Чи можна сьогодні заборонити книгу? 10 книг, які колись були під цензурою
Нещодавно у Талліні, столиці Естонії відкрили музей забороненої літератури — книжок, які в різні часи і в різних куточках світу вилучали з книгарень та бібліотек і навіть спалювали. Сьогодні їх хочуть презентувати широкій читацькій аудиторії.
Здавалося б, часи жорсткої цензури уже давно минули й сьогодні на заборону книги має бути дійсно вагомий привід. Але ні — у 2017 році в американському містечку Білоксі, штат Міссісіпі зі шкільної програми вилучили роман «Убити пересмішника» письменниці Гарпер Лі через скарги батьків на нібито расистські висловлювання у творі:
«Ця книжка змушує людей відчувати себе ніяково. Ми можемо вчити дітей за допомогою інших творів» — пояснили в адміністрації навчального закладу. І це не дивлячись на те, що книжка насправді глибоко антирасистська.
Тут же можна згадати про «Справу Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані, яку нещодавно заборонили розповсюджувати видавництву «Віват» та самому авторові через згадки у ній Медведчука.
Пропонуємо вам також список із 10 інших книжок, що свого часу потрапили під цензуру.
1. Джером Селінджер «Ловець у житі»
Книжка більш як 20 років була заборонена в школах США через ненормативну лексику, депресивність та «заклики до бунту, пияцтва та насильства». Сьогодні книжка входить в список 100 найкращих книг, написаних англійською мовою за версією Time.
2. Еріх Марія Ремарк «На західному фронті без змін»
Книжку Ремарка публічно спалили у 1933 році німецькі націонал-соціалісти за нібито осквернення пам'яті німецьких солдатів. Сам же автор завжди вважав себе пацифістом.
3. Джордж Орвелл «Колгосп тварин»
Культовий роман-антиутопія британського письменника Джорджа Орвелла в різні часи та в різних країнах піддавався цензурі. У цій книзі автор піддає сумніву соціальну рівність та справедливість внаслідок соціальної революції.
4. Кен Кізі «Над зозулиним гніздом»
Протягом 30 років книжка була заборонена в 12-ти шкільних округах США. Аргументували заборону тим, що діти в школах повинні читати лише найкращі книги, а не «всяке сміття». Зокрема, книгу вважали аморальною і расистською.
5. Олдос Гакслі «Який чудесний світ новий»
Книжку звинувачували у сексизмі, расизмі та надмірній відвертості. Гейтерів цієї книжки не влаштовує також бездушність та зображення "людинофабрик" в Лондоні майбутнього.
6. Джон Стейнбек «Про мишей і людей»
Повість Стейнбека займає 5-те місце у списку 100 книг, на які найчастіше скаржаться читачі, складеному Американською бібліотечною асоціацією. Також книжка була тривалий час заборонена в Ірландії.
7. Бретт Істон Елліс «Американський психопат»
Надміру жорстокі описи вбивств, скоєні з такою легкістю викликали осуд та обурення читацької публіки. В Німеччині продажі книги обмежили під приводом «шкоди для неповнолітніх».
8. Стівен Кінг «Куджо»
Цю книжку Кінга час від часу забороняють в різних куточках світу через непристойну лексику та брутальні сцени. Що цікаво, такі заборони додають ще більше популярності творам майстра жахів.
9. Ентоні Берджес «Механічний апельсин»
Надмірна жорстокість стала причиною вилучення і цієї книги зі шкільної програми багатьох країн. Її головні герої — наркомани та злочинці, які ґвалтують, грабують та чинять подібний безлад.
10. Володимир Набоков «Лоліта»
У різні часи цей роман називали «брудним» та звинувачували у «неприкритій порнографії», а чимало видавництв не хотіли друкувати її, побоюючись за свою репутацію. До сьогодні навколо книжки Набокова точаться дискусії, хтось вважає автора генієм, а хтось — психічно неврівноваженим педофілом.
Але, як відомо, чим більше скандалів виникає навколо тієї чи іншої книжки, тим більша ймовірність, що її прочитає більше людей.