У чому ви постійно помиляєтеся? «Досить уже помилок» — книга про те, як наш мозок розставляє нам пастки
Хто з нас не хотів би знати, як ніколи не помилятися? Та відповідь на це питання ще не знайшов ніхто. Проте Олів'є Сібоні у книжці «Досить уже помилок. Як наші упередження впливають на наші рішення» підходить до розв'язання проблеми з іншого боку. Замість того, щоб битися над рецептом успіху, він детально розбирає наші упередження і помилкові судження. Це видання допоможе читачам навчитися виявляти хиби у своєму мисленні і приймати більш зважені рішення. Книга українською вийшла друком у 2020 році у видавництві «Лабораторія».
«Досить уже помилок» — одна із найкращих книг для саморозвитку
За словами автора, ця книжка — не памфлет, що таврує найгірші стратегічні рішення, не теоретична праця з когнітивістики й не підручник з менеджменту з простими рецептами, що їх кожен керівник може застосувати вже «з понеділка». Її мета — спонукати кожного керівника, хоч які його чи її сфера й рівень діяльності, замислитися, як він/вона ухвалює рішення. Якщо читач, перш ніж ухвалити наступне важливе рішення, присвятить певний час виробленню власної методики, створенню власного «мистецтва вирішувати», мету досягнуто. І «жахливу помилку», ймовірно, відвернуто.
9 пасток, які розставляє наш мозок, щоб ми приймали неправильні рішення
Пастка красивої історії
Сторітелінг давно визнаний потужним механізмом впливу на людські емоції, а відтак і на прийняття рішень. Хоч якими сильними навичками критичного мислення ми володітимемо, нам завжди буде легше повірити в хороший сторітелінг, що підтверджує наші упередження і стверджує нас у наших поглядах.
Пастка наслідування
Люди влаштовані так, що постійно шукають взірців для наслідування. Так нам легше орієнтуватися у своїх мріях і цілях, а ще значно простіше вимірювати успіх. Проте ми у своїх пошуках прикладів надто часто робимо три помилки. По-перше, приписуємо весь успіх одній людині. По-друге, в усіх діях цієї людини вбачаємо причини її успіху. І насамкінець, поспішаємо брати її собі за модель для наслідування.
Пастка інтуїції
О, ця інтуїція! Хоч як би це не було парадоксально, навіть в нашому суперраціональному світі її вважають чимось особливим. Справді, інтуїція відіграє в наших рішеннях свою роль. Але нам слід навчитися приручати її і спрямовувати. Треба знати, коли вона нам служить, а коли, навпаки, збиває на манівці. І доведеться визнати, що коли йдеться про стратегічні рішення, інтуїція, на жаль, — погана порадниця.
Пастка самовпевненості
Ми маємо глибинну потребу в оптимізмі. Але як знайти золоту середину між оптимізмом і надлишком самопевності? Нам треба розрізняти елементи, на які ми здатні впливати, коли йдеться про те, щоб створювати майбутнє, і на які ми впливати не можемо, коли йдеться про те, щоб передбачити майбутнє. У першому випадку оптимізм потрібний, у другому — помилковий.
Пастка інертності
Нам легше не вирішувати, ніж вирішувати. Але іноді прийняття власного статусу-кво приводить до фатальних помилок. Саме тому іноді варто відкинути власні упередження і діяти згідно з планом чи виробленою стратегією.
Пастка сприйняття ризиків
«Вони не знали, що це неможливо, тому й зробили це», — казав Марк Твен. Цей афоризм завжди цитують, щоб заохотити не боятися ризику, та він підкреслює, що часто спонукає нас до цього: незнання! А якщо й трапляється, що ми замахуємося на неможливе і здійснюємо, це вочевидь рідкісний випадок… Тому значно корисніше було б навчитися долати наше неприйняття ризику й частіше наважуватися — зі знанням справи — на прораховані ризики.
Пастка коротких термінів
Люди хочуть усього вже і зараз. Максимум — у короткій перспективі. Саме тому ми продовжуємо палити, вживати алкоголь чи їсти багато солодощів. Натомість чимало правильних рішень є грою у довгу. Один день зараз важить значно більше, ніж один день через рік.
Пастка групового мислення
Всі ми коли-небудь приймали рішення тільки тому, що так робило наше оточення. Групове мислення доцільне для окремої особи: з одного боку, через соціальний тиск, з другого, бо це логічно — зважати на думку інших. Проте воно згубне для групи, бо позбавляє її «приватної» інформації, яка могла б бути корисною.
Пастка конфлікту інтересів
Упередження на власну користь споріднені із соціальними упередженнями: ми схильні вбачати в них моральні слабкості, вважати їх навмисними. Натомість їхня шкода зумовлена саме мимовільністю. Так само, як групове мислення, — це не завжди легкодухість того, хто рівняється на думку більшості, а упередження на власну користь — не завжди обман, розрахунок чи шахрайство.
Як позбутися цих пасток?
Ніяк. Олів'є Сібоні іронічно зазначає: «Багато авторів обіцяють читачам допомогти розвинути особисту дисципліну, щоб уберегтися від власних упереджень. Одні стверджують, що «найкращий спосіб уникнути пасток — усвідомити небезпеку: попереджений, значить озброєний». Другі обіцяють навчити нас розпізнавати «червоні сигнали» про ризик упереджень. Треті мають свою безпрограшну методу: «Перед важливими рішеннями, особистими чи професійними, я примушую себе до максимальної раціональності й поміркованості. Я беру свій перелік помилок і перевіряю, одну по одній, як пілот перед злетом». З огляду на те що згаданий перелік складається з понад сотні ймовірних помилок, такий метод важкувато застосовувати щодня. Насправді завдання практично нездійсненне. Хоч що говорять ті, хто обіцяє позбавити нас упереджень, наче скинути зайві кілограми, ми їх не позбудемося ніколи».
Але не зневірюйтеся. В останньому розділі автор таки дає кілька методів, які допоможуть вам приймати кращі рішення, а найголовніше — нарешті позбутися страху помилятися. Адже саме це наша головна хиба. Досить!
Купити книгу «Досить уже помилок. Як наші упередження впливають на наші рішення» онлайн можна тут.
На нашому сайті представлені різні формати книг. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними.
Переглянути всі книги видавництва Лабораторія можна у каталозі.