Дві вправи, що допоможуть знайти ресурси для турботи про здоров’я: уривок із книжки Марії Фабрічевої «Гора з плечей. Як виявити і подолати 13 психологічних заборон»
Чи ви помічали як часто думаєте «не судилося», «це просто прокляття» чи «мені ніколи не вдасться»? Спираючись на теорії транзакційного аналізу й багаторічний професійний досвід, психотерапевтка Марія Фабрічева пояснює, що такі думки швидше за все зумовлені життєвим сценарієм і психологічними заборонами, засвоєними ще в ранньому дитинстві. Також авторка демонструє, як історичні події XX століття, зокрема сталінський терор, вплинули на формування цих заборон, систему виховання й культурні норми, що досі обмежують наше мислення і поведінку. Проте психологічні заборони — це не вирок. Книжка «Гора з плечей. Як виявити і подолати 13 психологічних заборон» наповнена конкретними порадами і вправами, надихає взяти відповідальність за своє сьогодення, активізувати внутрішні ресурси і наважитися врешті скинути ту важку гору з плечей. Ділимося уривком із книжки!
___________________________________________________________________________________________________________
«Не будь здоровим» — дуже токсична психологічна заборона. Вона може формуватися у відповідь на стиль виховання, передаватися від покоління до покоління як «гаряча картоплина», а також під впливом екстремальної ситуації, у яку дитина потрапляє за межами сім’ї. Наприклад, через некоректні дії лікарів, унаслідок пережитого сорому або пригнічення сексуального дискомфорту.
«Не будь здоровим» — це внутрішній стан людини, якому притаманні:
- напруга, ірраціональна тривога, негативні фантазії, пов’язані з фізичним чи психологічним здоров’ям;
- регулярні спекуляції, пов’язані зі станом свого здоров’я;
- маніпуляції задля використання свого нездоров’я як єдиного доступного способу отримати бажане або уникнути небажаного;
- надмірна необґрунтована тривога за здоров’я близьких, дітей, батьків, що виявляється через гіперопіку або насильницьку профілактику непідтверджених, невиявлених захворювань.
Не варто плутати заборону «Не будь здоровим» та її свідомі й несвідомі вияви зі звичайними сезонними захворюваннями, профілактикою та здоровою турботою про себе.
Токсичність заборони «Не будь здоровим» може виявлятися у свідомих чи несвідомих маніпуляціях станом свого здоров’я. Наприклад, коли людина навмисно підкреслює, що є «носієм низки різних хвороб» і водночас або нічого не робить для свого одужання або перемикається з хвороби на хворобу.
Одним зі специфічних виявів такої заборони може бути синдром Мюнхгаузена (Münchausen syndrome) — симулятивний розлад, коли людина симулює або штучно відтворює в себе симптоми хвороби задля медичного обстеження, лікування, госпіталізації чи хірургічного втручання. Якщо людина приписує хибні симптоми іншій людині — зокрема дитині, це — «синдром Мюнхгаузена за дорученням».
Алкогольна чи наркозалежність також можуть стати виявом токсичної взаємодії із забороною «Не будь здоровим».
Люди, які підкорилися забороні «Не будь здоровим», намагаються уникати відповідальності за власне здоров’я та перекладають її на інших. Їм також притаманна іпохондрія, психосоматичні захворювання та низький больовий поріг.
Заборона «Не будь здоровим» може впливати й на кар’єру та соціальне життя. Бо її носій, здобувши шанс досягти успіху, іноді починає багато хворіти або щоразу за крок до важливої події потрапляти в ситуації, які становлять загрозу фізичному здоров’ю. Підсвідоме рішення щодо власного життя або кар’єри люди часто ухвалюють під впливом токсичної батьківської настанови, яка може звучати так: «Мені не можна бути здоровим і багатим — я маю бути бідним і хворим». Якщо ж людина намагається уникнути активації цієї заборони — вона, навпаки, матиме високий больовий поріг, а до власного здоров’я ставитиметься недбало, ігноруючи симптоми чи хворіючи на ногах. Такі люди знецінюють лікарів і уникають профілактики й обстежень.
