Видавничі плани Лабораторії: 20 нонфікшн-книжок, які вийдуть українською у 2024
Традиційно у грудні ділимося з вами частиною видавничих планів Лабораторії на новий рік. Відкриваємо закулісся 2024-го року добіркою нонфікшену — історія, біографії, бізнес-література, музика, мистецтво та інші книжки. Про новинки, які вийдуть українською у 2024-му, читайте у матеріалі.
Переклади власних назв, імен та тексти анотацій не є остаточними і можуть змінюватися. Орієнтовні дати виходу книжок повідомлятимемо згодом у блозі Лабораторії та наших соціальних мережах.
1. «Великі шовкові шляхи. Нова історія світу», Пітер Франкопан
The Silk Roads: A New History of the World by Peter Frankopan
Багато століть тому на Великому шовковому шляху вперше зіткнулися один з одним Схід і Захід, пов'язані торгівлею та розділені війнами. Від піднесення до падіння імперій, від поширення буддизму до приходу християнства та ісламу, і аж до великих війн XX століття — ця книга показує, як доля Заходу завжди була нерозривно пов’язана зі Сходом.
«Великі шовкові шляхи. Нова історія світу» — актуальне дослідження драматичних і глибоких змін, які зараз зазнає наш світ, з точки зору азійських держав і їхнього швидкісного зростання.
2. «Галактика Гутенберга», Герберт Маршал Маклюен
The Gutenberg Galaxy: The Making of Typographic Man by by Marshall McLuhan
«Галактика Гутенберга» принесла Маршаллу Маклюену славу медіатеоретика, а з часом і прогнозиста нових медіа. Через п'ятдесят років після першої публікації цей знаковий текст став більш значущим, ніж будь-коли раніше.
Читачі будуть вражені, адже автор передбачив драматичні технологічні інновації, що докорінно змінили спосіб нашої комунікації. Попри те, що книга була написана, коли чорно-біле телебачення було повсюдним, у книзі ви дізнаєтеся про мережеве, стиснуте «глобальне село», яке виникне лише наприкінці ХХ та у ХХІ століттях.
3. «Міряй важливе.OKR: простий метод вирости вдесятеро», Джон Дор
Measure What Matters: How Google, Bono, and the Gates Foundation Rock the World with OKRs by John Doerr, Larry Page
Джон Дор (один із перших «гаражних» інвесторів Google) зробив цікавий сплав прикладної бізнес-літератури та реальних історій становлення бізнесу і громадських організацій. З досвіду Google, інноваційної піцерії Zume, благодійної кампанії лідера групи U2 Боно і фундації Гейтсів — а до всіх цих ініціатив Дор мав персональний стосунок — він виснував окремий метод об’єктивного вимірювання цілей і результатів під назвою OKR (objectives and key results). Ця книжка не тільки виконує роль підручника, а й засвідчує, що великі гроші і успіх у діловому світі — це водночас історія взаємної поваги і людяності.
4. «Винайдення влади. Королі, папи і розквіт Заходу», Брюс Буено де Мескіта
The Invention of Power Popes, Kings, and the Birth of the West by Bruce Bueno de Mesquita
Політолог Брюс Буено де Мескіта переносить читача у Середньовіччя, щоб розвінчати міф про те, що західні цивілізації «вільніші, багатші й менш насильницькі». Використовуючи свій досвід політичного маневрування та теорії ігор, автор демонструє, як домовленості між церквою та владою можуть змінити перебіг усієї європейської історії та стимулювати економічне зростання цілих регіонів.
Століттями теорія «західної винятковості» була джерелом миру та добробуту в одних країнах та етнічних чисток і хаосу — в інших. Революційна книжка де Мескіти перевертає звичайне уявлення про європейську культуру, релігію та расу та представляє переконливе нове бачення світової історії.
5. Серія бізнес-книг Володимира Савчука
Володимир Савчук – партнер і провідний експерт компанії «Стратегічний Партнер-Дніпро», професор, консультант в області стратегічного управління і фінансового менеджменту.
