ТОП-10 продажів Лабораторії: що найчастіше купували на День книгодарування?
Новели нобелівського лавреата, путівник ізраїльсько-палестинським конфліктом, темна історія найбагатших династій Німеччини, книга українського військового, написана на передовій і великий кримський роман — ділимося добіркою книжок, які найчастіше купували наші читачі під час акції до Дня книгодарування.
10
«Під подушку чи під ялинку? Антропологічне дослідження свят» Дар'я Анцибор
Ялинка і подарунки, вертеп і колядки, тематичний декор і відчуття дива — кінець року неможливо уявити без свята. Але звичні з дитинства традиції зазнають впливу зовнішнього світу, технологій і пропаганди.
Яких символів сповнене традиційне й сучасне Різдво? Чи правда, що Дід Мороз — це виключно продукт радянської культури? Чому ми чекаємо Миколая і як він пов'язаний із Сантою? Коли українці почали прикрашати ялинку і які значення вкладали в традиційні символи як дідух і кутя? Як формувалися нові канони свята під впливом СРСР й у часи незалежності?
Антропологиня Дар’я Анцибор допоможе знайти відповіді на важливі питання про зимові свята в Україні від давнини й до сьогодення. «Під подушку чи під ялинку?» спростовує міфи й утверджує найцінніші теорії про різдвяно-новорічну феєрію українських свят.
9
«За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід» Лоренс Ріс
Коли насправді закінчилася Друга світова? У 1945-му, після капітуляції Німеччини? З точки зору перемоги над злом, це сталося тільки з розпадом Радянського Союзу. Адже покінчивши з Гітлером, світ ще дуже довго відмовлявся бачити злодіяння Сталіна.
У цій викривальній роботі історик Лоренс Ріс документує страшні таємні угоди, які поклали початок війні і висвітлює доленосні рішення, які вплинули на її хід. Ріс використовує матеріали з архівів, які стали доступні лише після розпаду СРСР, а також свідчення сотень очевидців, щоб показати читачам історію стосунків Заходу зі Сталіним. Як і чому Черчилль і Рузвельт перейшли від скептицизму і засудження комуністичного режиму до обережного, а іноді й відвертого восхваляння Сталіна? Ріс пояснює, як вплинули на звичайних людей і світ загалом інтриги та компроміси, на які йшли західні лідери, прагнучи будь-якою ціною зупинити Гітлера.
8
«З любов'ю — тато!» Валерій Пузік
«З любов’ю — тато!» — книга насамперед про людину на війні. Тут немає описів батальних сцен, боїв, спецоперацій тощо. Ця книга — розмова з сином і дружиною. Уламки реальності складаються, наче пазл. Óбрази нанизуються один на одний: ось — минуле, ось — теперішнє, ось — майбутнє, що проглядає плямами та розривами на сторінках фронтового зошита.
Це книга про наше тривожне тут-і-зараз, живий нерв, що не дає змоги вдихнути кисень і вибратися зі стихії війни, адже в повітрі, яким ми дихаємо, занадто багато втрат, занадто багато куль та обстрілів, які зробили решето з наших душ і почуттів.
7
«Війна. Як конфлікти формували нас» Маргарет Макміллан
Війна показує найгірші і найкращі риси людської природи. Саме вона сформувала історію людства, наші соціальні й політичні інститути, цінності й ідеї. Мова, публічні місця, спогади та чимало культурних надбань — це спроба осмислити героїзм та біль війни.
Історикиня Маргарет Макміллан розглядає способи, якими війна вплинула на людське суспільство, і як зміни в політичній організації, технології чи ідеології вплинули на те, як і чому ми воюємо. Від античної історії до сьогодення Макміллан робить висновки з уроків минулих воєн і демонструє, що війна має багато облич.
6
«Дзвінка. Українка, народжена в СРСР» Ніна Кур'ята
Ця книга про те, як це — народитися українкою в СРСР, відчути на собі спочатку радянську пропаганду і мовну дискримінацію, а потім – упередженість земляків з інших регіонів. Створити та втримати власну ідентичність Дзвінці допомагає сім’я – саме родинні історії та сімейне виховання сіють в ній зерна сумніву стосовно того, а чи варто вірити тому, що говорять у школі, пишуть в газетах і «брешуть» по телевізору.
Дитинство головної героїні припадає на добу пізнього Брєжнєва і початку «Перестройки», юність — на розвал Радянського Союзу та сумнозвісні дев’яності, а доросле життя — на остаточне становлення Незалежності. Переїхавши до Одеси, Дзвінка має відстоювати свою інакшість в зросійщеному середовищі, а згодом в Києві та на Заході України має доводити, що вона – така сама українка, як і ті, хто народилися по інший бік Збруча, її рідна мова – українська, і на Одещині живуть українці.
Герої книги розмовляють українською та російською мовами, подільським та галицьким діалектом – і, звісно ж, суржиком. Там є такі слова, як «клубніка», «помидора», «ґаблі», «каляфьор» і «спіжарка». Все, як у нашому житті, такому багатому на непередбачувані обставини і різноманітні культурні коди.
