Хто володіє світом насправді? Книга «Моє! Що кому належить і як це на нас впливає» — нонфікшн про власність
Усі ми чимось володіємо — гаджетами, нерухомістю, автомобілями чи речами. Та кому належать ваші паролі до банківських карток або статті у блозі? Чи належить вам повітряний простір над вашим будинком? І чи справді ви володієте власним тілом? Усі ці питання дослідили у своїй книжці «Моє! Що кому належить і як це на нас впливає» професори і юристи Майкл Геллер і Джеймс Зальцман. Український переклад цього видання вийшов друком у 2021 році у видавництві «Лабораторія».
Книга «Моє! Що кому належить і як це на нас впливає» — корисна література для юристів і не тільки
«Моє!» про сварки за простір у літаку й законність спільного використання акаунтів на стримінгових платформах. Вона також про те, чи мають іммігранти право починати власний бізнес у чужій країні, чому життєво важливі ліки недоступні широкому загалу, а також про чимало інших цікавих питань сучасності. Коли ви перегорнете останню сторінку, то інакше глянете на світ, бо дізнаєтеся те, про що навіть не підозрювали.
Ця книжка — не звичайна юридична література. Вона може сподобатися як професійним правникам, так і тим, кого цікавлять книги про бізнес чи суспільство. Автори цієї книжки надають свої роздуми щодо понять власності, розповідаючи, як символічне володіння інколи може підміняти справжнє, а деякі компанії заробляють, роблячи власністю зовсім не об’єктні явища, наприклад відсутність потреби стояти у черзі.
6 правил володіння ресурсами, які легко можна заперечити
Поняття власності дуже просте. Вважають, що це матеріальне чи інтелектуальне майно, яке перебуває у володінні особи. Так, але як визначити, що перебуває у нашому володінні, а що ні? І які права ми маємо щодо володіння тими чи іншими речами? Переконання, яких вчать нас з дитинства не тільки не роз'яснюють цього, а й часто збивають з пантелику. Коли йдеться про дефіцитні ресурси, то здебільшого ми керуємося шістьма правилами:
- Хто першим устав, того й капці.
- Фізичне володіння — це дев’ять десятих закону.
- Ти посієш, ти й пожнеш.
- Мій дім — моя фортеця.
- Моє тіло — моє діло.
- Блаженні лагідні, бо землю вспадкують вони.
Та будь-який досвідчений юрист легко може посперечатися з ними і переконати, що у багатьох випадках ці правила не працюють. Про це і йдеться
Платні черги давно перекреслили правило «Хто першим устав, того й капці». Часто ресурси отримує той, хто має можливість заплатити за них. І хоч розібратися із фізичним володінням непросто, та сперечатися про інтелектуальну вартість ще складніше. Виявляється, намалювавши у дитячому садку персонажів мультиків Діснея можна втрапити до суду. Така ситуація відбувалася у штаті Флорида. Здавалося б, що в цьому такого? Але ж ні — компанія Дісней довела, що лише вона має право використовувати ці зображення. А як щодо вашого дому? Чи мають право над ним літати дрони? Виявляється, що так. Повітряний простір над будинком не належить власникам.
Про такі незвичайні і цікаві випадки розповідають у своїй книжці Майкл Геллер і Джеймс Зальцман. Побудована за правилами сторітелінгу, вона читається легко і захоплює не менше, ніж хороша художня література.
Майбутнє власності: чи будемо ми платити за повітря?
«Власність — це фундамент, який суспільство застосовує для управління боротьбою за всім потрібні ресурси», — стверджують автори. Конфлікти на цьому ґрунті ніколи не закінчуються. Через це майбутнє світу здається ще тривожнішим. Адже навіть чистого повітря і води може вистачити не на всіх. Та не хвилюйтеся, ми не будемо платити за повітря. Принаймні найближчі роки. Але ми точно будемо вкладати кошти у те, щоб зробити його чистішим. Схожа ситуація склалася із питною водою в Нью-Йорку, де замість будівництва величезних очисних споруд вклали кошти у покращення ландшафту для того, щоб вода ставала чистішою сама. Та розібратися із матеріальним світом не так вже й важко. А от світ цифровий, який з нами всього кілька десятків років, лише вчиться бути цивілізованим. І наразі його можна порівняти із первісними суспільствами. Але про це також читайте у книжці.
Купити книгу «Моє! Що кому належить і як це на нас впливає» онлайн можна тут.
На нашому сайті представлені різні формати книг. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам.
Переглянути всі книги видавництва Лабораторія можна у каталозі.