Найпопулярніші книжки Лабораторії: що найчастіше купували у вересні?
Книжка громадської активістки про спільний досвід війни, мемуари слизеринця, романи про пошук власної ідентичності, журналістське розслідування найбагатших бізнес-династій Німеччини, дебютні романи українських авторок та інші — підбили підсумки початку осені і ділимося підбіркою книжок, які найчастіше купували читачі Лабораторії. Детально про вересневий ТОП-10 видавництва Лабораторія читайте у матеріалі.
10
«Весілля Настусі» Ольга Богомаз
Кому потрібне те весілля? Окрім матері та вісімнадцятирічної вагітної сестри? 2016 рік. Яра та Олег усупереч бажанню їдуть у рідне селище, щоб повернути борги та дізнатися правду про минуле. Це подорож на Донеччину, де позавчора була війна, а минулого тижня — дитинство, з демонами якого в тебе ніяк не виходить розпрощатися.
9
«Дівчина у блакитному пальті» Моніка Гессе
Амстердам, 1943 рік. Ханнеке грає у небезпечну гру — дівчина дістає на чорному ринку і доставляє заможним клієнтам товари, яких у воєнному місті легально не знайдеш. Серце Ханнеке розбите, адже її коханий загинув на війні. Тільки робота — своєрідний бунт проти нацистів — рятує від тьми.
Та одного разу вона отримує завдання знайти не м’ясо чи гас, а єврейську дівчинку, яку переховувала стара голландка. І хоч Ханнеке не може ризикувати і спершу відмовляється, її все одно втягують у вир таємниць, ниточки яких тягнуться від самого руху опору. І тільки тоді дівчина бачить, наскільки жахлива та страшна нацистська влада, і розуміє, що готова поставити все заради порятунку людського життя.
8
«Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем» Юлія Мак
Дотепні спогади про літні канікули, які розгортаються в кінці 90-х — на початку нульових. Головна героїня Ірка разом зі своїми братами згадує той час, коли по мобільному розмовляли перші три безкоштовні секунди, слухали молодого Вакарчука і безсмертний хіт «Вона». Їли смачні страви у бабусі, організовували «кукурудзяну мафію» і збиралися на першу сільську дискотеку. Бешкетні брати завжди будуть поруч з Іркою: допомагатимуть полікувати розбите серце і перетворитися на «ідеальну жінку» (якою вони собі її уявляють).
«Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем» — роман про перипетії дорослішання, закоханості; спогади про дитинство, які залишаються з нами на все життя. Бо іноді зовсім не важливо ким ми стали і як далеко опинилися від дитинства. Спогади — це те, що завжди житиме у наших серцях.
7
«Нікого немає в лісі. Історії про людей, будівлі і психіатрію» Христина Шалак
Ця книжка розповідає про психіатрію через призму окремих історій, розказаних самими героями: про те, як жити з тим чи іншим розладом, як лікуватися і працювати у психіатричних лікарнях, як дбати про рідних, які мають психіатричні діагнози. Такі свідчення нерозривно пов’язані з особистостями оповідачів, з їх багатогранними «я» — тож ці історії в першу чергу про людей, а не про хвороби. Ще одна тема, яка виступає тлом і контекстом до ділення — складна і суперечлива історія психіатрії, і зокрема — її відображення в архітектурі, яка стає дзеркалом суспільних і медичних настроїв.
«Чи чути звук дерева, що падає у лісі, якщо нікого немає поруч?» — це запитання запрошує стати свідками: уявно переступити поріг психіатричної лікарні, вислухати чужі переживання, побачити, як вони перестають бути незрозумілими і відлякуючими, стаючи натомість частинами загальнолюдського досвіду.
6
«Не музи, а м'язи. 50 вправ із творчопису», Марія Титаренко
Покладатися на муз — тактика аматорів. А ось тримати натхнення під контролем — це вже справа профі. Як це зробити? Регулярно прокачувати творчі м’язи. Тільки не поспішайте у спортивний зал. Ця книжка для тренування з креативного письма. Письменниця, експертка з комунікацій і медіадослідниця Марія Титаренко зібрала 50 різноманітних авторських вправ із творчописання. Як побудувати текст? Як знайти власний стиль? Як перевірити самого себе? І нарешті — як писати ще краще? За допомогою різних технік і прийомів ця книжка допоможе вам прокачати власні навички. Легкий стиль, цікаві вправи і навіть експерименти — з цим тренажером не так далеко до омріяних «кубиків», а можливо навіть і «пулітцерів».
5
«Нацисти-мільярдери. Темна історія найбагатших династій Німеччини» Давид де Йонг
1946 року Ґюнтер Квандт, патріарх найбільш знакової промислової імперії Німеччини, яка сьогодні контролює BMW, був заарештований за підозрою у співпраці з нацистами. Сам він стверджував, що вступити в партію його змусив запеклий суперник — Йозеф Ґеббельс. І суд його виправдав. Але Квандт збрехав. І його спадкоємці, як спадкоємці інших нацистів-мільярдерів, з покоління в покоління багатшали, натомість рахунок від темного минулого лишався неоплаченим. Ці люди продовжують контролювати значну частину світової економіки і володіють культовими брендами.
