Переваги впровадження ризик-менеджменту на підприємстві
«Ризик-менеджмент» — це частина авторської серії книг з управління бізнесом в умовах невизначеності від професора фінансів і стратегії Міжнародного інституту бізнесу і доктора наук з аналізу ризиків Володимира Савчука. Сьогодні, в період нестабільної економіки, власники і керівники підприємств повинні усвідомити, що ефективне управління бізнесом означає розуміння й управління бізнес-ризиками. У книзі «Ризик-менеджмент» представлений цілісний комплекс сучасних уявлень про ризик-менеджмент, що дає змогу читачеві охопити загальну картину і зрозуміти особливості технологій аналізу ризиків і управління ними. Також висвітлено і розробку фундаментальних стратегічних та тактичних рішень у сфері управління ризиками, і великий набір аналітичних підходів та технологій, заснованих на методах теорії ймовірностей і математичної статистики. Основні методологічні положення проілюстровані практичними прикладами.
Ключова мета будь-якого підприємства — підвищити вартість (цінність) бізнесу, яка, своєю чергою, залежить від результатів щоденної роботи менеджерів. Ризик-менеджмент у діяльності менеджерів передбачає ефективне управління майбутніми подіями, про які зараз немає точної інформації. Сповідуючи ідеологію ризик-менеджменту, керівництво компанії повинно бути принципово підготовленим до будь-якого з варіантів розвитку майбутніх подій. Але при цьому видається природним прагнення знизити або виключити наслідки таких подій, які в остаточному підсумку призводять до зниження вартості бізнесу.
Ризик-менеджмент підприємства (Enterprise Risk Management) — це систематична діяльність, спрямована на виявлення потенційних подій, що знижують ефективність бізнесу, і на управління ризиками бізнесу відповідно до ставлення керівництва компанії до ризику для досягнення стратегічних цілей. Більш простими словами, ризик-менеджмент підприємства — це комплекс інструментів прийняття рішень та здійснення діяльності підприємства з урахуванням ризиків.
Які ж переваги надає системне управління ризиками в організації?
Розширення спектру можливостей
Володіючи повною інформацією й аналізуючи наслідки ризику з усіх боків (як позитивних, так і негативних), менеджери можуть знайти рішення, які сприяють реалізації нових можливостей для організації.
Наприклад, вивчаючи ризик втрати клієнтів, торгова компанія доходить висновку, що основні клієнти стають більш свідомими та змінюють свій спосіб життя на більш активний. У цьому випадку приймається рішення щодо зміни асортименту товарів, додається додатковий тематичний сегмент (здорове харчування), що не тільки дозволяє уникнути відтоку клієнтів, а й призводить до розширення їх потоку.
Виявлення та управління крос-функціональними ризиками організації
Ризики можуть зачіпати різні підрозділи компанії — виникати в одному підрозділі, але також впливати і на інші. Важливо не випустити з уваги наявні взаємозв’язки під час аналізу ризиків організації загалом.
Наприклад, розрахунок та оплата винагороди контрагентам здійснюються логістичним підрозділом за методом, не передбаченим чинним договором, унаслідок чого акти приймання-передачі послуг складаються з помилками. Такі акти під час податкової перевірки можуть бути визнані такими, що не підтверджують витрати компанії (тобто наявний податковий ризик).
Скорочення числа непередбачених подій та витрат діяльності
Комплексне управління ризиками у компанії дозволяє прогнозувати потенційні ризики та завчасно вживати низку дій до їхнього настання, зменшуючи витрати або втрати, які могли б бути отримані в разі їхньої раптової реалізації за відсутності підготовки.
Наприклад, у зв’язку з можливим введенням штрафних санкцій за несвоєчасну доставку вантажів, логістична компанія проводить оцінку внутрішнього процесу доставки: час доставки, типові маршрути, незаплановані ремонти транспортних засобів. Результати оцінки використовуються для формування нових графіків техобслуговування, альтернативних маршрутів, плану комунікацій з клієнтами у випадку неможливості уникнути всіх затримок доставки.
Мінімізація відхилень результатів при досягненні цілей
Досягнення результатів достроково або в обсязі понад встановлені показники також може призводити до збитків, як і несвоєчасне виконання або виконання не в повному обсязі.
Наприклад, якщо водій прибуде до місця розвантаження раніше, ніж заплановано, то підрозділ, що здійснює приймання вантажів, може не встигнути розвантажити попередні авто або ємність складу не дозволить прийняти цей вантаж. Управління ризиками допоможе виявити збої, що призводять до несинхронізованих бізнес-процесів, та своєчасно вжити заходів для їх мінімізації.
Оптимізація ресурсів
Отримання повної та достовірної інформації про ризик дає змогу керівництву оцінювати загальні потреби в ресурсах та покращувати їх розподіл.
Наприклад, покриття для підлоги приміщення підприємства потребує ремонту, оскільки вже зафіксовано кілька випадків виходу з ладу дорогого обладнання (гідравлічні візки, штабелери). У цьому випадку необхідно провести аналіз даних, пов’язаних з неполадками обладнання та витратами на його ремонт або заміну. За підсумками повинен бути розроблений план ремонту покриття для підлоги: капітальний ремонт ділянок, які зазнали найбільшого зносу, а на решті ділянок — план виконання дрібних та профілактичних ремонтів.
Такий підхід дасть змогу компанії уникнути подальших витрат на ремонт та заміну обладнання без втрати продуктивності, розумно розподіливши ресурси: перший пріоритет — витрати на найбільш критичну потребу, другий пріоритет — витрати, які не вимагають оперативних дій та можуть бути відкладені на необхідний час.
Ці переваги підкреслюють той факт, що ризик не слід розглядати виключно як потенційне обмеження або труднощі розробки та реалізації стратегії. Зміни, що полягають у суті ризику та реакції менеджерів на ризик, сприяють появі нових можливостей та залученню інновацій.
Передзамовити книгу Володимира Савчука «Ризик-менеджмент»
В нашому інтернет-магазині представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними