Про книжку "Смертельний ворог. Людство проти мікробів-убивць"
«Ми щорічно вкладаємо мільярди доларів у національну безпеку та оборону з бюджетами, розрахованими на багато років. І все-таки, здається, не помічаємо найбільшої загрози національній безпеці – загрозу смертельних мікробів, що спричиняють інфекційні захворювання»
Майкл Остергольм, Марк Олшейкер
У 2020 році у видавництві «Лабораторія» вийшла друком книжка лікаря-епідеміолога Майкла Остергольма у співавторстві з Марком Олшейкером «Смертельний ворог. Людство проти мікробів-убивць». Вона була написана до того, як світом поширилася епідемія Covid-19, але зараз є надзвичайно актуальною. Автори доступною мовою пояснюють, чому зупинити пандемію найближчим часом не вдасться і чому людство насправді у значно більшій небезпеці.
Джерело https://laboratory.ua/
У 1918 році світ накрила епідемія іспанського грипу – найбільш смертоносна пандемія грипу за всю історію. Тоді померло від 17 до 50 млн людей. Нам здавалося, що тепер ми більше захищені від подібних хвороб, але у 2020 році Covid-19 вніс корективи у плани всього світу. За більш ніж рік виявлено 121 млн випадків, з яких понад 2 млн зі смертельними наслідками.
Звичайно, рівень медицини зараз набагато вищий, ніж 100 років тому, але з розвитком транспортного сполучення збільшилася і швидкість поширення епідемій. Це та категорія шляхів передавання хвороб, яку вчені називають «особливостями сучасного світу»: різке збільшення населення у мегаполісах із низьким рівнем життя; втручання людини у віддалені екосистеми, що означає контакт із досі незнаними патогенами; розширення масштабів тваринництва.
Людство звикло думати, що воно головне на Землі – на сходинку вище в еволюційній драбині за усіх інших істот, досягло надзвичайного успіху в технологіях і змогло навіть побувати за межами планети. Але ми не врахували тих, кого не можна помітити неозброєним оком – мікробів. На одне наше покоління припадає 40 млн їхніх. Їм знищити нас надзвичайно легко, а от нам їх – неможливо. І є висока ймовірність появи набагато небезпечнішої епідемії, ніж Covid-19.
Вакцина, як спосіб призупинити невидимого убивцю
Одним з найефективніших методів боротьби з інфекційними хворобами залишається вакцинація. Винайдення вакцини від натуральної віспи, яка доти забирала мільйони життів, повністю припинило захворюваність – за останні 67 років не зафіксовано жодного випадку. Так само винайдення вакцини від поліомієліту Джонасом Солком у 1955 році дозволило тисячам батьків по всьому світу видихнути з полегшенням – більше можна було не боятися ризику підхопити небезпечний вірус.
Джонас Солк
Джерело https://znaj.ua
Зараз вакцинація здається нам чимось буденним і звичним. З’явився цілий рух її противників, що підвищує ризики повернення багатьох, здавалося б, переможених хвороб. Реальний приклад цього – спалах кору у США у 2015 році. Доти у цій країні він вважався знищеним, але після контакту з іноземним туристом захворіло близько 150 невакцинованих людей. Такі непередбачувані спалахи викликають паніку та економічні втрати. Звичайно, можуть бути протипоказання для вакцинації, але йдеться про те, чи варто йти на ризик, якщо їх немає?
Вакцини відрізняються від інших препаратів за технологією виробництва й економічною моделлю. Для багатьох фармацевтичних компаній вони стають невигідними через величезні матеріальні та часові витрати, потрібні на розробку. Це породжує дефіцит, суспільство починає гостро піднімати тему вакцинації, але однозначної відповіді на питання «Чому не вистачає вакцини?» немає. Дуже часто це не так медична, як економічна проблема.
Відповісти спробував Білл Ґейтс у розмові з авторами книжки «Смертельний ворог. Людство проти мікробів-убивць»: «Люди інвестують у високоймовірні сценарії, бо так їм диктує ринок. Малоймовірні речі, від яких варто було б застрахуватися, вклавши гроші наперед, нікому не цікаві. Суспільство розпоряджається ресурсами по-капіталістичному. Немає ніякої вигоди з того, що ти передбачив загрозу. Ось у чому іронія». Разом з дружиною він заснував фонд Білла і Мелінди Ґейтсів, який співпрацює із науковцями і фармацевтичними компаніями, намагаючись створити вакцину проти ВІЛ/СНІДу та підвищити ефективність вакцинації від малярії.
Емблема фонду Білла і Мелінди Ґейтсів
Джерело https://uk.wikipedia.org
Зараз кожен з нас має вибір – вакцинуватися чи ні. Є чимало міфів, пов’язаних зі щепленнями (наприклад, що вони можуть викликати аутизм), але жоден з них науково не доведений. Припинити поширення мікробів ми не можемо, але призупинити їх в наших силах.
Чи є шанс?
Невже все так погано, і людству не залишається нічого іншого, окрім як чекати наступної епідемії? Насправді втрачено ще не все. Автори книжки «Смертельний ворог. Людство проти мікробів-убивць» склали приблизний план, який міг би допомогти запобігти появі й поширенню нових інфекційних хвороб:
- Створення різноманітних програм для досліджень та розробки принципово нової вакцини й вакцинація населення
- Створення міжнародних організацій, які б займалися проблемами вірусології
- Визнання того, що туберкульоз, ВІЛ/СНІД, малярія та інші небезпечні інфекційні захворювання досі є глобальними проблемами
- Передбачення наслідків зміни клімату
- Визнання залежності між захворюваністю людей і тварин у всьому світі
Звичайно, все це не зможе уберегти в разі появи нової інфекції, але зможе значно пом’якшити її наслідки, адже ми будемо більш підготовані до її появи.
Підготувала Повх Анна
Ми працюємо нам тим, щоб готувати вам корисні і важливі матеріали в блозі "Лабораторії". Нижче на сторінці ви знайдете книжки на подібну тематику, на які було б варто звернути увагу. Якщо у вас є бажання підтримати наш проєкт - ви можете замовити книжки у нас для себе чи друзів і це стане гарним подарунком!