Хіти продажів Лабораторії: що найчастіше купували у березні?
Практичні рекомендації і вправи, що допоможуть знайти здоровіші способи взаємодії з собою і світом; детальний путівник, який допоможе поринути у мандри власним родоводом; перша частина багатотомної психологічної епопеї, написання якої тривало понад двадцять років; дослідження української популярної музики ХХ століття; роздуми про коріння гендерної нерівності та інші — представляємо добірку книжок Лабораторії, які ви найчастіше обирали у березні. Детальніше про кожну розповідаємо у матеріалі!
____________________________________________________________________________________________________________
1
«А тепер і спитати немає в кого... Як дослідити історію свого роду?», Анна Ніколаєва
#Генеалогія, історія роду, дослідження, етнографія
Генеалогія — це більше ніж хобі, вивчення сімейної історії — це стиль життя. Тому, хто вже почав, буде важко зупинитися. Крок за кроком, розмова за розмовою, світлина за світлиною, документ за документом — дослідник поступово занурюється в матеріали, зіставляючи легенди з фактами. Іноді пошуки відповідного пазла, який підійде саме до вашої історії, можуть зайняти роки, проте подекуди й кілька годин.
Чи замислювались ви скільки таємниць приховано серед старовинних фотографій і туманних спогадів вашої родини? І як багато історій досі залишаються нерозказаними, а зв’язки із далекими близькими — втраченими? Книжка «А тепер і спитати немає в кого» — це практичний путівник у світ генеалогії, що допоможе крок за кроком зібрати і зберегти навіть найменші уламки родинної пам’яті.
З чого розпочати дослідження свого роду, як шукати інформацію, аналізувати документи, працювати з архівами, фотографіями і ДНК-дослідженнями — українська етнологиня Анна Ніколаєва детально і водночас доступно пояснює, як дізнатись більше про власну родину і зрозуміти себе. Адже коріння відлунює в нас сильніше, ніж здається. Потрібно лиш встигнути запитати.
____________________________________________________________________________________________________________
2
«Дім на краю світу», Майкл Каннінґем
#Америка, ЛГБТ, драма, Пулітцерівський лавреат, художня проза, стосунки
Можливо, від свого першого кохання ми так ніколи й не оговтуємося. Можливо, в підліткових поривах ми розкидаємося відданістю надміру легко й майже бездумно, бо помилково вважаємо, що на все наше життя нам вистачить почуттів, які ми зможемо віддати всім, кому захочемо.
Знаменитий роман Майкла Каннінґема «Дім на краю світу» — це історія життя друзів, чиї долі то переплітаються, то знову роз'єднуються протягом трьох десятиліть, оголюючи живий нерв цілого покоління — нестримного, щирого і жадібного до всіх утіх життя. Після закінчення коледжу Боббі переїжджає в Нью-Йорк до друга дитинства Джонатана та його сусідки по кімнаті Клер — популярної любительки сексу, наркотиків та інших небезпечних розваг нічного міста. Боббі і Клер закохуються, руйнуючи всі плани Джонатана. А коли Клер вагітніє, трійця остаточно вирішує створити власну особливу сім'ю, де всі троє будуть брати участь у вихованні дитини, і переїжджає на край світу — в невеликий фермерський будинок неподалік Вудстоку, місця, сповненого таємниць та чудес.
____________________________________________________________________________________________________________
3
«Гора з плечей», Марія Фабрічева
#Сімейні стосунки, емоції, емоційний інтелект, психологія
Ми отримуємо у спадок не лише прикрощі й печалі, а й радісні події, рішення, що привели нашу сімейну систему до перемоги, до дій, які стали запорукою успіху. І можливість налагоджувати стосунки — чудова основа для сценарію переможця.
Чи ви помічали як часто думаєте «не судилося», «це просто прокляття» чи «мені ніколи не вдасться»? Спираючись на теорії транзакційного аналізу й багаторічний професійний досвід, психотерапевтка Марія Фабрічева пояснює, що такі думки швидше за все зумовлені життєвим сценарієм і психологічними заборонами, засвоєними ще в ранньому дитинстві. Також авторка демонструє, як історичні події XX століття, зокрема сталінський терор, вплинули на формування цих заборон на культуральному рівні, аналізує, як ці заборони вплинули на систему виховання та соціальні норми та досі обмежують наше мислення і поведінку.
