Ідея, яка змінить ваше життя: уривок з книжки «Заразлива щедрість. Ідея, яку варто поширювати»
Кріс Андерсон, автор книжки «Заразлива щедрість. Ідея, яку варто поширювати» впевнений, що не все втрачено і ми можемо перетворити розчарування на оптимізм. Все зводиться до переосмислення однієї з найфундаментальніших людських щедрот: а якщо щедрість стане заразливою? Лондонський перукар, який почав пропонувати стрижки людям без даху над головою і став каталізатором цілого руху. Двоє анонімних жертводавців, що роздали по десять тисяч доларів для двохсот незнайомих людей, і виявили, що більшість отримувачів хочуть «віддячити» своїми щедрими вчинками. І TED, який перетворився з нішевого щорічного саміту на глобальний маяк ідей, транслюючи доповіді онлайн і надаючи мільйонам людей доступ до безплатного навчання. Андерсон розповідає історії, що надихають, і пропонує інструкцію того, як почати робити щедрі вчинки: дарувати гроші, час, талант, зв'язки чи доброту — і завдяки інтернету надавати їм здатність до самовідтворення, що змінює світ.
Ви ніколи не подумали б, що кластер атомів, який важить менше ніж одна трильйонна грама, може так багато значити. Доки один такий кластер, зазнавши незначних змін, наприкінці 2019 року не потрапив у тіло людини, спричинивши ланцюг подій, що вбили понад сім мільйонів людей та зупинили світову економіку. З багатьох уроків, які дав нам Covid-19, серед основних є цей: ти не мусиш бути великим, щоб бути могутнім. Тобі просто потрібно бути заразливим. Будь-яка модель, здатна себе відтворити, може мати безмежний вплив. Коронавіруси роблять це, обходячи людську імунну систему, створюючи мільярди своїх копій, а потім змушують нас кашляти й чхати, поширюючи ці копії у повітря, яким дихають інші люди.
Але можливі й багато інших типів інфекцій.
Я хочу переконати вас, що одне з таких імовірних заражень насправді може змінити світ на краще. Його назва? Щедрість. Якби ми з’ясували, як зробити щедрість дійсно заразливою, це змогло б зупинити хвилю розколу, що наростає у світі, й започаткувати нову еру надії. Щедрість? Справді? Звісно, це слово дивне. Ймовірно, навіть трішки старомодне. На перший погляд здається, що ця сила занадто м’яка, щоб використовувати її проти викликів, з якими ми стикаємось. Ви, як особистість, здатні бути щедрим скільки завгодно, але як ваші персональні пожертви та добрі справи можуть на щось вплинути?
Але в цьому й річ. Можуть.
Будь-який щедрий вчинок готовий мати непересічний вплив, якщо він переросте з відокремленого у заразливий. Змінюючи свою форму, щедрі вчинки спроможні набувати вибухової потужності. Ця книга створена, щоб показати вам, як це відбувається.
Заразливий потенціал щедрості має дві ключові рушійні сили: людську природу та пов’язаність усього в сучасну епоху. У наступних розділах я опишу, як недооцінені риси, сховані глибоко всередині кожної людини, можуть об’єднуватись для створення ланцюгових реакцій щедрої поведінки. І як інтернет здатен підсилити такі хвильові ефекти аж до впливів, що змінюють світ.
Інтернет, звісно, відомий своєю здатністю створювати можливості для різних заражень: від мемів у соціальних мережах і до вірусного маркетингу. Як і у випадку вірусів, заразливість інтернету спрямована на людей. Але замість відтворюватись у наших носах і легенях, слова і зображення з мережі спалахують у нашому мозку, змушуючи пальці натискати «Подобається» чи «Поділитись».
На жаль, багато інфекцій, що ширяться інтернетом, не є здоровими. Підживлювані бізнес-моделями, які орієнтовані на рекламу і мають на меті приклеїти людей до екранів їхніх гаджетів, платформи соціальних мереж перетворили інтернет на машину для обурення. Замість того, щоб помічати найкраще одне в одному, ми часто бачимо лише найгірше, і це нас розколює.
Я спробую розібратись з цією проблемою безпосередньо. Як і багато інших, я мріяв про інтернет як про силу, що поєднуватиме людей. І не хочу відмовлятись від цієї мрії. Я вірю, що існує шлях відновлення здоровішого інтернету, де головну роль гратиме заразлива щедрість.
Фактично, ця книжка базується на двох темах, що доповнюють одна одну: Інтернет може стимулювати щедрість та Щедрість може трансформувати інтернет. Кожна з тем підживлює іншу. Якщо ми уявлятимемо інтернет як страшну нелюдську масу чужинців, що готова нас засуджувати й експлуатувати, нам буде важко довіряти йому свої добрі наміри. Але якщо люди не докладатимуть зусиль, щоб об’єднуватись з іншими онлайн у пориві щедрості, інтернет не зможе реалізувати свого потенціалу як сила добра. Сьогодні спокусливою є перспектива відкинути інтернет як низхідну спіраль токсичності. Але що нам справді необхідно — це розпочати висхідний цикл, в якому зросте можливість побачити щедрішу версію суспільства, що надихатиме людей відігравати й свою роль у сприянні загальному благу.
