Від класики до сучасності: 10 книг українських авторок і авторів
Українська література – як сучасна, так і класична – має чим здивувати. Різноманіття тем та жанрів, письменницька майстерність та краса мови, про високе чи буденне, реальність на сучасній війні чи становлення жінок на початку ХХ століття, фентезійні пригоди в Києві початку минулого століття чи намагання побороти труднощі становлення незалежної України середини 90-х років у Харкові – для марафонців #LabBookGame. Ми підготували для вас добірку книг українських авторів та авторок для виконання одного з пунктів марафону, що проходить в інстаграм (@laboratoria.ua) та фейсбуці (laboratoria.ua). Обирайте для себе книжку і поринайте в цікаві та близькі нам історії. А ми чекаємо на ваші відгуки в соцмережах. Цікавих читань!
«Спитайте Мієчку» Євгенія Кузнєцова
Книга, яка потрапила не лише в Короткий список Книга року BBC-2021, а й підкорила сотні читацьких сердець. Мієчка і Лілічка — сестри-близнючки. Як юні школярки, майже сорокарічні жінки на літо їдуть у село до бабусі. Але виявляється, що саме у той час до старого будинку вирішують навідатися ще й їхня мама, індійська кузина і рудий кіт, в якого немає імені... І, звісно ж, там на них усіх чекає сама бабуся Теодора, яка до цього спокійно собі мешкала у своїй хатині й доглядала город.
Історія про спробу втекти від самих себе, яка підготувала неочікувані повороти для кожної з героїнь. Це роман про життя тут і зараз, сповнене несподіванок, тепла, сліз і сміху і який вкотре підтверджує, що щастя — в простих речах.
«Андрій Лаговський» Агатангел Кримський
Андрій Лаговський — молодий професор з математики, що постійно роздумує над своїми почуттями й бажаннями, веде боротьбу сам із собою, щоб вижити у традиційному суспільстві. Він самотній, бо кохання, яке він шукає знаходиться не серед жінок, а серед чоловіків.
Його мрія знайти в коханні сімейне щастя і спокій руйнується і головний герой прирікає себе на аскетизм і кабінетне схимництво. Але спокуси щоразу пробуджують у ньому пристрасть… Модерністський український роман, який доводить, що українська класика має чим здивувати і сучасних читачів.
«Точка Нуль» Артем Чех
Розповідь про солдатські будні від першої особи, в основу якої покладено щоденник Артема Чеха, який він вів під час і після служби на війні у 2015—2016 роках. Автор не показує читачеві героїчних боїв, натомість зосереджується на тихому, буденному та суворому солдатському житті. Чех майстерно відбирає найгостріші деталі такого життя.
Ця книга — не плач втраченого покоління. Мемуари Чеха смішні, грубі і чесні у розумінні реальності. Його книга має людське обличчя і показує нам війну, яку багато хто волів би ігнорувати.
«Метелики на шпильках. Б'є восьма. Повнолітні діти» Ірина Вільде
Три повісті про складність адаптації дівчинки до дорослого світу, його вимог, цінностей і справжнього життя на початку XX століття. Головна героїня — тринадцятирічна дівчинка, неначе пришпилений метелик, що існує насамперед для того, щоб подобатися та розважати. Але покоління, що дорослішало після Першої світової війни вже зовсім інакше.
Відмова головної героїні Дарки від заміжжя стає виразною демонстрацією цих змін для всього патріархального світу. Бо дорослішання — це не тільки свобода особистих виборів, а й політичне зростання. Тому під тиском колоніальної культури зростає жінка, яка не просто цікавиться українською мовою і літературою, а стає активною учасницею українського руху Буковини.
«Переступи. Антологія сучасної прози»
Збірка короткої прози українських авторів, які були випускниками курсу письменницької майстерності від Litosvita. Тексти було обрано згідно з конкурсним відбором від журі, серед яких були літературознавець Ростислав Семків, критикиня Ганна Улюра та редакторка Богдана Романцова.
