10 кращих книжок лавреатів Нобелівської премії: від фемінізму до фізики
Любі марафонці #LabBookGame, щоб зберегти вам час на пошук авторів/ авторок Нобелівських лавреатів ми підготували добірку-підказку для виконання одного із пунктів марафону, що проходить в інстаграм (@laboratoria.ua) та фейсбуці (laboratoria.ua). Надихайтеся та обирайте книжку на свій смак, а ми чекаємо на ваші відгуки в соцмережах. Приємного читання!
Томас Манн «Смерть у Венеції» та інші новели»
Томас Манн – видатний класик, який з дитинства вважав, що треба звикати до несправедливості. У своїх творах роздумує про важливість мистецтва та пошуку сенсів в житті людини. Досліджує розум і почуття, зокрема пристрасть, яка затьмарює і може призвести до трагедії.
Книжка містить чотири новели: «Трістан», «Тоніо Крегер», «Смерть у Венеції», «Маріо і чарівник». Варто відмітити чудовий переклад книжки, виконаний Євгеном Поповичем – одним із засновників української перекладацької школи.
Деніел Канеман «Мислення швидке й повільне»
Автор – професор психології та один із найвпливовіших світових економістів за версією The Economist, лауреат Нобелівської премії з економіки і Президентської медалі свободи 2013 року.
В своїй книзі розглядає дві системи мислення – швидку, що не потребує багато розумових зусиль, та повільну, що вимагає зосередженості та логіки.
Швидка система відповідає за миттєві реакції, прості практичні дії. Ми можемо діяти швидко, але не завжди правильно. Раціональна і повільна потребує часу, щоб включитися. Але саме вона допомагає нам приймати складні рішення та не залежати від емоцій.
Канеман дає методики як ефективно використовувати обмежений ресурс уваги, приймати важливі рішення та поліпшувати особисті судження.
Френк Вільчек «Основи. 10 ключів до реальності»
В книзі автор розповідає про десять фундаментальних принципів сучасної фізики, які допоможуть читачеві краще зрозуміти як влаштований світ. Розуміючи основи, ми можемо експериментувати та розширювати межі можливого, а вони безмежні.
Фільчек досліджує час, простір, матерію, енергію тощо, демонструючи наукові відкриття та дає уявлення про те, що ми можемо відкрити незабаром.
З цією книжкою ви дізнаєтесь, що світ може бути поділений на різні рівні реальності. А для того, щоб пізнати світ і себе в ньому, необхідно не тільки вчитися новому, а й вміти відкидати упередження.
Ґабріель Ґарсія Маркес «Сто років самотності»
«Сто років самотності» Ґабрієля Ґарсія Маркеса – це витончена історія, яка розповідає про життя родини Буендіа та їхнього містечка Макондо впродовж ста років. Автор розкриває історію роду, вміло сплітаючи фантастичне та реальне, коли неймовірні речі відбуваються дуже буденно.
Книга досліджує теми кохання і самотності, латиноамериканську ментальність і суспільство, диктатуру та насилля. Ми спостерігаємо людську трагедію та жагу до життя одночасно. «Нашою відповіддю на придушення, грабіж і самотність буде віра в життя. Ані потоп, ані чума і голод чи стихійні лиха, ані війни, що точаться століттями, не змогли відібрати у життя його перевагу над смертю» – була відповідь Маркеса на події в своїй країні.
«Сто років самотності» залишає в читача глибокий слід і запрошує в подорож у світ магічного реалізму.
Ернест Гемінґвей «Свято, яке завжди з тобою»
В 60-х роках Гемінґвей знаходить валізу з власним щоденником, який писав у Парижі у 20-х роках. Блокнот наповнений записами про паризьке життя, перші літературні досліди та життя з першою дружиною Хедлі. Письменник відредагував записи та вирішив їх опублікувати. Проте роман з’явився на світ вже після смерті автора.
