Видавничі плани Лабораторії: 23 книжки, які вийдуть українською у 2023
Бестселери західного ринку й українські автори, нонфікшн і художня література, щоденник з Маріуполя й роман про Крим. У видавничих планах Лабораторії на наступний рік чимало цікавого і важливого. Попри непрості часи і непевність у майбутньому ми працюємо, тримаємо руку на пульсі й продовжуємо видавати якісну літературу. Ділимося частиною видавничих планів на 2023 рік.
«#Маріуполь #Надія» Надія Сухорукова
Чи можливо було уявити, що у XXI столітті місто незалежної європейської країни можна стерти з лиця землі, а людей залишити на межі гуманітарної катастрофи? Майже три місяці у прямому ефірі весь світ спостерігав, як російська армія повільно знищує Маріуполь — одне із ключових міст східної України.
«Я народилася в Маріуполі та прожила в ньому все життя. Це місто мого дитинства, моєї любові, мого щастя. Я бачила його різним, але ніколи не думала, що побачу його мертвим. Навіть уявити не могла, що описуватиму його агонію. Герої книги – реальні люди. Це мої друзі, рідні, сусіди. Під час блокади, авіанальотів, постійних обстрілів та голоду, ми, маріупольці, намагалися вижити. Щоб не збожеволіти я писала про те, що з нами відбувається. Я не думала, що виберусь із цього пекла, тому всі події описувала такими, якими вони були насправді», — пише про свою книжку Надія Сухорукова.
Візуальна рефлексія подій створена іншим мешканцем Маріуполя — художником-графіком Даніілом Немировським. У своїх ілюстраціях йому дуже точно вдалося передати атмосферу воєнного міста і відчуття людей, на очах яких руйнують їхній дім.
«Успадкована травма. Біль, що передається поколіннями» Ґаліт Атлас
Минуле тягнеться за нами тяжкою ношею — перетворює на охоронців стародавніх спогадів і заважає рухатися вперед. А батьки, бабусі й дідусі залишаються не тільки в нашій пам’яті, а й у поведінкових патернах, страхах і травмах. Переплітаючи розповіді пацієнтів з власною історією, основи психоаналізу з найновішими дослідженнями, Ґаліт Атлас проливає світло на психологічний зв’язок минулого, теперішнього і майбутнього.
Розділ за розділом авторка виловлює примар, які тримають нас у полоні і впливають на наші долі. Вона запрошує читачів віднайти омріяну свободу. Однак для цього доведеться пройти непростий шлях — заглянути в найтемніші закутки свідомості й відпустити емоційний спадок, який заважає жити, творити і втілювати мрії.
«Поговорімо про Ізраїль? Путівник по території конфлікту» Деніел Сокач
Від експерта, який розуміє обидві сторони одного з найскладніших, суперечливих конфліктів у світі, найсучасніший путівник про Ізраїль та ізраїльсько-палестинське питання.
Сьогодні відносини між ізраїльським та палестинським народами є одним із найскладніших конфліктів у світі. «Чи не могли б ви коротко і ясно розповісти про ситуацію у Ізраїлі?» На це питання Даніель Сокач звик відповідати майже щодня. Як голова фонду «Новий Ізраїль», метою якого є збереження рівності та демократії для всіх ізраїльтян по обидві сторони конфлікту, він добре обізнаний з актуальним станом справ на цій території.
Ця книжка — спроба розповісти історію конфлікту і примирити столітню боротьбу двох народів. Автор намагається пояснити, чому Ізраїль та ізраїльсько-палестинський конфлікт викликає такі суперечливі думки. Разом із путівником, який проводить читача актуальними проблемами регіону, автор подає історичний огляд країни від біблійних часів до сьогодення.
«Винайдення влади. Королі, папи і розквіт Заходу» Брюс Буено де Мескіта
У кращих традиціях книжок «Людина розумна» та «Чому нації занепадають», це дослідження розв’язує одну з найбільших головоломок історії: чому Захід став наймогутнішою цивілізацією у світі?
Політолог Брюс Буено де Мескіта переносить читача у Середньовіччя, щоб розвінчати міф про те, що західні цивілізації «вільніші, багатші й менш насильницькі». Використовуючи свій досвід політичного маневрування та теорії ігор, автор демонструє, як домовленості між церквою та владою можуть змінити перебіг усієї європейської історії та стимулювати економічне зростання цілих регіонів.