Конфронтація цій забороні буває соціально прийнятною і антисоціальною (деструктивною). У першому випадку людина може вирішити стати лікарем, присвятити своє життя боротьбі з певною хворобою або ж захопитися нетрадиційною медициною та езотеричними практиками.
Тим, хто конфронтує забороні в антисоціальний спосіб, притаманна знижена емпатія, фізична агресія, нетерпимість до вразливості інших і зловживання психотропними речовинами. Поводяться вони у стилі «Я вимотаю вам усі нерви» або «Я не дам ні собі, ні вам здорового життя!».
Як знайти ресурси для турботи про здоров’я
Згадайте своє дитинство
- Чи завжди ваші батьки були послідовними щодо свого чи вашого здоров’я? Чи справді дбали про нього так, як говорили про це? Чи відповідала ця турбота серйозності симптомів? Якщо ваша відповідь «ні», то спробуйте додати у своє життя більше структури. Щоразу, ухвалюючи рішення щодо власного здоров’я, запитуйте себе: «Те, що я зараз роблю (чи те, чого я намагаюся уникнути), точно буде мені на користь? Чи це саме те, що допоможе мені бути здоровим?».
- Як ваші батьки дбали про своє здоров’я? Складіть список дій, за допомогою яких ваші батьки дбали про себе. Чи достатньо вам таких дій? Чи можете ви додати щось до цього списку? Що вам хотілося б змінити щодо турботи про своє здоров’я, виходячи з вашого місця перебування, статків і сучасних можливостей діагностики й медичної допомоги?
- Чи змінювалася поведінка ваших батьків та їхнє ставлення до вас, коли ви хворіли? Якщо так, то як? Що ви тоді відчували? Які рішення могли ухвалити? Якщо уявити, що під час хвороби ви здобували можливість задовольнити потребу в турботі, важливості, безпеці тощо, то як ви можете задовольняти її іншим шляхом? Як можна задовольняти свої потреби тоді, коли ви почуваєтеся погано, й тоді, коли добре?
Перегляньте історію своєї сім’ї
Знайдіть альтернативні постаті у своєму оточенні — згадайте, хто вас підтримував і транслював вам право бути здоровим.
- Чи був у вашому колі хтось, хто дбав про вас, незалежно від стану вашого здоров’я й самопочуття?
- Чи був у вашому близькому колі хтось, чий стиль турботи про себе здавався вам найбільш адекватним?
Можливо, відповіді на ці запитання допоможуть вам згадати позитивний приклад, на базі якого ви матимете змогу створити власний Контракт на здорову турботу про своє здоров’я.
- Якби ви ставилися до інших з погляду й досвіду турботливої батьківської постаті, то які рекомендації щодо турботи про себе надали б?
- Які з цих рекомендацій ви можете використати для себе? Спробуйте хоч кілька з них — ви можете собі довіряти й бути важливою для себе людиною.
Під час війни люди часто кажуть, що відчувають провину, коли дають собі змогу довше поспати чи відпочити у вихідний. «Хіба можна відпочивати, коли в країні війна? Як можна піти у відпустку, коли навколо стільки людей потребують допомоги?»
Водночас ті самі люди відчувають депривацію сну, зниження працездатності, погіршення концентрації пам’яті, потяг до алкоголю й тривожність.
Багато хто з нас, самі того не усвідомлюючи, можуть бути носіями заборони «Не будь здоровим» або ж бути вразливими до її трансляції на психологічному рівні. Пам’ятаймо: агресор воює на всіх доступних рівнях. Тож варто замислитися й переглянути режим турботи про себе. Бо, щоб вистояти в цій битві, нам потрібні ресурси, і здоров’я — один з них.
___________________________________________________________________________________________________________
Купити книжку «Гора з плечей. Як виявити і подолати 13 психологічних заборон», Марія Фабрічева
В нашому інтернет-магазині laboratory.ua представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними