Поговоримо про когнітивні упередження за 30 секунд?
Набридло помилятися й постійно обирати щось не те? У всьому винен мозок! Саме він змушує діяти нас нераціонально, приводить до помилкових думок та емоційних реакцій. А це врешті спотворює наше сприйняття ситуації і робить його максимально далеким від реальності. У книжці «Досить уже помилок» на реальних прикладах з історії, політики та бізнесу детально пояснено, як неусвідомлені упередження збивають нас з правильного шляху. Замовляйте книжку «Досить уже помилок» Олів'є Сібоні, що у 2021 році вийшла у видавництві Лабораторія на сайті laboratoria.pro і вчіться приймати більш зважені рішення разом з нами.
Коли трапляються провали, наша перша реакція завжди однакова: знайти й покарати винного! Хоч про що йдеться, дефіцит державного бюджету чи банкрутство підприємства, перший рефлекс — знайти некомпетентних чи корумпованих керівників або, ще ліпше, некомпетентних і корумпованих одночасно. Аби зрозуміти, але також і покласти на когось відповідальність, нам потрібен цап-відбувайло.
На жаль, це хибний шлях. Крім рідкісних випадків, покладати провину за неправильне рішення на одну людину водночас несправедливо, нелогічно й непродуктивно. Уявляти, що підприємствами (чи урядами) керують самі невігласи, — аж надто спрощено. Здебільшого найвищих щаблів сягають лише ті, хто роками й десятиліттями демонстрував неабиякі здібності.
Опитування близько двох тисяч керівників засвідчило, що лише 28 % з них упевнені, що їхня компанія «зазвичай» ухвалює правильні стратегічні рішення. Більшість (60 %) вважає, що помилкові рішення трапляються приблизно з такою самою частотою, як і правильні. Тисяча різних помилок можуть мати тисячі причин; але тисяча ідентичних помилок повинні мати одне пояснення.
І нарешті, непродуктивно, бо полювання на цапа-відбувайла стверджують нас у небезпечній ілюзії, що погані рішення ухвалюють погані керівники, тож варто лише змінити капітана — і судно не наражатиметься більше на айсберги. Але такі міркування заводять у безвихідь: як розпізнати поганого керівника, якщо не за його провалами? І якщо його досі вважали хорошим, то, мабуть, на підставі успіхів? За таких умов, як можна сподіватися, що наступник, обраний таким самим шляхом, матиме більше шансів на успіх?
Причини цього парадокса ті самі, що пояснюють і нашу особисту поведінку: керівники, як і всі ми, — люди. Їхні рішення є продуктом раціонально недосконалих міркувань і спричиняють раціонально недосконалу поведінку. Головне, як усі ми, вони роблять помилки, і ці помилки не випадкові: вони повторювано й передбачувано «ірраціональні».
Таке твердження з вуст француза може здивувати, адже ми, у країні Декарта, без сумніву, більше, ніж деінде, переконані в раціональності людської поведінки. Утім воно цілком обґрунтоване й доведене в найнауковіший спосіб. У минулі сорок років когнітивістика й психологія суджень і рішень визначили, одна за одною, систематичні помилки, регулярні відхилення від так званого раціонального вибору. Їх об’єднали в групу під назвою «когнітивні упередження».
Когнітивні упередження за 30 секунд
Одна з можливих класифікацій розділяє упередження на п’ять «сімей».
- Упередження психічної моделі (зокрема, підтверджувальне упередження) впливає на наші вихідні гіпотези.
- Упередження дії (надмірна самопевність тощо) спонукає нас до вчинків, яких ми не мали би робити; а через упередження інертності (прив’язки, статус-кво тощо) ми грішимо бездіяльністю.
- Соціальні й корисливі упередження посилюють помилки.
Однак не слід шукати упередження скрізь: не варто забувати про невміння, неуважність, нечесність... - Зокрема, небезпечно постфактум «упізнавати» ефект упередження, коли вже відомий негативний результат (ризик упередження заднього розуму).
Цінні тільки репрезентативні приклади, які ілюструють повторювані помилки.
- Упередження взаємно посилюються: жодна серйозна помилка не може бути наслідком лише одного упередження.
- У помилках Рона Джонсона чи в нездійснених злиттях можна припускати присутність упереджень з усіх п’яти «сімей».
- Користатися з чужих упереджень можливо й часто прибутково, проте це не допоможе нам уникнути своїх.
Детальніше про когнітивні упередження, а також про вміння приймати зважені рішення ви можете прочитати у книжці «Досить уже помилок» Олів'є Сібоні.
Купити книгу онлайн можна тут.
В нашому інтернет-магазині представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними.
Переглянути всі книги видавництва Лабораторія можна у каталозі.