Століттями теорія «західної винятковості» була джерелом миру та добробуту в одних країнах та етнічних чисток і хаосу — в інших. Революційна книжка де Мескіти перевертає звичайне уявлення про європейську культуру, релігію та расу та представляє переконливе нове бачення світової історії.
«Юстина Я» Каріна Саварина
Тисячі таких жінок, як Юстина щодня після 24 лютого перетинали кордон. З дітьми, тваринами, немічними батьками вони утікали від жахів, які принесла російська армія в Україну. Юстина нещодавно вийшла на пенсію, але не втратила смак до життя. Проте війна змінила все. Інтелігентна і розумна вчителька удома, жінка стає однією серед тисячі українок-біженок в Європі.
— Хто ви?
— Юстина я, — відповідатиме на питання, яке, здається, звучить звідусіль.
Разом із нею читач проходить довгий шлях пошуку себе у світі, який розширився до небачених масштабів, але насправді залишився удома — в Україні. Про травму біженства, втрату дому і переосмислення нового життя — цим романом Каріна Саварина відповідає на питання, ким же насправді є Юстина і кожна українка, яка залишила свій дім через війну.
Книжка написана на основі близько п'ятдесяти інтерв'ю з жінками, які пережили досвід вимушеного переселення після повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Крім цього, у 2023 році Лабораторія перевидасть дві попердні книжки Каріни Савариної «Не вагітна» і «Мам».
«Непокірні» Емілія Гарт
П'ять століть. Три жінки. Один секрет.
У 2019 році через токсичні стосунки Кейт тікає із Лондона до Кроу Бека, віддаленого села на півночі Англії. Саме тут розташувався котедж Вейвордів, успадкований нею від тітки Вайолет — ексцентричної ентомологині.
У спробах зцілити розбите серце Кейт наштовхується на таємницю жінок свого роду. Корені цієї загадки сягають 1619 року, коли її родичка Альта Вейворд постала перед судом за чаклунство, та тонкою ниткою проходять крізь Другу світову війну аж до сьогодення.
Приголомшливий дебютний роман Емілії Харт торкається проблем гендеру і насилля над жінками, наслідки яких тягнуться цілими століттями. Але передусім — це історія про жіночу силу та свободу бути собою.
«За Перекопом є земля» Анастасія Левкова
Крим. Саме тут минуло дитинство, юність і перше кохання головної героїні роману. Саме тут вона зрозуміла, що є українкою. Ані дідусь-підполковник КДБ, ані російська кров у венах не стали цьому на заваді.
Наче орнамент, у романі переплітаються кримськотатарська культура, українська історія й родинні скелети в шафах. Разом з головною героїнею і її подругами киримли Аліє й українкою Альоною читач проходить довгий шлях від їхнього дитинства аж до сучасності — початку окупації півострова Росією.
«За Перекопом є земля» — це ода Криму. Не його природній красі й унікальності, а людям. Це спроба відкрити материк для Криму, а Крим для материка. Адже і там, і там є земля. Її варто пізнати і зшити.
Ключем до масштабування бізнесу є не талант чи стратегія, а підприємницьке мислення, яке можна (і треба) розвивати. У цьому впевнений Рід Гофман — один із найуспішніших підприємців Кремнієвої долини, засновник LinkedIn та ведучий подкасту «Майстри масштабування», на основі якого і побудована ця книжка.
У ній вміщені інтерв'ю із лідерами знакових компаній, включаючи Apple, Nike, Netflix, Spotify, Starbucks, Google, Instagram і Microsoft, а також з тими підприємцями, які тільки розпочинають свій шлях, але вже встигли гучно заявити про себе сміливими стартапами — 23andMe, TaskRabbit, Black List і Walker&Co. Додаючи до цього власний досвід засновника та інвестора, Рід Гофман створює унікальний посібник, який надихне вас переосмислити власну справу.
«Весілля Настусі» Ольга Богомаз
2016 рік. Брат із сестрою зі столиці вирушають на весілля сестри. Настуся живе із матір'ю на півночі Донеччини, де ще зовсім нещодавно тривали бої. Олег і Яра не надто прагнуть повертатися у рідне містечко — стосунки з матір'ю в обох не найкращі, а все навколо нагадує про складне дитинство та смерть батька-художника. Під час поїздки вони пробують знайти єдину картину, яка залишилася із його спадщини.
