День народження Джозефа Пулітцера: від засновника жовтої преси до знаменитої премії в галузі літератури та журналістики
10 квітня 1847 року народився американський журналіст і засновник «жовтої преси» Джозеф Пулітцер. Статки, що залишились після його смерті, передано на заснування Пулітцерівської премії — однієї з найпрестижніших нагород у галузі журналістики, літератури, музики і театру. Премію присуджують у 21 номінації: 14 — журналістика, 6 — література, і одна особлива номінація в галузі музики. Про видатних Пулітцерівських лавреатів і їх книги розповідаємо у матеріалі.
Ізабель Вілкерсон
Американська журналістка та авторка книг «Каста. Витоки наших невдоволень». Перша жінка афроамериканського походження, яка отримала Пулітцерівську премію в галузі журналістики за висвітлення повені на Середньому Заході (1993) та розповідь про 10-річного хлопчика, який був відповідальним за своїх чотирьох братів і сестер.
Вілкерсон взяла інтерв’ю у понад тисячі людей для книги The Warmth of Other Suns, де описала історії афроамериканців, які мігрували до північних і західних міст протягом ХХ століття. «Каста» описує маловідому усім кастову систему Америки, Індії та нацистської Німеччини та проводить паралелі між ними. Обидві книги стали бестселерами.
«Щиголь» Донна Тартт
Роман сучасної американської письменниці Донни Тартт «Щиголь», що описує життя хлопчика, який втратив рідних під час терористичної атаки, у 2014 році отримав Пулітцерівську премію та медаль Ендрю Карнеґі за видатні досягнення в художній літературі.
Тео Декер втратив маму під час терористичної атаки. Він вижив і бачив на власні очі, як загинула найрідніша людина та ще з десяток незнайомців. Здається, що старовинна украдена картина з пташкою щиглем, яка лиш те і робить, що нагадує йому про день втрати, тримає хлопця. Життя в різних родинах, мандрівки, романтичне кохання та дружба, що покажуть свій зворотний бік, наркотичний сон і пробудження — заради того, щоб одного різдвяного ранку в Амстердамі зрозуміти: невидимий допоміг втриматися за життя.
Деніел Єрґін
Деніел Єрґін — американський економіст, автор книги «Нова карта світу. Енергетика, клімат, конфлікти». Співзасновник і президент консалтингової компанії Cambridge Energy Research Associates. Відомий як автор бестселерів із нафтової та газової промисловості. Лауреат Пулітцерівської премії в галузі науково-популярної літератури за книгу The Epic Quest For Oil, Money & Power, яка розповідає про глобальну гонитву за нафтою, статками, владою, і описує сучасну енергетичну кризу.
«Все те незриме світло» Ентоні Дорр
«Все те незриме світло» американського письменника Ентоні Дорра описує події Другої світової війни в маленькому французькому містечку Сен-Мало, де зустрічаються двоє сліпих молодих людей — французька дівчинка Марі-Лор та німецький хлопець Вернер Пфенніг. Вона втратила зір іще дитиною, а він засліплений німецькою пропагандою. Але доля все життя вела їх назустріч одне одному, щоб вони побачили незриме світло, яке здатне перемогти безоку пітьму війни. У 2015 році роман отримав Пулітцерівську премію з художньої літератури та медаль Ендрю Карнеґі. А у 2023 році було знято мінісеріал від Netflix, у головних ролях з Луїс Гофманн, Ларс Айдінгер, Маріон Бейлі, Г'ю Лорі і Марк Руффало.
Міч Вайсс
Міч Вайсс — американський журналіст-розслідувач, редактор The Charlotte Observer. Лавреат Пулітцерівської премії 2004 року за журналістські розслідування разом з Джо Маром і Майклом Д. Саллахом. Співавтор нонфікшн трилеру «Зворотний відлік 1945 року: атомна бомба та 116 днів, що змінили світ», що описує залаштунки створення атомної бомби, знайомить з історією Джуліуса Роберта Оппенгеймера та його команди науковців у Лос-Аламосі, президента США Гаррі Трумена, військового льотчика Пола Тіббетса та його підлеглих.
«Старий і море» Ернест Гемінґвей
Повість американського прозаїка, автора оповідань і журналіста Ернеста Гемінґвея «Старий і море» у 1953 році була нагороджена Пулітцерівською премією з художньої літератури, а в 1954 році Нобелівською премією з літератури. Ця повість змальовує епізод із життя простого старого кубинського рибалки Сантьяго і підіймає чимало загальнолюдських питань: про натхнення, силу, незламність, надію та життєву боротьбу.
Томас Рікс
Томас Рікс — американський журналіст, автор книги «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу», що досліджує у чому полягає феномен величності Черчилля й Орвелла, як вони прийшли до визнання, яких помилок встигли наробити та про що застерігали майбутні покоління. А також те, як, попри політичні й світоглядні розбіжності, вони невпинно захоплювалися один одним.
Томас Рікс працював редактором видання Foreign Policy, де вів блог «Найкраща оборона»; наразі в The New York Times Book Review пише огляди книжок з воєнної історії. Двічі у складі команди ставав лауреатом Пулітцерівської премії в номінації «Національний репортаж», а також потрапив до короткого списку номінантів на Пулітцерівську премію «За нехудожню літературу».
«Нікелеві хлопці» Колсон Вайтхед
«Нікелеві хлопці» — це гострий соціально-психологічний роман про проблеми американського суспільства: расову сегрегацію, насильство, корупцію та людську жорстокість. Він був нагороджений Пулітцерівською премією в номінації художня література (2020). Журі премії назвало роман «скромним і нищівним дослідженням жорстокого поводження у виправній школі Флориди, та потужною історією про людську наполегливість, гідність і спокуту». Це друга Пулітцерівська премія Колсона Вайтхеда, що робить його четвертим письменником в історії, який двічі отримував премію за художню літературу.
Рей Бредбері
Рей Бредбері — американський письменник і сценарист, найбільш відомий завдяки таким творам — «451° за Фаренгейтом», «Кульбабове вино», «Марсіанські хроніки», «Усмішка». Визнане видання The New York Times назвало Бредбері «письменником, який найбільше вплинув на сучасну наукову фантастику». Був відзначений багатьма престижними нагородами, серед яких спеціальна відзнака журі Пулітцерівської премії «за його видатну, плідну та дуже впливову кар’єру неперевершеного автора наукової фантастики та фентезі», декілька премій Брема Стокера та нагорода World Fantasy Award за життєві досягнення.
«Довіра» Ернан Діаз
Вишуканий роман-головоломка «Довіра» американського письменника, автора бестселерів та лавреата декількох Пулітцерівських премій Ернана Діаза, порушує питання жадібності, кохання, пошуків правди та справедливості. Нью-Йорк 20-х років минулого сторіччя. Заможний магнат одружується з молодою дівчиною. Разом, крізь спекуляції та обман, вони підіймаються на вершину, аж раптом усі їх брудні секрети ризикують вийти на поверхню. То якою ж ціною вони здобули свої величезні статки? І за ким буде останнє слово в цій грі?
Роман «Довіра» отримав Пулітцерівську премію з художньої літератури і опинився у довгому списку Букерівської премії 2022 року.