«Зараз кожен наш текст, роман, оповідання, вірш – це наш опір знищенню» — президент і перша леді України на XI Книжковому Арсеналі
Довгоочікувана подія — сьогодні розпочався XI Книжковий Арсенал. Церемонію відкриття однієї з найбільших книжкових подій України відвідали президент України Володимир Зеленський та перша леді України Олена Зеленська. Подружжя оглянуло всі книжкові зони фестивалю та поповнило свою бібліотеку книжковими новинками.
Фото — Сергій Хандусенко
Торік фестиваль не відбувся через повномасштабну війну Росії в Україні. В умовах воєнного стану XI Книжковий Арсенал зазнав змін — фестиваль триватиме лише 3 повні дні. Але принципова структура Книжкового Арсеналу залишилася незмінною і складається з програмної частини та книжкового ярмарку. Цьогоріч ярмарок організований в інший спосіб: з огляду на неможливість організації гідного рівноцінного представлення учасників видавничого ринку у форматі індивідуальних стендів та ризикованість з точки зору безпекових вимог, операторами продажу книжок на фестивалі будуть не окремі видавництва, а локальні київські книгарні.
Кураторкою фокус-теми стала українська журналістка, авторка, документалістка Наталя Гуменюк, виконавча директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу. Фокус-тема Книжкового Арсеналу 2023 року — «Коли все має значення», ось як кураторка описала її:
«Ми живемо у час загостреної реальності, коли чи не кожне слово, кожен вислів набувають свого первинного сенсу. Ніби все довкола проходить перевірку реальністю. Зокрема й наші цінності та ідеали.
[...]ХІ Книжковий Арсенал – це простір усвідомлення, а також творення нового громадянського словника, для речей, які ми досі не вербалізували. Це місце, де розмірковуючи про свій теперішній досвід ми зможемо не лише осмислити, але й ословити себе і те, що відбувається з нами, з суспільством, з країною та світом».
Фото — www.president.gov.ua
В перший день Книжкового Арсеналу на фестиваль завітали і президент України Володимир Зеленський та перша леді України Олена Зеленська. Подружжя відвідало тематичні секції дитячої книги, коміксів та графічної прози (представлено книгарнею «Закапелок»), художньої літератури (представлено книгарнею «Книжковий Лев»), арткниги (представлено Національним центром Олександра Довженка «Довженко-центр»), книги про російсько-українську війну (представлено книгарнею «Сяйво книги») та нонфікшну» (представлено книгарнею «Сенс»).
«Володимир Зеленський відзначив важливість проведення в Україні такого знакового фестивалю книги в час, коли український народ бореться за право на існування та за збереження національної ідентичності. Президент наголосив, що для нього важливо бути на таких культурних подіях, щоб підтримати українських авторів, книговидавців і митців. Крім того, для нього особисто – це можливість відновити власні сили та знайти книги, які допомагатимуть у роботі.
Фото — www.president.gov.ua
«Назва найбільшої книжкової події країни – «Книжковий Арсенал» – зараз звучить особливо влучно. Бо книжки справді стали нашим арсеналом, нашою культурною зброєю. Ось чому відвідую його з особливими відчуттями. Зараз кожен наш текст, роман, оповідання, вірш – це наш опір знищенню. Доказ, що ми, українці, є й будемо на своїй землі. Будемо, тому що рятуємо, захищаємо та цінуємо одне одного. Тому що небайдужі й людяні», – додала Олена Зеленська» — зазначили на сайті офіційного інтернет-представництва президента України.
Фото — www.president.gov.ua
Володимир та Олена Зеленські обрали таку літературу:
- Максим Яковлєв «Теорії змов. Як (не) стати конспірологом» («Віхола»)
- Олександр Михед. «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» («Видавництво Старого Лева»)
- Анастасія Левкова. «За Перекопом є земля» («Лабораторія»).
- Браян Герберт та Кевін Дж. Андерсон. «Дюна. Дім Атрідів. Книга 1» («РМ»)
- Сергій Пєтков «Княгиня Ольга. Династійні таємниці правителів Русі» (Видавничий дім «АртЕк»)
- Сергій Пєтков «Княгиня Ольга. Наріжний камінь церкви і держави» (Видавничий дім «АртЕк»)
- Володимир Вакуленко. «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші» (Vivat)
- Ольга Маслова, Ніка Бєльська «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням» («Віхола»)
- Тімоті Снайдер «Про Тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття. Графічна версія» («Човен»)
- Артем Чех «Хто ти такий?» (Meridian Czernowitz)
- Ян Морис «Чому захід панує – натепер» («Кліо»)
- «Telegraf#2. Креатив у війні» (Telegraf.Design)