«Весілля Настусі» — це роман про пошук свого коріння та віднайдення пам'яті. Забута або знищена історія дає можливість фальсифікувати майбутнє — бути тим, ким хочеться, а не тим, ким ти є насправді. Чи перевершить любов страх перед минулим? Над цим питанням розмірковує авторка протягом усього роману.
«Браян Джонсон. Хард. Рок. Життя. Спогади вокаліста АС/DC» Браян Джонсон
Перш ніж прокинутися знаменитим солістом легендарного рок-гурту AC/DC, Браян Джонсон співав у церковному хорі, служив у армії і лагодив дахи автомобілів. Понад десять років він намагався підкорити сцену в складі різних гуртів — гастролював, випускав альбоми, підписував невдалі контракти і навіть входив до музичних чартів, та до успіху, який чекав його попереду, було ще далеко. Попри все Браян Джонсон не відмовився від своєї мрії. І завдяки цьому у 1980 році зміг замінити вокаліста одного з найвідоміших рок-гуртів світу AC/DC Бона Скотта.
Від фантастичних злетів до болючих падінь — це відверта і повна гумору автобіографія хлопця, який йде до своєї мети, щоб врешті стати іконою цілої епохи. Це історія, яка змінила обличчя рок-музики і життя Браяна назавжди.
«Маестро. Роджер Федерер. Велике життя у великому тенісі» Крістофер Клері
Роджер Федерер – один із найвидатніших спортсменів усіх часів, феноменальне явище у тенісі. Ця книжка – найбільша біографія спортивної ікони, яка описує його життєвий шлях від темпераментного підлітка до того, як він став символом незмінної величі. Його життя було тривалим актом волі, а не долі. Він мав не тільки великий дар. Він мав твердість.
Завдяки доступу до найближчого оточення Федерера разом із його дружиною Міркою та давнього тренера, а також на основі індивідуальних інтерв’ю з Федерером, ця біографія легендарного спортивного репортера Кріса Клері стане обов’язковою для прочитання відданими фанатами спорту та всім, хто цікавиться ним.
«Не музи, а м'язи» Марія Титаренко
Покладатися на муз — тактика аматорів. А ось тримати натхнення під контролем — це вже справа профі. Як це зробити? Регулярно прокачувати свої творчі м’язи. Тільки не поспішайте у спортивний зал. Ця книжка для тренування з креативного письма.
Експертка з комунікацій і медіадослідниця Марія Титаренко зібрала понад 50 різноманітних авторських вправ із творчописання. Як побудувати текст? Як знайти власний стиль? Як перевірити самого себе? І нарешті — як писати ще краще? За допомогою різних технік і прийомів ця книжка допоможе вам прокачати власні навички.
Легкий стиль, цікаві вправи і навіть експерименти — з цим тренажером не так далеко до омріяних «кубиків», а можливо навіть і «пулітцерів».
«По той бік чарівної палички. Магія і хаос зростання чарівника» Том Фелтон
Від прослуховування на роль Гаррі Поттера, обіймів Волдеморта аж до питання, яке цікавить всіх прихильниць Тома Фелтона — стосунки з Еммою Вотсон — ця книжка відтворює усі емоційні моменти дорослішання актора і показує його справжнє життя по той бік чарівної палички.
Своє перше визнання він здобув завдяки фільму «Злодюжки». Та це не підготувало його до шаленої популярності після того, як він отримав культову роль Драко Мелфоя — харизматичного лиходія у фільмах про Гаррі Поттера. Наступні десять років хлопця були пов'язані зі зйомками, показами фільмів, червоними доріжками. Та у перервах між цим він повертався до життя звичайного підлітка і намагався вписатися в нормальну школу.
