Автори Лабораторії: Анастасія Левкова про любов до Криму та свій кримський роман
Продовжуємо знайомити вас з авторками Лабораторії. Анастасія Левкова — письменниця, літературна редакторка The Ukrainians, координаторка конкурсу «Кримський інжир», кураторка літературних проєктів, членкиня Українського ПЕН. Роман «За Перекопом є земля» — це творча праця, що тривала понад десять років з моменту подорожі в Бахчисарай і до виходу книжки у світ у видавництві Лабораторія. Про роботу над романом, інтерес до кримськотатарської культури та власні мрії про Крим Анастасія поділилась у матеріалі.
Фото: Оксана Вербовецька
Про історію написання
Ідея книжки про Крим з'явилась у серпні 2012-го, коли я вперше побувала в Бахчисараї. У лютому 2013-го я прибула в Сімферополь на двотижневу резиденцію, щоб заглибитися в кримську тему й почати писати. Планувала художній репортаж.
Через рік сталась анексія, я вже не знала, чи реально написати таку книжку, — плани полетіли шкереберть. Але минув час, спілкування з кримчанами стало більше (багато переїхали на материк, але я підтримувала взаємини і з деким, хто лишились у Криму) — і в уяві почало вимальовуватись щось інше: роман.
Кілька років його продумувала, спілкувалася з людьми, збирала матеріал. З 2019-го писала щодня (крім березня 2022-го, коли почалася повномасштабна війна).
Про символізм назви
Ще під час першої поїздки у Крим, протягом якої збирала інформацію для книжки, я почула фразу «За Перекопом земли нет». Кілька людей мені згадували, що у кримчан є така приказка. Мовляв, байдуже, що діється поза півостровом, на материку, бо Крим відособлений, відокремлений — як природою, так і ментально, емоційно. Мені ця фраза видалась дуже показовою, місткою, і ще тоді, у 2013-му, я занотувала собі, що варто її якось обіграти, можливо, назвати так один із розділів книжки репортажів.
Коли у 2014 році материкові українці стали більше цікавитись Кримом, я зрозуміла, що ця фраза стосувалася також і їх, навіть якщо вони її не знали. Материковим українцям було байдуже, що відбувається на півострові, — для них там існувала не земля, а море і гори.
А що робиться на землі — суперечки, народи, етноси, люди, які чогось прагнуть, чогось бояться, — це все було байдуже. Тому для мене фраза «За Перекопом є земля» — про те, що материк має існувати для Криму і Крим має існувати для материка.
Про пізнання українського Криму
Після 2014 року ми пройшли дуже великий шлях у пізнанні Криму. Ми стали пізнавати Крим і кримськотатарську культуру. За Перекопом з’явилася земля, а не тільки гори і море.
Про роман «За Перекопом є земля»
Роман охоплює період від 1990-го до 2014-го з екскурсами в давнішу кримську історію і відсилками до багатьох культурних артефактів. У романі обіграно 2 кримськотатарських казки, 1 кримськотатарська пісня, 2 кримських легенди. До нього увійшли свідчення понад 50 людей та взято понад 200 інтерв'ю. Це велика та кропітка праця.
Одна з чільних тем — кримськотатарське життя у Криму. Хоча тут велика увага загалом мультиетнічності Криму: персонажами є кримські татари, українці, росіяни, караїми, німці, греки, вірмени Криму. Один із трьох розділів роману — про Майдан і початок окупації. Але передусім цей роман — про ідентичність і те, як ми її обираємо.
Коли закінчиться війна
Коли закінчиться війна, я не буду так сильно переживати за деяких людей. І не боятимуся перебувати з маленькою донею в зоні повітряних тривог, бо їх просто не буде. Хотіла б активно долучатися до відбудови країни — до фізичної можу долучатися хіба що донатами, а до ментальної та емоційної відбудови — сподіваюся, власноруч.
Звичайно, сподіваюся поїхати в Крим. Зустрітися там з усіма своїми друзями, з якими спілкувалася всі ці роки або з якими не спілкувались, але про яких пам'ятала і знаю, що вони дуже чекали на нашу перемогу, на повернення Криму до України.
Хотіла б піднятися у Бахчисараї на плато, де 6-й мікрорайон, і подивитись на Старе місто згори — побачити його так, як бачила влітку 2012 року, і так, як бачать його мої персонажі.
У матеріалі використано уривки з інтерв'ю Анастасії Левкової для Тиктор медіа.
Книжку Анастасії Левкової «За Перекопом є земля» ви можете замовити за посиланням.