«Свято, яке завжди з тобою» — це автобіографія про паризькі пригоди, сповнені затишних кав’ярень, краси музеїв та художніх виставок, кінних перегонів, гомону та духу нестримної творчості. У книжці згадуються відомі митці — Алістер Кроулі, Езра Паунд, Френсіс Скотт Фіцджеральд, Форд Медокс Форд, Гілер Беллок, Джеймс Джойс, Ґертруда Стайн та інші.
«Свято, яке завжди з тобою» – це можливість побачити Париж і його життя очима Гемінґвея.
Абдулразак Ґурна «Пам’ять про відбуття»
Східна Африка. 15-річний підліток Гасан Омар звик до насильства у своїй власній сім'ї. П’яний тиранічний батько; сестра, яка стає на шлях розпусти; старший брат, що йде кривою дорогою і врешті-решт гине під час пожежі на очах усієї родини; матір, яка змирилася з жорстокістю чоловіка.
Гасан не хоче більше так жити і мріє розпочати нове життя. Згодом він їде до свого дядька в Найробі. Але там на нього чекають випробування імміграцією, ворожістю та зневагою чужих людей. Від Гасана вимагатиметься неабияка сміливість та здатність пожертвувати всім заради нового життя.
Кадзуо Ішіґуро «Не відпускай мене»
Гейлшем здається приємною англійською школою-пансіоном, віддаленою від впливу міста. Її учні отримують гарний догляд та підтримку, вивчають мистецтво та літературу і стають саме такими людьми, якими їх хоче бачити світ. Але, що цікаво, їх нічого не вчать про зовнішній світ і майже не дозволяють контактувати з ним.
У стінах Гейлшему Кеті та її друзі Рут і Томмі виростають і лиш коли залишають безпечну територію школи, усвідомлюють усю правду про те, чим є Гейлшем.
Ред’ярд Кіплінґ «Книга джунглів»
Ред’ярд Кіплінґ наділив тварин людськими рисами і створив вічні історії, які вчать справжнім цінностям. Найпопулярніша з цих казок розповідає про Мауглі, маленького хлопчика, який живе в джунглях серед тварин. До досягнення підліткового віку його виховують вовки, тренує ведмідь, викрадають мавпи та багато іншого.
До збірки також увійшли інші класичні історії, зокрема «Ріккі Тіккі Таві» – історія молодого мангуста, на ім'я Ріккі, який захищає родину людей від небезпечних кобр. У цій майстерній історії молодий мангуст змушений вступити в жорстоку битву з Наґіном, великою отруйною коброю, яка загрожує родині Ріккі і прагне помститися за смерть свого побратима Наґа.
Ця книга порадує вас яскравими ілюстраціями та пізнавальними історіями, які залишаються актуальними до сьогодні.
Ольга Токарчук «Правік та інші часи»
Правік — це село, розташоване в центрі всесвіту, на межі реальності й міфу, сьогодення і вічності, буденності й чуда. Тут живуть люди, що мають прізвища Небесні й Божі, Херувими і Серафини. Тут діти народжуються від кохання людей з рослинами, а Богоматір може пильнувати прив’язаного собаку. В центрі оповіді — історія життя трьох поколінь однієї сільської родини впродовж майже цілого ХХ століття.
Магічна історія поєднана з реальністю, яка філігранно показує портрет нації через призму однієї родини. Цей роман був перекладений більше ніж на двадцять мов та нагороджений численними відзнаками.
Сельма Лаґерлеф «Морбакка»
Морбакка — дім дитинства Сельми Лаґерлеф, шведської письменниці та першої жінки, яка отримала Нобелівську премію з літератури.
Саме навколо цього будинку у Вермланді на півдні Швеції народжуються історії про дитинство та сімʼю авторки. Сельма занурює читача в ностальгічні розповіді про своїх рідних, зокрема батька, та знайомих, поєднуючи місцеві легенди й події минулого.