З 1991 по 2000 рік в якості консультанта Всесвітнього Банку в міжнародній групі експертів займався реструктуризацією промислових підприємств СНД. Провів понад 100 семінарів для менеджерів підприємств. Автор фінансового бестселера «Фінансовий менеджмент підприємства». Проводив тренінгові заходи або консультував такі компанії як: «Інтерпайп», «Київстар», «Дніпроенерго», Swedbank та ін. У 2024-му Лабораторія видасть 4 книжки Володимира Савчука — «Менеджмент в умовах невизначеності. Business Intelligence для ТОПів», «Ризик-менеджмент», «Стратегування в умовах невизначеності» та «Фінансовий менеджмент. Практична енциклопедія».
6. «Життя у середньовічному замку», Джозеф і Френсіс Ґіси
Life in a Medieval Castle by Joseph Gies , Frances Gies
Середньовічна історія, яку Джордж Р. Р. Мартін використовував як дослідницький ресурс при створенні світу «Гри престолів».
«Життя в середньовічному замку» — класичний бестселер, який познайомив незліченну кількість читачів з чудесами Середньовіччя. Зосередившись на замку Чепстоу на кордоні між Англією та Уельсом, відомі медієвісти Джозеф і Френсіс Гіси пропонують вишуканий портрет того, яким насправді було повсякденне життя тієї епохи, та ключової ролі, яку відігравав замок. Читачі дізнаються, що носили, їли і робили на дозвіллі вельможі і прості люди; які пісні співали і які кодекси сексуальної поведінки підтримували порядок. А також про важливу роль честі в середньовічній культурі, процес посвячення в лицарі та про те, як замки намагалися тримати на відстані постійну загрозу насильства ззовні.
7. «Найкоротша історія Радянського Союзу», Шейла Фіцпатрік
The Shortest History of the Soviet Union by Sheila Fitzpatrick
Голодомор, терор, співучасть у початку Другої світової війни і «перемога» в ній, політ у космос, біографії генсеків — класик американської історіографії Шейла Фіцпатрік розповідає найкоротшу історію «імперії зла», як назвав свого часу Радянський Союз Рональд Рейган. На цих двохстах сторінках сконцентровано сімдесят років трагедій і величі духу. Ця книжка буде цікавою і для тих, хто пожив у Радянському Союзі, і для тих, хто його, на щастя, не застав.
8. «Закохані Тюдори. Як любили і ненавиділи в середньовічній Англії», Сара Ґріствуд
The Tudors in Love: Passion and Politics in the Age of England's Most Famous Dynasty by Sarah Gristwood
Чому Генріх VIII одружувався шість разів? Чому Анні Болейн довелося померти? Чи правда, що придворні Єлизавети І вітали її як богиню, що зійшла на землю?
Драми дворянського кохання захоплювали читачів та мрійників віками. Проте занадто часто їх відкидають як щось наявне лише в книгах та піснях – старих легендах про Короля Артура та лицарську фантазію. Насправді все значно цікавіше. «Закохані Тюдори. Як любили і ненавиділи в середньовічній Англії» розкриває як дворянське кохання творило та руйнувало династію Тюдорів. Від того, як Генріх VIII оголосив себе «вірним слугою» Анни Болейн до поезій, щедро розкладених навколо Єлизавети I її шанувальниками. Тюдори відтворювали ролі відданих коханців та капризних коханок, вперше викладених у романах середньовічної літератури.
9. «Заперечне життя. Реальні історії (не)прийняття себе», Франко Буффоні
Vite negate by Franco Buffoni
Містифікації, маскування, (само)цензурування – це теж частина життя, особливо, коли йдеться про таємне життя тих, кому доводилося приховувати свою гомосексуальність у спробі пристосуватися до гетеросексуальної норми. Довгим часом то був єдиний шлях для визнання своєї творчості та таланту.
Автор творів «Два паби, три поети та одне бажання», «Сільвія – це анаграма», Франко Буффоні знову звертається до постатей письменників, музикантів, політиків, митців, спортсменів та пересічних чоловіків, які століттями відстоювали чи, навпаки, замовчували свою ідентичність. Не оминає він увагою і недавні кримінальні справи, його сповнена цінними відомостями книга сприймається як каталог «історій заперечення власної гомосексуальності, що мали місце в ті часи, коли ще не існувало цих термінів, але існувала відповідна поведінка із запереченням та стражданнями».