Проте психологічні заборони — це не вирок. «Гора з плечей. Як виявити і подолати 13 психологічних заборон», наповнена конкретними порадами і вправами, надихає взяти відповідальність за своє сьогодення, активізувати внутрішні ресурси і наважитися врешті скинути ту важку гору з плечей.
____________________________________________________________________________________________________________
4
«За відсутності чоловіків», Філіпп Бессон

#Історичний роман, відомі люди, Франція, Перша світова, стосунки, ЛГБТ (ІА+)
Коли ми замовкаємо, я здогадуюсь, що ти повертаєшся до свого нещастя. Територія твого нещастя є місцем, де ти є. Нещастя — це географічне положення.
Літо, 1916 рік. У небі з’являються перші тіні німецьких дирижаблів, а паризькі чоловіки вирушають на фронт. Для шістнадцятирічного Венсана, який залишається у місті майже сам, в оточенні надмірної любові й турботи жінок, життя має вигляд справжнього тріумфу свободи. Та все змінює перша закоханість у французького солдата Артюра Валеса і знайомство з відомим письменником Марселем Прустом. І десь там, серед листів, сповнених чуттєвих таємниць й одкровення першої пристрасті до французького піхотинця, розпочинається шлях його дорослішання.
____________________________________________________________________________________________________________
5
«У пошуках втраченого часу. На Сваннову сторону», Марсель Пруст
#Лабораторія класики, Франція, автобіографія, психологія
В усьому цьому чимало випадковости, й остання випадковість — смерть — часто не дає нам дочекатися благодіянь, якими нас ущедряє така випадковість, як пам’ять.
Класичний переклад видатного українського перекладача Анатоля Перепаді, передмова української літературознавиці й критикині Ганни Улюри. Перша частина знаменитої семитомної епопеї Марселя Пруста є одним із ключових творів сучасної психологічної прози. Роман, написаний ще у 1913 році, розпочинає поетичну, заплутану подорож лабіринтами пам’яті — світом дитячих спогадів, внутрішніх переживань і уяви головного героя — хлопчика Марселя, у якому сплелось так багато автобіографічних рис самого автора.
____________________________________________________________________________________________________________
6
«Патріархи. Витоки нерівності», Анжела Саїні
#Політика, суспільство, фемінізм, історія людства
Найнебезпечніше у будь-якій формі пригноблення — це що воно може змусити людей вірити, ніби йому немає альтернатив. Ми бачимо це у старих хибних переконаннях щодо раси, касти і класу. Питання до будь-якої теорії чоловічої домінації — це чому до цієї однієї форми нерівності треба ставитися як до винятку.
У цій сміливій і радикальній книжці наукова журналістка Анжела Саїні досліджує коріння того, що ми називаємо патріархатом: як він уперше вкорінився в суспільствах і поширився по всьому світу від доісторичних часів до сьогодення. Саїні подорожує до найдавніших відомих людських поселень, аналізує найновіші результати досліджень, а також простежує культурні та політичні історії, доводячи, що колоніалізм та імперії кардинально змінили спосіб життя в Азії, Африці та Америці, поширюючи жорсткі патріархальні звичаї і підриваючи те, як люди організовували свої сім'ї та роботу.
____________________________________________________________________________________________________________
7
«Чим воюватимуть у Третій світовій», Роман Романюк

#Військова справа, геополітика, російсько-українська війна, журналістика
24 лютого 2022 року цілком очевидним здавалося те, що не було навіть найменшої теоретичної можливості для ЗСУ швидко звільнити і розблокувати Зміїний. Україна у військовому плані видавалася силою, яка відстала від агресора на кілька поколінь зброї.
Однак мине всього кілька місяців, навіть не років, як нові українські ракети, новітня артилерія і дрони зачистять Чорне море від російських кораблів, повернуть Україні Зміїний.
Ба більше — українські військові та інженери спроможуться перехопити технологічну ініціативу й почнуть самі писати правила ведення війни нового типу.
Журналіст Роман Романюк досліджує українську оборонну сферу і оприлюднює деталі роботи її найбільш знакових військових інновацій: ракети «Нептун», яка потопила «Москву»; морських дронів, що стали страшним сном Кримського мосту; САУ «Богдана», що змусила росіян тікати зі Зміїного; бомберів «Баба Яга» й іншої зброї, донедавна нікому не відомої.
