та одного дня Атені все ж фатально не щастить: вона трагічно гине на очах у Джуніпер. Тоді дівчина краде її рукопис – шедевральний експериментальний роман про китайських робітників у часи Першої світової війни й надсилає видавцеві…як свій власний твір. От тільки прізвище змінює на «Сонг», аби те натякало на азійське походження…
«Пляжне чтиво», Емілі Генрі
Оґастус Еверет та Дженьюері Ендрюс — письменники. Вона — авторка романтичних книжок, він — прозаїк, персонажі якого страждають та помирають. І у них немає нічого спільного. Вони укладають угоду, яка має позбавити їх від творчих криз. Які життєві драми приховано? Що пов'язує двох абсолютно різних авторів? І хто ж все-таки виграє парі?
«Опівнічна бібліотека», Метт Гейґ
Десь у просторі між життям та смертю існує бібліотека, вщерть наповнена книгами. Та сюжети, писані в них, далеко не звичайні: у кожній з книг містяться історії приголомшливих паралельних реальностей, які десь, ймовірно, збуваються в цей момент… Норі Сід вдалося потрапити в цю бібліотеку. Тепер, перебуваючи там і обираючи собі книжки, Нора проживає незліченні нові життя, в яких вона ким тільки не була: спортсменкою, науковицею, коханою дружиною, рок-зіркою… Та яке життя все ж виявиться кращим: те, що вона має зараз, чи те, яке вона вичитала на сторінках книжок Опівнічної бібліотеки?
«Книгарня в маяку», Шерон Гослінг
У центрі крихітної громади у віддаленому селі стоїть маяк. Він давно вже не виконує притаманних маяку функцій, тож перетворився на…книгарню! Коли Рейчел вперше приїхала туди п’ять років тому, то з впевненістю могла назвати це місце «домом». Аж раптом, коли власниця книгарні-маяка помирає, Рейчел береться до цієї справи й піклується про те місце, намагаючись дати йому новий шанс на життя. І так ця стара будівля поступово перетворюється у простір, який є осередком таємниць та загадок містян, де їх долі тісно переплітаються…
«Книжки – то любов», Деббі Тан
У цих простеньких, але надзвичайно душевних коміксах від відомої художниці Деббі Тан кожен книголюб та книголюбка неодмінно впізнають себе. Тут ви відкриєте для себе надзвичайний світ, знайомий кожному, хто закоханий у книжки, адже Деббі майстерно змальовує звички всіх книгочитунів, які нерідко перетворює в дивовижні гумористичні етюди. Цей комікс буде чудовим подарунком для тих, хто надає перевагу тихим годинам під ковдрою та зі смаколиками у компанії чарівних вигаданих всесвітів, аніж реальності…