10. «Творець смаку: Моє життя з легендами та геніями рок-музики», Тоні Кінг
The Tastemaker: My Life with the Legends and Geniuses of Rock Music by Tony King
Від «Бітлз» до Елтона Джона та «Роллінг Стоунз» — Тоні Кінг був довіреною особою та творчою музою для найвидатніших митців світу. Тепер він вперше розповідає свою історію.
Покинувши школу у віці шістнадцяти років, щоб розпочати свою кар'єру в музичній індустрії на студії Decca Records, Тоні Кінг незабаром виявить, що став близьким другом і довіреною особою деяких найбільших світових артистів. Пронизана роззброювальним теплом і неперевершеною харизмою Тоні Кінга, а часом і глибоко зворушлива книга «Творець смаку» малює інтимний портрет музичної легенди і показує непередбачуваний світ, на який він наклав свій незгладимий відбиток.
11. «Книга на війні. Бібліотеки й читачі воєнного часу», Ендрю Петтіґрі
The Book at War: Libraries and Readers in an Age of Conflict by Andrew Pettegree
Мао був бібліотекарем, а Сталін — поетом. Івлін Во служив як командос — перед тим, як написати «Повернення в Брайдсхед». З початком війн книги надто часто опинялися на передовій, стаючи як зброєю, так і аргументами на користь миру.
У книжці «Книга на війні» відомий історик Ендрю Петтіґрі простежує дивовижні шляхи, якими писемна культура — від путівників і наукових праць до Анни Франк — формувалася і формується під впливом війн сучасності.
12. «Проєкт «Ікона»: Архітектура, міста та капіталістична глобалізація», Леслі Склер
The Icon Project: Architecture, Cities, and Capitalist Globalization by Leslie Sklair
За останню чверть століття у великих містах світу з’явилася нова форма культової архітектури. Якщо в минулому вона мала сильний громадський компонент, то сьогодні міські хмарочоси є провідниками капіталістичної глобалізації.
У цій книжці соціолог Леслі Склер зосереджується на способах, у які капіталістична глобалізація створюється та репрезентується в усьому світі. Він простежує, як культові будівлі нашої епохи – вишукані торговельні центри, дивовижні музеї та міські мегапроєкти – стають іконами сучасного глобального капіталізму, сприяючи зростанню нерівності та гіперспоживання.
13. «Бажання дива. Як я став науковцем», Річард Докінз
An Appetite for Wonder: The Making of a Scientist by Richard Dawkins
«Бажання дива» — проникливі мемуари Докінза, в яких він досліджує власну еволюцію як людини і як мислителя. Від початку свого життя в колоніальній Кенії до інтелектуального пробудження в Оксфорді, Докінз ділиться своїм шляхом до створення «Егоїстичного гена» і пропонує читачам поглиблений погляд на людину та розум, який змінив наше уявлення про науку та еволюцію.
14. «Вовча доба. Життя на руїнах Третього Рейху 1945–1955», Гаральд Єнер
Aftermath: Life in the Fallout of the Third Reich, 1945-1955 by Harald Jähner
Німеччина, 1945 рік: країна в руїнах. Міста знищені, а більша частина населення опинилися там, де їм не місце або де вони не хочуть бути. Як з цього хаосу може постати дієве суспільство?
Ця книга — розбудована до найменших нюансів панорама нації, що переживає монументальні зміни. 1945-1955 роки — це сире, дике десятиліття, що балансувало між двома епохами, які виявилися вирішальними для майбутнього Німеччини і кардинально відрізнялося від того, як більшість із нас уявляє його собі сьогодні. На чорно-білих фотографіях і плакатах з повоєнної Німеччини — красивих, викривальних і приголомшливих — «наслідки» створюють захопливий портрет суспільства, корумпованого, деморалізованого і звільненого — і все це водночас.
15. «Щоденник одного генія», Сальвадор Далі
Journal d'un genie by Salvador Dalí
«Щоденник одного генія» є одним з основоположних текстів сюрреалізму, що розкриває найдивовижніші та найпотаємніші роботи розуму Сальвадора Далі, ексцентричного генія-ерудита, який став живим втіленням сюрреалізму — найбільш підривної, тривожної та впливової мистецької течії 20-го століття.
16. «Манн і море. Томас Манн і кохання всього його життя», Фолькер Вайдерманн
Mann vom Meer: Thomas Mann und die Liebe seines Lebens by Volker Weidermann
Море було для Томаса Манна місцем туги і занурення в глибини протягом усього його життя. Місцем звільнення від умовностей, політичних і літературних обмежень буржуазного життя. Місцем свободи і справжнього «я».