5
«Каста. Витоки наших невдоволень» Ізабель Вілкерсон
Наше походження, колір шкіри, національність і віросповідання часто визначають, до якого щаблю ієрархії потрапить кожен із нас. Неважливо на якому континенті й за чийого панування — саме чоловіки все ще мають владу над жінками, білі над темношкірими, а панівна каста над підлеглою.
Лауреатка Пулітцерівської премії Ізабель Вілкерсон досліджує кастові системи США, Німеччини й Індії та проводить паралелі між ними. Вона доводить: касти — це штучне і вигідне лише верхівці суспільства політичне, соціальне та економічне розділення населення. І до сьогодні воно впливає на долі не тільки окремих людей, а й на цілі нації.
Як нацисти планували винищення євреїв? Чим схожі раси і касти, але чому це не одне й те саме? Як приналежність до певної касти впливає на наше здоров’я і тривалість життя? Та чи можливо сьогодні побороти наявну нерівність, а разом з нею, і людську жорстокість, егоїзм та байдужість?
4
«Поговорімо про Ізраїль.Путівник для допитливих, розгублених та обурених» Деніел Сокач
Що нам треба знати про Ізраїль? На цих землях уже ціле століття триває ізраїльсько-палестинський конфлікт. З чого все почалося? Як реагує світова спільнота? Чи можливе примирення євреїв і палестинців — двох народів, які живуть в одній державі? Який урок дають ці трагічні події для України?
Міжнародний експерт з ізраїльсько-палестинського питання і голова фонду «Новий Ізраїль» Деніел Сокач викладає непросту історію цього краю від біблійних часів до сьогодення. Об’єктивно і з повагою до обох сторін автор описує конфлікт від його зародження у XIX столітті до останніх обстрілів у травні 2021-го. Деніел Сокач пояснює, чому кожен поворот подій у цій країні привертає так багато уваги і викликає у світі стільки суперечок. Але найголовніше — відповідає на питання: «Чи можливий в Ізраїлі мир?»
3
«Нацисти-мільярдери. Темна історія найбагатших династій Німеччини» Давид де Йонг
1946 року Ґюнтер Квандт, патріарх найбільш знакової промислової імперії Німеччини, яка сьогодні контролює BMW, був заарештований за підозрою у співпраці з нацистами. Сам він стверджував, що вступити в партію його змусив запеклий суперник — Йозеф Ґеббельс. І суд його виправдав. Але Квандт збрехав. І його спадкоємці, як спадкоємці інших нацистів-мільярдерів, з покоління в покоління багатшали, натомість рахунок від темного минулого лишався неоплаченим. Ці люди продовжують контролювати значну частину світової економіки і володіють культовими брендами.
Журналіст-розслідувач Давид де Йонг розкриває правдиву історію про те, як найбагатші бізнес-династії Німеччини накопичили статки і владу, потураючи звірствам Третього Райху. Досліджуючи історичні джерела, де Йонг демонструє, як ці магнати захоплювали єврейські підприємства, експлуатували рабську робочу силу і нарощували виробництво зброї для вермахту в той час, як Європа палала. Але найбільше шокує те, як швидко після війни Захід закрив на це очі.
2
«За Перекопом є земля» Анастасія Левкова
Крим. Саме тут минуло дитинство, юність і перше кохання головної героїні роману. Саме тут вона зрозуміла, що є українкою. Ні дідусь-підполковник КДБ, ані російська кров у венах не стали цьому на заваді.
Наче орнамент, у романі переплітаються кримськотатарська культура і українська історія. На сторінках книжки читач зустрінеться з кримськими татарами, караїмами, українцями, росіянами, німцями, євреями, греками, вірменами Криму, крок за кроком відкриватиме шафи з родинними скелетами. Разом з головною героїнею та її подругою Аліє пройде шлях від їхнього дитинства – з 1990-х – аж до окупації півострова Росією в 2014-му, з екскурсами в давнішу історію Криму.
«За Перекопом є земля» — це спроба відкрити материк для півострова, а півострів для материка з незвичного ракурсу. Адже і там, і там є земля. Її варто пізнати й повернути їй цілісність.
Робота над книжкою тривала з 2012 року. З початком окупації Криму, у 2014 році, концепція змінилася. За цей час авторка взяла близько 200 інтерв'ю з більш ніж 50 кримчанами. Деталі їхніх розповідей стали частиною роману.
1
«Смерть у Венеції» та інші новели Томаса Манна
Перший том вибраної новелістики, під звучання опери Ріхарда Вагнера, відкриває новела «Трістан». Далі граційно перетікає в нерозлучну пару — «Тоніо Крегер» та «Смерть у Венеції». Життя художника в одній історії відбувається навколо подорожі з півдня на північ, в іншій — з півночі на південь. Одна подорож закінчується крихким примиренням, а інша — смертю.
А завершальним акордом першого тому стає новела «Маріо і чарівник». Оповідач описує подорож своєї сім'ї до вигаданого приморського містечка Торре ді Венере, де потрапляє на виступ фокусника і гіпнотизера, на ім'я Чіполла. Але харизматичний штукар використовує власні здібності, щоб контролювати аудиторію у дуже жорстокий і фашистський спосіб.