Я справді відчуваю нагальність цього питання. Ми зараз перебуваємо на ранньому етапі спостереження за тим, як штучний інтелект перевертає світ з ніг на голову. Вгадайте, що є джерелом сили штучного інтелекту? Це інтернет. По суті, наймогутніші системи штучного інтелекту розроблено, щоб перетравити суму тих даних, які люди виклали в інтернеті, та створити прогностичні моделі. Чи хочемо ми покладатись на штучний інтелект, навчений на сучасному інтернеті? Ні! Насправді ні. Ми ризикуватимемо суттєво посилити те, що в ньому небезпечне. Якщо ж ми знайдемо спосіб перетворити інтернет на добріше, щедріше, позитивніше місце, це може мати неоціненний вплив на наше майбутнє і безпосередньо, і забезпечивши здоровішу базу для штучного інтелекту.
Вам може здатись абсурдною спроба уявити, що ми, люди, з усіма нашими недосконалостями взагалі колись зможемо побороти вади інтернету: поляризацію, дезінформацію, відстеження даних, залежність, незахищеність, підсилену соціальними мережами, та ще багато іншого. Я чую вас. Але запрошую вас припинити засудження хоч на хвилинку. Поза увагою залишаються надважливі речі. І вони варті того, щоб про них дізнатись. Навіть більше, ми повинні узятись за цю проблему. Я не бачу вибору. На карту поставлене все наше спільне майбутнє. Парадоксально, але і сама нагальність проблеми може нам допомогти. Що сильніше відчуття кризи, то більше людей переходить від «я» до «ми». Ми живемо в часи, коли люди справді стурбовані. Я вважаю, це означає також і те, що ми прагнемо речей, здатних нас об’єднати.
Хороша новина у тому, що інгредієнти заразливої щедрості сховані на видноті. Проста, звичайна, нічим не примітна людська доброта, наприклад, тепер має потенціал поширюватись навколо, як ніколи раніше.
Розгляньмо таку ситуацію. Ви сидите в машині на перехресті, аж раптом починається злива. Ви помічаєте двох людей, що мокнуть на узбіччі дороги. Один із них у кріслі колісному. Отож ви вистрибуєте з машини, біжите до них і даєте їм свою парасольку. Безсумнівно, подібні ситуації траплялись із людьми, що застрягли на вулиці під час зливи, незліченну кількість разів. Це навіть може здатися буденним.
Однак, коли цей акт доброти трапився у Вашингтоні, округ Колумбія, у 2022 році, незнайомець із сусідньої машини зняв це на відео. Коли ролик з’явився у мережі, він зібрав мільйонні перегляди й понад дев’яносто тисяч лайків на Reddit. Посипалися коментарі натхненних глядачів: «Я хочу бути схожим на нього». «Це дає мені надію». «Якби він вчинив так зі мною, я відчув би невідворотне бажання зробити щось навзаєм». «Я почну носити із собою запасну парасольку».
Учинок, який до появи в інтернеті міг щось означати лише для трьох осіб, у підсумку надихнув величезну кількість людей.
Проте випадок буденної доброти, зафіксований на вірусному відео, є лише одним із прикладів заразливої щедрості. Є чимало інших способів її ініціювати. Кожен може зробити те, що має потенціал для поширення: інженер на пенсії, який публікує безцінне ноу-хау на ютубі; художник, що ділиться роботами, які провокують та зачаровують; мужній вчинок, що надихає мільйони людей у соціальних мережах; компанія, яка пропонує безплатні курси з технічних дисциплін, в яких вона має досвід; оповідач, що висвітлює потужну справу, яку здатна профінансувати онлайн-спільнота. Або просто хтось, хто прокидається вдячним за щось у своєму житті та вирішує заплатити за це наперед, викликаючи ланцюгову реакцію в інтернеті.
Як голова TED протягом останніх двадцяти років я мав повну картину найвизначніших світових відкриттів, винаходів, технологій та ідей. Друг запитав мене, чому я обрав таку специфічну тему для книги. Я відповів, що прийшов до бачення саме щедрості як життєво необхідної сполучної ланки між найважливішими уроками, які я коли-небудь засвоював, як особистість, як лідер організації, як громадянин світу. Роками слоган TED звучав так: «Ідеї варті поширення», і я переконався, що щедрість — це головна ідея, яку варто поширювати.
Як це можливо? Чи є взагалі сенс називати щедрість ідеєю? Чи не було б доцільніше назвати її чеснотою чи рисою характеру? Ну, звісно, вона ними і є. Але це також і гігантська, сяйна ідея, і, мабуть, найкраща з ідей, яку люди коли-небудь підтримували. Це ідея, що ми повинні старатись і задля інших, а не лише для себе.
Передзамовити книжку «Заразлива щедрість. Ідеї, які варто поширювати» Кріс Андерсон
В нашому інтернет-магазині laboratory.ua представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними
Замовляйте книги на сайті інтернет-магазину laboratory.ua: кешбек і безкоштовна доставка за замовлення від 500 грн