З легкістю, теплом і навіть гумором Фолькер Вайдерманн пише про Нобелівського лауреата, про його тугу та історії його кохання. Ця книга — історія німецького століття, біографія великого письменника та його родини. Але передусім це історія про темне, загрозливе, спокусливе і визвольне — про Томаса Манна і море.
17. «Як протистояти диктатору», Марія Ресса
How to Stand Up to a Dictator: The Fight for Our Future by Maria Ressa
Марія Ресса — одна з найвідоміших міжнародних журналісток сучасності. Протягом десятиліть вона викривала корупцію та зловживання у своїх рідніх Філіппінах, на їх тернистому шляху від авторитарної держави до демократії. Але демократія крихка...
«Як протистояти диктатору» — це нагальний заклик до західних читачів визнати і зрозуміти небезпеку для наших свобод, доки не стало надто пізно. Це книга для тих, хто сприймає демократію як належне, написана людиною, яка ніколи не сприйматиме її такою. Розповідаючи свою драматичну, бурхливу і мужню історію, Ресса змушує читачів поставити собі питання, яке вона та її колеги ставлять собі щодня: чим ви готові пожертвувати заради правди?
18. «Патріархи: витоки нерівності», Анжела Саїні
The Patriarchs: The Origins of Inequality by Angela Saini
Століттями суспільство вважало чоловіче домінування природним для людського роду. Але як би виглядало наше розуміння гендерної нерівності — нашого уявного минулого та оспорюваного сьогодення, якби ми не припускали, що чоловіки завжди панували над жінками?
У цій сміливій і радикальній книжці відзначена багатьма нагородами наукова журналістка Анжела Саїні досліджує коріння того, що ми називаємо патріархатом. Авторка розкриває складну історію — як він вкорінювався у суспільстві і ширився по всьому світу від доісторичних часів до сьогодення. «Патріархи» — новаторське дослідження гендерного гноблення, його витоків та історії, а також наших спроб зрозуміти та боротися з ним.
19. «Faber & Faber: Нерозказана історія», Тобі Фабер
Faber & Faber: The Untold Story of a Great Publishing House by Toby Faber
Імена Т. С. Еліота, Вільяма Ґолдінґа і Сільвії Плат вже практично синоніми видавництва Faber & Faber, заснованого в Блумсбері 1929 року. Але за цими літературними талантами стояла крихітна фірма, якій довелося боротися з Великою депресією, нестачею паперу у воєнний час і драматичними фінансовими кризами, щоб зберегти свою незалежність. Історія Faber & Faber сплетена з найцікавіших, найзворушливіших і найдивовижніших листів, щоденників і матеріалів з архіву, щоб розкрити нерозказані історії, які стоять за деякими з найвидатніших літературних творів двадцятого століття.
Серед найяскравіших моментів — звіти Еліота про читання, Семюела Беккета — про лайку та цензуру, публікація «Поминок по Фіннегану», відмова від «Колгоспу тварин» Джорджа Орвелла та відкриття Кадзуо Ішіґуро. Ця книжка — яскрава історія та гімн ролі літератури в нашому житті.
20. «Бригада виродків: Правдива історія вчених-перебіжчиків і шпигунів, які саботували нацистську атомну бомбу», Сем Кін
The Bastard Brigade: The True Story of the Renegade Scientists and Spies Who Sabotaged the Nazi Atomic Bomb by Sam Kean
Захоплююча, нерозказана історія групи вчених і шпигунів-відступників, які вирішили не дати Адольфу Гітлеру отримати головний приз — ядерну бомбу.
У розпалі роботи над створенням атомної бомби керівники Мангеттенського проєкту були стривожені, коли дізналися, що нацистська Німеччина значно випереджає союзників у дослідженнях ядерної зброї. Гітлер, маючи лише кілька кілограмів урану, міг би переламати хід всієї операції «День Д» і завоювати Європу. Тому вони зібрали грубу і різношерсту команду геніїв, яку назвали Місією «Алсос», і відправили їх на територію країн Осі, щоб шпигувати, саботувати і навіть вбивати членів страшного Уранового клубу нацистської Німеччини.