До збірки увійшли не лише твори уже широко відомих письменників та письменниць, а й коротка проза талановитих літературних новачків, дбайливо відібрані зірковими літературознавцями. Післямову до видання написала Ганна Улюра. Відкривайте нові імена в українській літературі першими!
«Часу немає» Рустем Халіл
Едем — київський юрист. Його життя — це одна велика невдача: смертельна хвороба, відсутність успіху у кар’єрі, а головне кохання він втратив ще п’ятнадцять років тому. Коли здавалось, що життя завершується перед Едемом з'являється джин і пропонує угоду: душа Едема в обмін на можливість пожити чужими життями.
Від телестудії з софітами і відчуттям зірковості — до темних коридорів влади, від залів з офіційними зустрічами мільярдерів — до понурих стін дитячого притулку... Жага розбагатіти, до влади, слава і любові закрутиться довкола однієї угоди, яка змінить долі всіх, хто до неї причетних. Філософський роман-роздум про час, його плинність та цінність.
«Все одно буде п'ятниця. А потім неділя» Ольга Бартиш
В основу книги закладена автобіографічна історія всиновлення дитини авторкою та драма пошуку власної реалізації. Це не лише розповідь про досвід усиновлення і точно не інструкція як діяти, якщо ви вирішили відкрити свій дім для дитини. Перед вами дослідження почуттів звичайної жінки, яка одного разу захотіла допомогти дитині, світові і в першу чергу собі.
Письменниця розкриває постійний життєвий цикл творчих мук і самовираження, конфлікту материнства та самореалізації, амбіцій творчої особистості та страждання від нереалізованості. Ця книжка стане порятунком і острівцем розуміння для багатьох жінок, які щоденно зіштовхуються з тим, що обрати сьогодні. Бо саме час обрати себе.
«Гімн демократичної молоді» Сергій Жадан
Сергій Жадан у шести дотепних історіях зобразив кількох героїв на зламі епох, які намагаються налагодити власне життя. Це історії про нестримну творчість в умовах катастрофи дає уявлення про те, як українці справлялися в 90-х і на початку 2000-х з бідністю, безнадією, насильством та корупцією.
Хтось відкриває похоронне бюро і ставить себе в незручне становище зі своєю презентацією в Power Point в Будапешті. Інші присвячують себе контрабанді чи торгують візами та повіями на зовнішньому кордоні ЄС, а Сан Санич з Гогою відкривають перший у місті гей-клуб. Що з цього вийшло, читайте у книжці.
«Лазарус» Світлана Тараторіна
1913 рік, Київ. На вулицях міста співіснують люди й нечисть — упирі, чорти, перевертні, лісовики, польовики й водяники. Битви між ними в минулому. Чи так лише здається?
Трапляється подія, яка загрожує зруйнувати хиткий мир. Біля Труханового острова знаходять людину з розпоротим животом. Хто і навіщо його вбив? Щоб розслідувати вбивство і стати на заваді новій війні, залучають слідчого Олександра Тюрина, який має причини уникати Києва, проте волею випадку опиняється в цей час у місті. Детективні головоломки, злочини та інтриги, кохання, родинні таємниці і давні передбачення. Чи здійсниться пророцтво? Чи зможе Тюрин не допустити нової війни?
«Три зозулі з поклоном» Григір Тютюнник
Збірка текстів одного із найсильніших і найліричніших прозаїків ХХ століття в українській літературі. Проза Тютюнника естетична та інтелектуальна, водночас вона про реальне життя його сучасників. Сюжети й образи письменник черпав з життя рідних йому сіл Полтавщини, а у своїх творах завжди особливу увагу приділяв почуттям.
Григір Тютюнник став класиком української літератури ХХ сторіччя ще за свого життя, попри те, що його мало друкували. Його твори високо оцінені літературознавцями та критиками, перекладені майже всіма європейськими мовами, а також японською, китайською, хінді. Відкрийте для себе літературну спадщину одного з найкращих прозаїків в українській літературі.