Не бійся спитати: як не провалити переговори
Навіть найдосвідченішому промовцю легко розгубитися у складній розмові. А особливо тоді, коли наш опонент займає надто активну й наполегливу позицію. Це трапляється всюди — від серйозних бізнес-переговорів до стосунків із партнерами. Чи існують універсальні стратегії ведення переговорів, які допомагатимуть завжди і всюди? Експертка з медіації Александра Картер стверджує, що так. І про це вона пише у своїй книзі «Не бійся спитати. 10 кроків до вдалих переговорів», яка вийшла українською друком у видавництві «Лабораторія».
«Не бійся спитати» — психологічна книга, яка навчить вести складні розмови
Будь-які переговори — не важливо, це сімейні домовленості чи високопрофесійні масштабні обговорення — повинні будуватися на основі чітко сформованих позицій. Щоб зрозуміти, що саме ви хочете досягти з вашим співрозмовником, треба спочатку визначити, що вам необхідно, що саме вас непокоїть та що може завадити ефективній комунікації. Пропрацювавши ці моменти, можна здобути впевненість у своїх силах, цілеспрямованість та чіткість, які допоможуть досягати свого, бути більш організованим та вдало комунікувати з усіма. Усього 10 питань, відповіді на які ви маєте визначити для себе на практиці, — і ви готові відстоювати власну точку зору.
10 простих кроків до успішних переговорів
- Визначтеся, яку проблему ви хочете вирішити. Від цього кроку залежать усі переговори. Скільки разів траплялося так, що ви довго вели розмову, але проблема залишалася? Щоб вирішити, потрібно її чітко сформулювати.
- Зрозумійте свої потреби. Що ви отримаєте від цих переговорів? Матеріальне чи нематеріальне — неважливо. Але ви маєте знати, за що боретеся.
- Розберіться із почуттями. Якими б холодними і впевненими ви не були, у кожній розмові присутні почуття. І щоб не провалити переговори, ви маєте їх розуміти.
- Відшукайте опори в минулому. Чи були такі розмови у вас раніше? Як ви впоралися? Чи вдалося досягти бажаного? Якщо не впоралися тоді, як можна зробити це зараз?
- Зробіть перший крок. Іноді він зовсім не в тому, щоб почати складну розмову, а відбувається задовго до неї. Що саме вам потрібно, щоб бути готовим до переговорів? Зробіть це.
- Розказуйте і слухайте.Чим більше ми знаємо про свого співрозмовника, тим легше нам порозумітися. Запропонуйте йому розказати свою історію, свій погляд на ситуацію чи поділитися почуттями і очікуваннями.
- Питайте про потреби. Потреби співрозмовника важливі, як і ваші. А якщо деякі з них будуть збігатися, порозумітися стане ще легше.
- Зрозумійте почуття опонента. Розбиратися зі своїми почуттями непросто, а з почуттями інших — ще важче. Проте дрібка розуміння й емпатії та вміння слухати — ключ до успіху.
- Розпитайте про минуле. Можливо, у житті вашого співрозмовника теж були подібні ситуації, і цей досвід допоможе вам дійти згоди сьогодні.
- Вислуховуйте ідеї. Ви зробили перший крок — час зробити і вашому опоненту. Крок за кроком, ідея за ідеєю ви наближаєтеся до рішення.
Для саморозвитку і впевненості: чому варто читати цю книгу
«Може здатися, що вчитися домовлятися через запитання — нелогічно. Двадцять років тому, коли почала вивчати конфліктологію, я вважала, що для переговорів потрібні або вбивчі аргументи, або вимоги. Але тепер, через двадцять років, коли я вже досвідчений медіатор і розв’язала сотні конфліктів, я дізналася дещо на диво просте: якщо ставити запитання, а не сперечатися — результат переговорів буде кращим.
Коли ставите правильні запитання про себе й інших, ви відкриваєте нові можливості й можете отримати такий результат, про який і мріяти було годі. Вести переговори через запитання допомагає не тільки пояснити свої аргументи, а й знайти такий зв’язок з людьми, який здатен трансформувати стосунки — як в особистому, так і в професійному сенсі.
Змініть запитання — зміниться і розмова. У цій книжці ми поговоримо про силу запитань — і не яких-небудь, а відкритих. Вони можуть стати інструментом переговорів, який відкриє для вас домовленості й можливості», — стверджує Александра Картер у своїй нонфікшн-книзі «Не бійся спитати».
Її досвід роботи в ООН і розуміння процесів медіації точно знадобляться вам у будь-яких переговорах — домовляєтеся ви про зменшення кількості проведених годин у смартфоні зі своєю дитиною чи вирішуєте долю великої компанії.
Купити книгу «Не бійся спитати. 10 кроків до вдалих переговорів» онлайн можна тут.
На нашому сайті представлені різні формати книг. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам.
Переглянути всі книги видавництва Лабораторія можна у каталозі.