10 цікавих фактів із книжки «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу»
Перша книжка «Лабораторії», що вийшла ще у жовтні минулого року, «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу» є одним із видань-бестселерів. Це не дивно, адже паралельна біографія двох настільки різних діячів дійсно варта уваги і відкриває багато цікавого з їхніх життєписів. Пропонуємо вам 10 неочікуваних фактів із книжки Томаса Рікса.
1. Головного героя свого роману «1984» Орвелл назвав Вінстоном. Черчилль так уподобав цей твір, що навіть перечитував його, як він розповідав своїм знайомим.
2. Вчителі та батьки помічали, що Черчилль у шкільні роки вирізнявся забудькуватістю та недбалістю, вважали його недостатньо тямущим, щоб стати юристом, а тому відрядили до армії. Але й до військової академії Черчилль зміг потрапити тільки з 3 спроби.
3. Джордж Орвелл – це псевдонім Еріка Блера. Першим сказаним словом Еріка у дитинстві було «бридкий».
4. Якось, коли Черчилль снідав у британському посольстві в Каїрі о 7:30 ранку, готуючись до чергового раунду військового планування, він відмовився від запропонованої чашки чаю і попросив натомість принести келих білого вина, яке випив одним ковтком. Коли офіціантка дипломатично висловила подив, він запевнив її, що це вже третя порція алкоголю, яку він вживає цього дня — бо вранці він уже двічі пив віскі із содовою. Один із його військових радників підрахував, що Черчилль викурює приблизно 16 сигар на день. «Мене вражало, що він може стільки курити й так багато пити й лишатися при здоров’ї», — згадувала Елеонора Рузвельт.
5. Орвелл служив офіцером колоніальної поліції у Бірмі, був одним із тих, хто сприяв пригнобленню населення колоній. Аби спокутувати своє перебування в ролі гнобителя, Орвелл, повернувшись у Європу, поринув у тривалий процес самозаперечення. Спочатку жив волоцюгою в Англії, потім поринув на паризьке «дно». Цей досвід став основою для белетризованих мемуарів «У злиднях Парижа і Лондона».
6. Черчилля довгий час вважали талановитим, але нерозважливим політиком, адже він виступав рішуче проти альянсу з Німеччиною та політики умиротворення, яку підтримували британські консерватори на початку Другої світової війни.
7. Орвеллів роман «Колгосп тварин» вийшов за три дні після закінчення Другої світової війни. Уперше письменник став фінансово та літературно успішним. Але після виходу книжки йому довелося навіть купити пістолет для самозахисту. Вивчення радянських документів підтверджує, що це недаремні побоювання. Орвелл був внесений у список приречених на страту в Іспанії, якщо його схоплять.
8. Черчилль написав шеститомні мемуари, але в останньому томі відбувається химерна зміна: Черчилль стає меншою мірою автором, а більшою – персонажем. Більшу частину 6 тому писала команда, яка протягом років допомагала працювати над мемуарами. Зрештою, книжка вийшла непоганою, але дуже відмінною від попередніх.
9. Захоплення творчістю Орвелла мало три сплески. Найбільш неочікуваним був останній – після теракту 11 вересня 2001 року в Америці. На перший погляд здається, що сюжет «1984» і теракти мало пов’язані. Однак для сучасних американців постійна війна є лячним тлом, з якого долітають лише вибухи бомб. Відображення цього вони й знайшли в романі.
10. Черчилль був дивовижним оратором, його промови переконували навіть найзатятіших людей. Під час одних із найбільш напружених дебатів на початку 1942 року, коли у парламенті відбувалися заворушення, він мав величезний ризик вкотре опинитися без підтримки. Але результати дебатів після короткої Черчиллевої промови вражають – 464 проти 1.
Придбати книжку можна на нашому сайті. Читайте та відкривайте для себе ще більше цікавого із біографії цих двох діячів.