Журналіст-розслідувач Давид де Йонг розкриває правдиву історію про те, як найбагатші бізнес-династії Німеччини накопичили статки і владу, потураючи звірствам Третього Райху. Досліджуючи історичні джерела, де Йонг демонструє, як ці магнати захоплювали єврейські підприємства, експлуатували рабську робочу силу і нарощували виробництво зброї для вермахту в той час, як Європа палала. Але найбільше шокує те, як швидко після війни Захід закрив на це очі.
4
«За Перекопом є земля» Анастасія Левкова
Крим. Саме тут минуло дитинство, юність і перше кохання головної героїні роману. Саме тут вона зрозуміла, що є українкою. Ні дідусь-підполковник КДБ, ані російська кров у венах не стали цьому на заваді.
Наче орнамент, у романі переплітаються кримськотатарська культура і українська історія. На сторінках книжки читач зустрінеться з кримськими татарами, караїмами, українцями, росіянами, німцями, євреями, греками, вірменами Криму, крок за кроком відкриватиме шафи з родинними скелетами. Разом з головною героїнею та її подругою Аліє пройде шлях від їхнього дитинства – з 1990-х – аж до окупації півострова Росією в 2014-му, з екскурсами в давнішу історію Криму.
«За Перекопом є земля» — це спроба відкрити материк для півострова, а півострів для материка з незвичного ракурсу. Адже і там, і там є земля. Її варто пізнати й повернути їй цілісність.
Робота над книжкою тривала з 2012 року. З початком окупації Криму, у 2014 році, концепція змінилася. За цей час авторка взяла близько 200 інтерв'ю з більш ніж 50 кримчанами. Деталі їхніх розповідей стали частиною роману.
3
«Дзвінка. Українка, народжена в СРСР» Ніна Кур'ята
Ця книга про те, як це — народитися українкою в СРСР, відчути на собі спочатку радянську пропаганду і мовну дискримінацію, а потім – упередженість земляків з інших регіонів. Створити та втримати власну ідентичність Дзвінці допомагає сім’я – саме родинні історії та сімейне виховання сіють в ній зерна сумніву стосовно того, а чи варто вірити тому, що говорять у школі, пишуть в газетах і «брешуть» по телевізору.
Дитинство головної героїні припадає на добу пізнього Брєжнєва і початку «Перестройки», юність — на розвал Радянського Союзу та сумнозвісні дев’яності, а доросле життя — на остаточне становлення Незалежності. Переїхавши до Одеси, Дзвінка має відстоювати свою інакшість в зросійщеному середовищі, а згодом в Києві та на Заході України має доводити, що вона – така сама українка, як і ті, хто народилися по інший бік Збруча, її рідна мова – українська, і на Одещині живуть українці.
Герої книги розмовляють українською та російською мовами, подільським та галицьким діалектом – і, звісно ж, суржиком. Там є такі слова, як «клубніка», «помидора», «ґаблі», «каляфьор» і «спіжарка». Все, як у нашому житті, такому багатому на непередбачувані обставини і різноманітні культурні коди.
2
«По той бік чарівної палички. Магія і хаос мого дорослішання» Том Фелтон
Дитинство Тома Фелтона було зовсім не звичайним. У дванадцять років він опинився в центрі уваги, коли отримав культову роль чарівника Драко Мелфоя у фільмах про Гаррі Поттера.
У книжці «По той бік чарівної палички» він відверто та з фірмовим гумором розповідає історії про свої перші прослуховування та ролі, про те, як отримав роль Драко, про пригоди на знімальному майданчику «Поттеріани» і про людей, з якими потоваришував за десять років зйомок фільмів. Також Том Фелтон розмірковує про переваги й недоліки слави та про те, як було складно зорієнтуватися у дорослому житті після закінчення зйомок.
«По той бік чарівної палички» Тома Фелтона — кумедна та зворушлива книжка, яку варто прочитати кожному фанату Гаррі Поттера.
1
«Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни» Таня Касьян
Книжка громадської активістки Тані Касьян «Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни» наповнена історіями як людей не публічних, так і медійних особистостей нарівні з іншими. Чи усвідомлювали можливість повномасштабного вторгнення, чи складали тривожні валізи, де були напередодні 24 лютого… А також думками психотерапевта про те, чому люди не вірили до останнього, що може статись ескалація війни.
Авторка розповідає і про власний досвід, згадує, яким був 2014-й рік для її рідного Маріуполя, та описує свою тривожність на початку лютого 2022 року, розмови з психотерапевтом, ветераном АТО.
Разом з читачем Таня Касьян пройде шлях від першого усвідомлення війни до відповідей на питання «Як не програти після перемоги?». Бо навіть коли здається, що світло згасло, варто пам’ятати — воно завжди є всередині нас. І ми точно можемо його зберегти.