Микола Леонтович: композитор, мелодія якого об’єднала світ
У 1877 році в родині священника з села Монастирок (тепер — Вінницька область) народився Микола Леонтович. Більшу частину свого життя він присвятив викладанню музики в провінційних школах та створенню унікальних творів на основі народних пісень. До тридцяти років його ім’я залишалося маловідомим в українському музичному просторі. Але у 1920-х роках «Щедрик» Леонтовича пролунає в Америці, залишивши свій слід у розвитку світової поп-музики. На жаль, сам композитор не дожив до моменту, коли його твір став символом. Більше фактів про Миколу Леонтовича із книжки Філа Пухарєва «Це вам не естрада. Крутими стежками української поп-музики XX століття» зібрали у матеріалі!
Хронологія головних дат із життя та творчості Миколи Леонтовича
1904 рік: Микола Леонтович здобуває «диплом для батьків» і вирушає на український Донбас
Там він пояснює ноти та октави учням залізничної школи. Ті ж затягують вчителя на місцевий «пролетарський» Майдан. Леонтович так заграється в революцію, що по нього виїжджають поліцаї. Через це горе-бунтівник змушений спішно пакувати валізи до Тульчина.
На новому місці Микола Леонтович вигідно влаштовується вчителем співу при жіночому училищі. Коли дівчата роз’їжджаються на канікули, чоловік катається до москви та петрограда (нині — санкт-петербург) на заняття до місцевої професури. Для нас — «зрада», а для Леонтовича — хоч якась можливість прокачати композиторські скіли у ті часи.
1906 рік: хор Київського університету вперше виконує наживо «Щедрик»
Якось Миколі Дмитровичу задають креативну «домашку»: зробити кавер на улюблену пісню. Леонтович обирає українську щедрівку про ластівочку та господаря, яку знає змалку. Історія «Щедрика» починається тут. 25 січня 1916 року хор Київського університету вперше виконує наживо «Щедрик» — композицію, над якою Леонтович працював близько десяти років. Широка публіка поки не помічає пісні — на відміну від вражених колег Леонтовича.
1919 рік: розпал української національно-визвольної боротьби
Влада у Києві змінюється на сніданок, обід і вечерю. У серпні місто беруть під контроль білогвардійці. Тоді ж у ньому починається «полювання на відьом» серед проукраїнської інтелігенції. Микола Леонтович розуміє: треба руки в ноги і вшиватися. В обідраному одязі, без копійки в кишені композитор пішки (!) повертається до Тульчина. Вдруге й востаннє. Микола Леонтович із головою поринає у творчу та просвітницьку роботу. Відкриває у місті першу музичну школу та допомагає з піаром хоровій капелі Кирила Стеценка, де другим диригентом працює молодий Павло Тичина.
1921 рік: вбивство композитора
22 січня (9 січня — за старим стилем) Микола Леонтович зупиняється на ночівлю в батька, де буде убитий агентом ВЧК Афанасієм Грищенком, який напросився в хату переночувати. Вранці він пограбував будинок і застрелив Миколу Леонтовича.
1922 рік: творіння Миколи Леонтовича стає міжнародним хітом. На жаль, посмертно для свого творця
5 жовтня Українська республіканська капела Кошиця виступає в Нью-Йорку, у легендарному Карнеґі-Голі. Серед українських пісень на концерті звучить і «Щедрик» Миколи Леонтовича. Публіка та музичні оглядачі — у захваті.
Творіння Миколи Леонтовича стає міжнародним хітом. На жаль, посмертно для свого творця.
1932, 1990 роки: Carol Of The Bells
Американський музикант українського походження Пітер Вільговський запозичує мелодію Леонтовича для пісні Carol Of The Bells. 1990 рік — голлівудський композитор Джон Вільямс робить «кавер на кавер» Вільговського для саундтреку до комедії «Сам удома». Якщо вам завжди здавалося, що музика, під яку Кевін Маккалістер розправляється з «мокрими бандитами», нагадує щось знайоме, — вам не здавалося.
Передзамовити книжку «Це вам не естрада. Крутими стежками української поп-музики XX століття» Філа Пухарєва
В нашому інтернет-магазині laboratory.ua представлені книги українською у різних форматах. Паперове видання, електронна книжка чи аудіоформат — обирати лише вам. Ми видаємо нонфікшн і художні книги, книги про психологію, бізнес, суспільство та інші теми, які сьогодні є актуальними
Замовляйте книги на сайті інтернет-магазину laboratory.ua: кешбек і безкоштовна доставка за замовлення від 500 грн
Більше цікавих та актуальних видань шукайте за посиланням у книжковому інтернет-магазині laboratory.ua