«До побачення, телебачення! Як провести 15 років у телевізорі і вижити» Емма Антонюк
Еммі Антонюк — 15 і це її перший робочий день на пострадянському локальному телеканалі. Попереду ще 15 років роботи в ефірі. Вона сваритиметься з високопосадовцями і хитрістю вмовлятиме на інтерв’ю контрабандистів. Їй вдасться відзняти процес незаконного видобутку бурштину, у лісових хащах, де рушниць більше, ніж білок. Вона вдаватиме клієнтку пластичного хірурга, якого підозрюють у вбивстві пацієнтки. І добиратиме потрібних слів, щоб розповісти про фемінізм і ЛГБТ+ для мільйонів консервативних глядачів. Аж доки на світанку не пролунають перші вибухи російських ракет.
Під час ефірів з бомбосховищ і зйомок під звуки повітряних тривог Емма вирішує розказати свою останню телевізійну історію. Не лише про психологію крадіжок російських мародерів, дитячі іграшки, нашпиговані вибухівкою та черги іноземних журналістів, які шукають кращий ракурс для фото замордованого тіла під час ексгумації, а й про приголомшливе почуття гумору українців у яких війна забрала все, крім свободи та гідності.
«Людство. Оптимістична історія» Рутґер Бреґмен
Нас вчать, що люди за своєю природою егоїсти й керуються насамперед власними інтересами. Але що, якщо це неправда? Бестселер Рутґера Бреґмена пропонує новий погляд на останні 200 000 років людської історії, намагаючись довести, що ми налаштовані на доброзичливість і співпрацю, а не на конкуренцію.
Ця книжка розвінчує низку експериментів про те, що люди в критичних умовах будуть поводитися підло, егоїстично та думати тільки про себе. Натомість автор подає маловідомі реальні історії, які свідчать про протилежне. Наприклад, про братів-близнюків, які опинившись на різних сторонах боротьби під час апартеїду в ПАР, врешті об’єдналися разом з Нельсоном Манделою заради миру, або групу з шести дітей, які опинилися на безлюдному острові внаслідок корабельної катастрофи, але вижили завдяки співпраці.
Повірити у доброту людей не так вже й легко, адже навколо нас чимало історій про злочини, обман і зради. Та навіть якщо заяви Рутґера Бреґмена сьогодні звучать надто революційно, то трохи оптимістичного погляду на людство нам точно не завадить.
«Дзвінка» Ніна Кур’ята
У Дзвінчиному дитинстві було все, що треба для щастя – поблажлива до її витівок бабуся, тепла сільська домівка, кіт Мурмило, собака Шарик й безліч фруктів і ягід, які можна було ходити і рвати, коли заманеться. Попри радянську освіту, дівчинка ніколи не сумнівалася у своїй ідентичності — твердо знала, що вона українка. Та переїхавши до російськомовної Одеси, Дзвінка відчула силу мовної проблеми на собі.
Твір ділиться на три частини. У першій показано, як радянська школа вбиває дітям в голову радянські міфи та почуття меншовартості. У другій — ставлення до української мови в русифікованому місті кінця 80-х — початку 90-х років. В третій — авторка намагається зруйнувати популярний міф про повністю російськомовний схід і південь України.
«Раціоналізм. Чому нам його бракує та чому він важливий» Стівен Пінкер
Сьогодні людство досягло неймовірного технологічного і наукового розвитку, але разом з цим, схоже, втратило розум. Як може вид, який менш ніж за рік створив вакцину від Covid-19, вірити у фейкові новини, теорію змови та шарлатанство? Можливо, від природи ми просто ірраціональні?
Пінкер безжально відкидає це твердження та доводить, що і в примітивних племенах, і в найбільш технологічно розвинених містах, люди народжуються розумними та раціональними. Людство просто забуло про переваги потужних інструментів міркування, які ми відкрили протягом тисячоліть: логіку, критичне мислення, ймовірність і причинно-наслідкові зв'язки.
Ми боїмося змін, тому весь час робимо неправильні висновки, покладаючись на звички та інтуїцію. Та насправді раціональність є лише способом отримати те, чого ми хочемо. Саме вона веде нас до кращого вибору та допомагає цьому світу не скотитися в хаос.
«Шовкові шляхи. Нова історія світу» Пітер Франкопан
Сьогодні азійські економіки зростають із шаленою швидкістю. Регіон, який займає найбільшу частину світу, знову поміщений у центр уваги. Через глибоку та детальну історію Великого шовкового шляху Пітер Франкопан розкриває феномен азійського стрімкого розвитку, запрошуючи читача у подорож стародавніми торговельними шляхами аж до їхнього сучасного відновлення.