«Чим воюватимуть у Третій світовій? Нова українська зброя» — це перша книжка про сучасне українське озброєння і його шлях від ідей до інновацій, які змінюють не лише хід російсько-української війни, а й зрештою майбутнє всього світу.
____________________________________________________________________________________________________________
8
«Винайдення влади. Королі, папи і розквіт Заходу», Брюс Буено де Мескіта
#Історія світу, політика, суспільство, релігія
Католицька церква відіграла вирішальну роль у появі винятковості Заходу, але це не заслуга релігійних вірувань церкви. Монархії Європи також відігравали важливу роль, але винятковість не залежала від їхнього стилю управління або поваги (чи радше зневаги) до свободи. Заслуга належала конкуренції між королями і папами, монархіями і церквою, монархами та їхніми підданими, а не комусь із них окремо.
Що насправді стоїть за образом західної винятковості? Чому Вормський конкордат 1122 року стимулював економічне зростання, сприяв секуляризації та покращив становище громадян? І чи правда, що країни, які мали динаміку конкуренції між церквою і державою, незмінно досягали більшого успіху, ніж ті, що не мали такої динаміки? Революційне історичне дослідження, яке перевертає звичні уявлення про європейську культуру, релігію і расу та представляє нове переконливе бачення світової історії.
____________________________________________________________________________________________________________
9
«Це вам не естрада. Крутими стежками української поп-музики XX століття», Філ Пухарєв
#Українська попмузика, гайд українською естрадою, українська культура
У 1936 році «Ябцьо-джаз» робить галас на львівській сцені з танго «Прийде ще час». Ноти з піснею розлітаюся серед української тусовки, як гарячі чоколяди.
З текстом Богдану Весоловському допомагає поет Степан Чарнецький. За легендою, бро26 композитора погоджується накидати кілька рядків до його мелодії лише за умови, що далі той писатиме саменький.
Якщо все справді було так, то Бонді свого друга вдало намахав. Майбутні пісні він кластиме на вірші Олександра Олеся, Володимира Сосюри, Максима Рильського та інших хрестоматійних класиків, а свої писатиме зрідка.
Від питомих мелодій XX століття до їх обробки та сучасних хітів — українська музика стає гучнішою. Здається, що кожен хоча б раз в житті чув і мугикав «Червону руту» або ж «Чорнобривці», але настав час дізнатися більше про тих, хто ховається за знайомими мелодіями укрпопу. Чи знали ви, що діти діячів УНР «винайшли» український джаз, гімн Києва був написаний за два дні, а всім відома «Пісні про вчительку» (так-так, саме та, що «зоре світова») приховує справжню воєнну таємницю? Філ Пухарєв — український журналіст та автор Telegram-каналу про українську поп-музику радянського періоду «ПЛАЙ», створив книжковий гайд, що розкриває історію ключових постатей української естради, історію пісень та головні події української попсцени.
____________________________________________________________________________________________________________
10
«З нами житиме еласмотерій», Роман Голубовський
#Гумор, абсурд, суспільство, коротка проза, український автор
Як воно — зростати у такому місті, де все підпорядковано лише мистецтву? Твій прадід працював на заводі митцем, твій дід працював митцем, твій тато також, ти майже напевне закінчиш там само, і діти твої, якщо пощастить мати дітей, також. Мистецтво тисне на усіх жителів регіону й позбавляє вибору. І ти живеш серед таких самих, як і ти, позбавлених вибору людей.
Обережно, ви потрапляєте на територію непізнаваного! Тут у квартирі мешкає доісторичний звір еласмотерій; люди, які падають з верхніх полиць, об’єднуються заради помсти; на яблуні проступає лик Божої Матері — ні, Ісуса! — а ні, все ж Божої Матері; на вечірці раптом трапляється страшне, смішне і геть нестерпне; персонажі на сторінках оживають, щоб тут же помирати.
Роман Голубовський написав не просто збірку оповідань, а створив цілий альтернативний всесвіт, де абсурд легко сплутати з реальністю, а іронію — зі щирістю. Вам стане боляче, вам буде добре, ви навіть встигнете злякатися. І ви точно будете сміятися. Будь ласка, лягайте на кушетку!
____________________________________________________________________________________________________________