Суперечлива індивідуалістка. Цікаві факти про Айн Ренд
Айн Ренд — американська письменниця єврейського походження, авторка бестселерів, філософиня, драматургиня та сценаристка. Засновниця філософії об'єктивізму. В своїх романах підіймає гострі питання цінності людського життя, мораль і боротьбу зі стереотипами. 2 лютого 2024-го року їй би виповнилося 119 років. Згадуємо цікаві факти про Айн Ренд у матеріалі.
Фото: https://www.zeit.de/
Письменниця народилась 1905 року за часів Російської імперії в місті Санкт-Петербург, але через комуністичні гоніння її сім'я була змушена переїхати до Криму. Через деякий час вона емігрувала в США, де працювала в Голлівуді помічницею сценариста у кінорежисера Сесіля Блаунт Де Мілля.
У вісім років Айн Ренд почала писати свої перші сценарії, а згодом і пригодницькі твори. Коли їй було 28 років вона створила п'єсу «Ніч 16 січня», яка отримала схвальні відгуки та декілька років не сходила зі сцен Бродвею.
Відчувши на собі липкі пазури комунізму, Айн Ренд все життя була його завзятою противницею. Підтримувала ідеї капіталізму та мінімального втручання держави в життя людей. А 20 жовтня 1947 року письменниця свідчила в Комісії з розслідування антиамериканської діяльності у зв'язку з виходом фільму «Пісня про Росію», в якому недостовірно зображувалось життя радянських людей. Письменниця вважала, що цей фільм був прикладом комуністичної пропаганди, що просочилась в Голлівуд. Не тільки у творчості, а й у життєвих справах, Ренд доводила, що вона дійсно живе за своїми ідеалами.
Письменниця чи філософиня?
«Мене часто запитують, хто я в першу чергу – письменниця чи філософиня. Відповідаю: і те, і інше. У певному сенсі кожен письменник є філософом, тому що не можна представити картину людського існування без філософських рамок; ...Для того, щоб визначити, пояснити і представити свою концепцію людини, мені довелося стати філософом у конкретному значенні цього терміну.»
Щоб створити свої незвичайні історії та персонажів, Ренд мала визначити нові ідеї та принципи, якими керуються її герої. Їй довелося створити нову філософію. «Мене цікавлять філософські принципи, – писала вона, – бо вони впливають на реальне існування людей; а люди – відображають філософські принципи» .
Її найвідомішими працями стали «Джерело» (1943 рік) та «Атлант розправив плечі» (1957 рік). Перед тим як стати відомим, роман «Джерело» відхилило 12 видавництв, але зрештою він став неймовірно популярним і розійшовся накладом понад сім мільйонів примірників.
«Атлант розправив плечі» визнався другою після Біблії книгою, яка призвела до найбільших змін у житті американських читачів (згідно з даними 1991 року Бібліотеки Конгресу США).
Айн Ренд закликала людину бути егоїстом?
Історії письменниці пронизані інтригами, боротьбою зі світом та відстоювання власного «Я». Людина – це творець, що живе за рахунок своїх творчих здібностей та таланту. Це нормально відстоювати свої права та думати про себе. Проте не за рахунок інших.
Айн Ренд проповідувала здоровий егоїзм:
- Коли людина слідує розуму, а не примхам.
- Прагнення власного щастя – це найвища мета.
- Досягти кращого життя можна тільки наполегливою працею.
- Не експлуатувати, а цінувати інших людей.
Філософія для неї не відірвана від повсякденного життя. Кожен день ми приймаємо рішення, спираючись на наше уявлення про світ. Тільки нам вирішувати – відстоювати свою думку чи віддатись волі інших людей.
«Все можливо» – невід'ємний девіз Айн Ренд, який вона ревно пронесла крізь все своє життя та твори, що стали безсмертними.