Багато століть тому на Великому шовковому шляху Схід і Захід вперше зіткнулися один з одним через торгівлю та війни. Від піднесення до падіння імперій, від поширення буддизму до приходу християнства та ісламу, аж до великих війн XX століття — ця книга показує, як доля Заходу завжди була нерозривно пов’язана зі Сходом.
«Українологія» Володимир Молодій
Багато років Україна була малопомітною державою на карті світу. Проте після 24 лютого 2022 року вона здивувала усіх. Чому настільки сильна, зібрана і єдина держава сьогодні не змогла стати заможною за тридцять років своєї незалежності? Чому настільки патріотично налаштовані українці не вбереглися від повномасштабної війни із Росією?
«Українологія» — це збірка інтерв’ю, які дають відповіді на основоположні запитання про новітню українську історію. Учасники розмов — українські інтелектуали, історики, політики та економісти, які брали пряму участь у державних процесах, або максимально зблизька спостерігали за ними.
Разом із героями своїх інтерв'ю автор шукає відповіді на головні запитання: «Хто такі українці? І що нас чекає після війни?»
«Політ фантазії. Перемога над гравітацією» Річард Докінз
Авторитетний сучасний науковець Річард Докінз у книжці “Політ фантазії” кидає виклик гравітації. Його ілюстрована розповідь відкриває читачам секрети про те, як природа і людина навчилися долати силу тяжіння і підніматися в небо.
Через науку, ідеї та уяву разом із талановитою художницею Яною Ленцовою вони створюють дизайнерське ілюстроване видання про польоти розуму та втечу від повсякденності.
«Українська ідентичність» Данило Судин
Після 24 лютого 2022 року увесь світ заговорив про Україну не як про частину пострадянського простору і зону російського впливу, а як про окрему незалежну і важливу для майбутнього світового розвитку геополітичну одиницю. Але якими насправді є українці? Що зашито у нашу ідентичність?
У своєму дослідженні соціолог Данило Судин переосмислює ключові аспекти української ідентичності — історичну пам’ять, національний міф, культурну травму, міський простір та цінності. Ця захоплива книжка дає відповідь на питання, яке турбує і суспільство всередині країни, і світову спільноту: «Хто такі українці?» і нарешті ставить крапку у дискусіях про українську ідентичність.
«Революціонер. Семюел Адамс» Стейсі Шифф
Якщо у боротьбі за державність Сполучених Штатів Америки був лідер, то це безперечно Семюель Адамс. Завдяки власним високим ідеалам і сміливості він очолив найбільшу кампанію громадянського опору в американській історії.
Стейсі Шифф запрошує читачів познайомитися із ним — проникливим та красномовним чоловіком, який став моральною опорою Американської революції. Бостонська різанина — сутичка між звичайними містянами й англійськими солдатами, й Бостонське чаювання, коли у знак протесту американці у порту знищили 45 тонн англійського чаю, не обійшлися без Адамса. Він зробив усе, щоб згуртувати не тільки місто й колонію, а й запустив рух, у результаті якого постали Сполучені Штати Америки.
Лауреатці Пулітцерівської премії і талановитій біографині Стейсі Шифф вдалося відтворити неймовірне життя Адамса, висвітлюючи його трансформацію з безтурботного заможного спадкоємця до невтомного радикала, якому вдалося об'єднати навколо себе тисячі однодумців.
«Мадонна. Шлях бунтарки» Мері Ґабріель
Відверта, яскрава й епатажна. Від початку кар'єри Мадонну за силою таланту порівнювали з Елвісом Преслі, Майклом Джексоном або «Бітлз». Вона відразу підкорила сцену й здобула тисячі шанувальників.
Мадонна стала не просто попіконою, а символом нової епохи — феміністичної, сміливої, часто провокаційної. Її критикували та влаштовували протести перед концертами, та жодного разу Мадонна не зійшла зі свого шляху бунтарки.
Від дівчинки з Мічигану до суперзірки, від років боротьби за власний голос до концертів для мільйонів шанувальників у всьому світі, у цій книжці біографиня Мері Ґабріель описує неймовірний і непростий однієї із найвидатніших артисток нашого часу — Мадонни.
Замовляйте книги видавництва Лабораторія.