«Зрозуміти наш біль, відчути, що це — правда»: уривок із книжки Світлани Ославської «На власній шкірі»
Ця книжка — документальні історії, написані на основі розмов зі свідками воєнних злочинів Росії в Україні. Авторка документувала їхні свідчення впродовж 2022–2024 років у регіонах, що пережили окупацію. Тут звучать голоси людей, які на власній шкірі зазнали терору російського вторгнення. «На власній шкірі» — це відверте висловлювання про злочинність російської агресії, і водночас — про силу окремих людей. Ділимося уривком у матеріалі.
______________________________________________________________________________________________________________
***
1
— Воля... Це було свято. Ми були вільні й могли вийти. Відчуття волі не можна зрозуміти, поки не побуваєш у неволі.
— Поки людина не переживе цього, то не зрозуміє. У підвал вас треба посадити. Щоб, як ви сіли, отак місяць просиділи.
— Вас можна замкнути просто на добу.
— Та ще й без кисню.
— Тепер у підвалі вільно, і люди не розуміють, що там ніде було навіть пройти.
— Відчуття чистої шкіри — як його передати? Це треба, щоб ви місяць не милися.
— Коли вийдете на сонце, тоді зможете це зрозуміти. Бо матимете уявлення.
— Матимете розуміння, що хтось не вийшов.
2
— Підвал має лишитися таким, яким він був. Законсервованим.
— Одна річ — бачити фото, але із сучасними технологіями ти занурюєшся. Я спілкувався з людьми, які займаються 3D-візуалізацією...
— Додати голоси. Крики. Стогони.
— Я була в музеї воскових фігур. Можна зробити так, щоб людина зайшла й побачила, як люди сиділи на лавках, як поруч лежала мертва людина.
— Як лежав труп, а поруч — три відра, і люди стояли в черзі до трупа.
— А про що ми розмовляли ті двадцять вісім днів! Щоранку кожен розказував свій сон, і думали, аби тільки гранату не кинули, аби ми тут не померли всі.
— Ми ж не кажемо, що не зненавиділи одне одного. Цю сторону ми не розповідаємо, але всяке було. І соромно за себе. Сварилися за кожні п’ятнадцять сантиметрів. Але чогось воно випадає з пам’яті.
3
— Мої знайомі кажуть: «Як це — стільки людей на такій площі?».
— Люди не розуміють. У мене донька приїхала, ми спустилися в підвал, і я розповідаю: «Тут я була з покійним чоловіком». А вона ошелешено питає: «Як? Удвох?! Тут і один не поміститься. Це нереально».
— Навіть люди з Количівки не розуміють ягіднянців. Мені одна сказала: «А ми теж сиділи в підвалі». Але ж ти могла вийти! А в мене було пів метра. Ви були вільні, ви могли й удома залишитися, я правду кажу? А потім говорять, що от у Ягідному люди гроші отримали...
— Коли у 2014-му почалася війна, у Ягідне приїхали переселенці з Донецька. Я аж тоді зрозумів їх, коли війна прийшла до нас. І є тепер, наприклад, люди в центральній Україні... Так, до них прилітають ракети, але вони не розуміють. Жалість є, але не розуміння. Вони мають зрозуміти наш біль — чи через 3D, чи через воскові фігури. Можна уявити, хоч і не буде запаху... Ти не зрозумієш, але хоча б побачиш.
— Будуть закордонні гості. Треба зробити все, щоб той, хто сумнівається, чия правда: України чи Росії, щоб така людина максимально сильно відчула ці жахіття. Щоб коли вийшла з підвалу, навіть не мала сумніву, чия правда. Щоб люди відчули ці муки, які переживали ми, щоби зрозуміли біль, якого нам завдала Росія.
— Зрозуміли, як русский мир ставився до українців.
— Не ввести людину в ступор, а просто дати зрозуміти: це з нами відбувалося.
— Щоб людина зайшла — і відчула біль.
— Не відчула біль, а відчула, що це — правда.
4
— Я хочу доповнити. Колись бабуся розказувала про війну жахливі речі. Хотіла б я тоді це відчути. Може, була б психологічно готова тепер.
— А моя розказувала не про німців, а про росіян. Як конями затоптали, як останню корову вигнали. І все це замулилося. Хай не буде так і з нашою історією.
5
— Тільки солярку викресліть, люди не питимуть її.
______________________________________________________________________________________________________________
Розмова жителів Ягідного про меморіалізацію подій березня 2022-го відбулася влітку 2024 року в межах серії зустрічей-таунхолів, організованих Лабораторією журналістики суспільного інтересу.
______________________________________________________________________________________________________________
Купити книжку «На власній шкірі», Світлана Ославська
В нашому інтернет-магазині представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними