ТОП 10: які книжки українських авторів Лабораторії найчастіше обирали у 2024 році?
Великий кримський роман, локальні звичаї та регіональні культурні особливості України, історія про життя у будинку для літніх людей, література абсурду, нуарний роман та інші — показуємо добірку книжок українських авторів Лабораторії, які ви найчастіше обирали у 2024-му році. Детальніше про кожну розповідаємо у матеріалі.
10
«Під подушку чи під ялинку? Антропологічне дослідження свят», Дар’я Анцибор
#Українська історія, традиції, Різдво, культура, дослідження
У книжці знайдете відповіді на запитання, як виникли й розвивалися традиції зимових свят на території України, а також розберетеся у міфах, що утворилися довкола постаті Діда Мороза.
9
«Приходь без дзвінка», Світлана Бєлоусова
#Пошук себе, подорож, родинні стосунки, травма поколінь, українська література
Роман-мандрівка життям, яке розділилось на дві частини: одну, що ховається серед гамірного великого міста, всіяного болісними спогадами та іншого — серед карпатських гірських маршрутів, які пробуджують внутрішню силу і повертають голос.
8
«Лімб. Місце загублених душ», Кирило Половінко
#Психологічний трилер, пошук себе, сучасна проза, українська література
Завдяки глибокому психологізму тригерить почуття, знайомі кожному, хто колись залишив рідне містечко і власне минуле позаду, щоб більше ніколи через них не страждати. Нуарний роман, в якому переплітаються емоції, спогади і виклик, що спонукає до змін у власному житті.
7
«Оринин. Роман про стелепного чоловіка», Сашко Столовий
#Українська історія, ідентичність, діалекти, родинна історія, етнорегіони
Сашко Столовий, спадковий козіяр і носій локальної культури, пропонує зануритися в світ говірки, традицій, забобонів, жаги до волі й грайливої іронії, завдяки яким Демʼян і його родина проживали перипетії буремного та часом смертельно-небезпечного XX століття. Та й скільки таких Орининих розкидано по Україні!
6
«З нами житиме еласмотерій. Оповідання», Роман Голубовський
#Українська література, коротка проза, суспільство, сатира
Сміливі авторські експерименти, віртуозне жонглювання абсурдом, сатирою і комедією, алюзії на письменників й музикантів – від класиків до сучасності. Книга підіймає важливі теми колоніального спадку, сприйняття війни, впливу медіа і пропаганди на суспільство, про місце релігії і мистецтва у житті людини.
5
«Дзвінка», Ніна Курʼята
#Ідентичність, культура, мова, українська авторка
Художній роман журналістки і письменниці про те, як починаючи з радянських часів і до сьогодні в нашому суспільстві спотворювалися питання української мови та ідентичності.
4
«Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем», Юлія Мак
#Пригоди, українська авторка, українська література
Роман описує юність в українському селі в кінці 90-х на початку нульових років, так, що навіть фанати young adult мріятимуть про власний касетний магнітофон.
3
«Потяг прибуває за розкладом. Історії людей і залізниці», Марічка Паплаускайте
#Журналістика, політика, репортаж, російсько-українська війна
Особисті розповіді залізничників, подробиці міжнародних спецоперацій та факти, які здивують кожного, хто хоч раз був пасажиром потяга. Під час однієї з поїздок у Херсон авторка потрапила під обстріл і стала свідком воєнного злочину — росіяни цілили в будівлю вокзалу, коли там зібралися пасажири.
2
«Там, де заходить сонце», Олена Пшенична
#російсько-українська війна, сім'я, сучасна проза, українська література
Насичена гумором, старечою мудрістю, іронією, зворушливими спогадами та історіями, що перетворює її на своєрідний «книжковий шелтер». Дає змогу поглянути на життя мешканців Будинку для літніх людей в ретроспективі історії: від часів радянської окупації до сьогоднішньої повномасштабної війни.
1
«За Перекопом є земля», Анастасія Левкова
#Крим, кримськотатарська культура, українська історія, ідентичність, короткий список в номінації Книга року BBC-2023
Роман Анастасії Левкової переплітає кримськотатарську культуру, українську історію й родинні таємниці.Цей твір є спробою відкрити материк для півострова, а півострів для материка з незвичного ракурсу. Ця історія, написана впродовж 10 років на основі близько 200 інтерв’ю з кримчанами, охоплює події від 1990-х до окупації півострова в 2014 році.